Bakteryjne zapalenie pochwy - przyczyny, objawy, leczenie
Bakteryjne zapalenie pochwy występuje na skutek zaburzeń flory bakteryjnej, które zachodzą w pochwie. Jest to infekcja o dosyć łagodnym przebiegu. Inne jej określenie to waginoza bakteryjna. Mimo, że nie jest zbyt trudna do przejścia, to jednak potrafi powracać, co bywa dokuczliwe. Zapobieganie tej dolegliwości polega na przestrzeganiu higieny intymnej oraz tej związanej z życiem seksualnym. Stały partner lub używanie prezerwatywy, jak też noszenie wygodnej i luźnej bielizny może w znaczącym stopniu ograniczyć ponowne pojawienie się tej dolegliwości.
1. Przyczyny bakteryjnego zapalenie pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy ma miejsce wtedy, gdy zostanie zaburzona równowaga bakteryjna w pochwie. Przed bakteriami wywołującymi różne choroby, chronią pałeczki kwasu mlekowego. Powodują one kwaśny odczyn w środowisku pochwy. Dzięki temu niekorzystne bakterie giną.
Jednak gdy ilość pałeczek kwasu mlekowego jest niewystarczająca, wtedy zostaje zaburzona funkcja obronna organizmu. Niekorzystne bakterie zbytnio się rozmnażają, co doprowadza do podrażnień śluzówki pochwy, a także sromu doprowadzają do stanu zapalnego. Na taki stan rzeczy ma wpływ np. częsta zmiana partnerów seksualnych. Czasami jednak wystarczy jeden nowy partner, żeby doszło do zakażenia.
Do bakteryjnego zapalenia pochwy przyczynić się też może stosowanie przez kobietę antykoncepcyjnej wkładki wewnątrzmacicznej. Zdarza się, też że niektóre antybiotyki potrafią zaburzyć florę bakteryjną w pochwie. Bakteryjnemu zakażeniu pochwy mogą też sprzyjać infekcje bakteryjne pęcherza, gardła, a także ucha. Ważnym czynnikiem sprzyjającym zakażenu jest również stres, który wpływa na osłabienie odporności.
2. Zapalenie pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy może nie wykazywać żadnych oznak, czy też objawów. Kobieta nawet nie wie, że jest zakażona. Jednak czasami z pochwy może wydostawać się żółta lub szarawo-biała wydzielina. Jest ona rozwodniona. Wydzielina przy bakteryjnym zapaleniu pochwy może mieć nieprzyjemny "rybi" zapach. Jego intensywność zwiększa się po stosunku seksualnym.
Zmiany zachodzące po zaburzeniach związanych z florą bakteryjną powodują, że pH przy bakteryjnym zapaleniu pochwy może sięgać powyżej 4,5. W porę odczytane sygnały mogą uchronić kobietę przed poważnymi komplikacjami. Należą do nich np. poronienie, jak też wcześniejszy poród. Po porodzie może też dojść do zainfekowania macicy.
To musisz wiedzieć
3. Leczenie chorób pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy po zastosowaniu leczenia ustępuje dość szybko. Najczęściej jego objawy zanikają po dwóch, trzech dniach. Należy oczywiście najpierw udać się do lekarza. Może on przepisać farmaceutyki przeciwbakteryjne w tabletkach przyjmowane doustnie lub globulki dopochwowe. Czasami lekarstwo na bakteryjne zapalenie pochwy trzeba przyjmować nawet przez tydzień.
W niektórych przypadkach po lekach mogą pojawić się drożdżaki. Prowadzą one do wystąpienia swędzenia, pieczenia pochwy. Mogą też pojawić się zaczerwienienia, a nawet upławy. Ważne jest to, żeby zawsze konsultować się z lekarzem w razie wystąpienia bakteryjnego zakażenia pochwy, a zwłaszcza w okresie ciąży. Oczywiście bywają przypadki, że schorzenie mija samoistnie bez potrzeby leczenia.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.