Bardziej brudne niż toaleta. Lepiej nie bierz ich do łóżka
Wiele osób nie wyobraża sobie spania bez skarpetek. Choć ten nawyk ma wiele zalet, prosty błąd może doprowadzić do groźnych infekcji. Naukowcy ujawnili, że brudne skarpetki mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia bakterie.
1. Naukowcy przebadali brudne skarpetki
Spanie w skarpetkach ma wiele zalet. Może zapewnić lepszą jakość snu i ułatwić zasypianie, zmniejszyć stres, a nawet poprawić życie seksualne. Ale należy pamiętać o higienie tej części garderoby, o czym przypominają specjaliści z MattressNextDay.
Naykowcy przeprowadzili dwie ankiety. W pierwszej na 1017 uczestników tylko jedna piąta (18 proc.) stwierdziła, że śpi w skarpetkach. Kolejne przeprowadzone badanie wykazało, że zaledwie 30 proc. osób zmienia skarpetki na czyste przed pójściem spać.
Na stopach znajduje się ok. 250 tys. gruczołów potowych. Stopy pocą się znacznie bardziej wiosną i latem, a gdy nosimy skarpetki od przebudzenia do końca dnia, w międzyczasie przemieszczając się i ćwicząc, tworzymy dla bakterii idealne środowisko rozwoju.
Specjaliści zbadali, co kryje się w skarpetkach osób, które miały je na sobie od rana do wieczora. Wymazy ujawniły brudną prawdę.
W dwóch zestawach badanych skarpetek znaleziono groźne bakterie. Co gorsza, specjaliści zaznaczyli, że badane skarpetki były brudniejsze niż piloty do telewizorów, które już wcześniej zostały uznane za siedlisko bakterii gorsze niż toalety.
2. Brudna prawda o skarpetkach
Podczas analiz naukowcy przebadali różne pary skarpetek, które uczestnicy nosili od 7:00 do 23:00. Badanie ujawniło, że na tej części garderoby znajdują się bakterie Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), które można znaleźć np. na karaluchach i ich odchodach.
Co gorsza, te drobnoustroje mogą także zostać przeniesione na pościel. Pseudomonas aeruginosa może powodować infekcje układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, a u osób mających wrażliwą skórę, przyczynić się do podrażnień.
Na działanie pałeczki ropy błękitnej są narażone przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością. Naukowcy dowiedli, że Pseudomonas aeruginosa można znaleźć także na wycieraczkach, które są jednymi z najbrudniejszych miejsc w domach.
Na jednej z badanych par znaleziono także wyższy poziom paciorkowców kałowych. Wiele osób popełnia także kolejny błąd, czyli zakłada skarpetki na wilgotne stopy. Wówczas narażają się na rozwój bakterii, które mogą powodować m.in. powstawanie pęcherzy.
Choć jak podkreślają naukowcy, znalezienie bakterii nie oznacza, że na pewno osoba, która nosi skarpetki przez cały dzień, a potem w nich śpi, złapie infekcje, warto je regularnie zmieniać i zawsze prać w temperaturze 60 stopni, by zabić wszystkie groźne drobnoustroje. Podobnie należy postępować z pościelą.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.