Trwa ładowanie...

Bakterie w moczu w ciąży – przyczyny, objawy, diagnoza, powikłania

Avatar placeholder
30.03.2021 22:15
Bakterie w moczu w ciąży – przyczyny, objawy, diagnoza, powikłania
Bakterie w moczu w ciąży – przyczyny, objawy, diagnoza, powikłania (iStock)

W czasie ciąży dochodzi częściej do zakażenia układu moczowego. Najczęściej infekcje te wykrywa się podczas rutynowego badania moczu. U kobiet w ciąży u których wykryto bakterie w moczy wdraża się odpowiednie leczenie, ponieważ nieleczone bakterie w moczu w ciąży mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego dziecka.

spis treści

1. Bakterie w moczu w ciąży – przyczyny

W czasie ciąży dochodzi do wielu zmian fizjologicznych, które wpływają na zakażenie układu moczowego. Zwiększony progesteron oraz estrogeny przyczyniają się do tego, że drogi moczowe stają się przekrwione i powiększone a przepływ moczu jest spowolniony. W czasie ciąży zmniejsza się także odczyn moczu na mniej kwaśny co ułatwia dostęp bakterii do układu moczowego.

U kobiet w ciąży u których wykryto bakterie w moczu wprowadza się odpowiednie leczenie
U kobiet w ciąży u których wykryto bakterie w moczu wprowadza się odpowiednie leczenie

2. Bakterie w moczu w ciąży – objawy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najczęściej do wykrycia bakterii w moczu dochodzi przy rutynowych badaniach moczu, ponieważ najczęściej bakterie obecne w moczu w ciąży nie dają żadnych objawów. Czasem jednak występują pewne objawy, które trzeba skonsultować z lekarzem. Objawy obecności bakterii w moczu w ciąży są nieprzyjemne ponieważ najczęściej jest to pieczenie lub ból podczas oddawania moczu. Do innych objawów, które mogą świadczyć o obecności bakterii w moczu w ciąży zaliczamy: uczucie ciągłego oddawania moczu, ból w dole brzucha, mocz zabarwiony krwią i czasami gorączka.

Zobacz także:

3. Bakterie w moczu w ciąży – diagnostyka

Jeśli zauważymy któreś z wyżej wymienionych objawów, należy szybko skonsultować się z lekarzem. Lekarz zleci badanie moczu i w przypadku wykrycia bakterii w moczu zleci odpowiednie leczenie antybiotykiem a także zleci pobranie moczu na posiew.

Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet
Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet [12 zdjęć]

Kontrola stanu zdrowia i profilaktyka mają ogromne znaczenie. W przypadku chorób przewlekłych, takich

zobacz galerię

4. Bakterie w moczu w ciąży – powikłania

Badanie moczu w ciąży jest często wykonywanym badaniem, ponieważ nieleczone i niewykryte bakterie w moczu mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Zbyt późne wykrycie i leczenie bakterii w moczy w ciąży może prowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek. U kobiet z infekcją układu moczowego częściej dochodzi do poronień oraz przedwczesnego porodu. Czasami urodzone dzieci mają bardzo niską masę urodzeniową. W związku z tym, że bakterie w moczu w ciąży są bardzo niebezpieczne dla dziecka zalecane jest częste badanie moczu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Bakterie w moczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze