Trwa ładowanie...

Benzokaina – charakterystyka, właściwości, zastosowanie

Benzokaina ze względu na swoje właściwości znieczulające jest częstym składnikiem tabletek przeciwbólowych
Benzokaina ze względu na swoje właściwości znieczulające jest częstym składnikiem tabletek przeciwbólowych (Shutterstock)

Benzokaina to składnik wielu leków przeciwbólowych. Kupimy ją w postaci maści, pudrów, tabletek lub aerozoli. Czym się charakteryzuje benzokaina i czy jest bezpieczna?

spis treści

1. Benzokaina – czym jest?

Benzokaina jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy estrów. Stosuje się ją jako środek do znieczulania miejscowego. Przez takie działanie stanowi częsty składnik leków przeciwbólowych. Leki z benzokainą można kupić w postaci pudru, zawiesiny, żelu, maści, tabletek lub aerozolu.

Do przykładowych leków zawierających benzokainę można zaliczyć: tabletki na ból gardła Septolete Plus, puder płynny z anestezyną, zawiesinę Dermopur, aerozol Sanofil, pastę Variderm lub żel znieczulający Icy Rub.

2. Benzokaina – właściwości

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Benzokaina jest ciałem stałym o białej barwie. Jest bezwonna i trudno rozpuszczalna w wodzie. Dobrze rozpuszcza się w etanolu. Jej temperatura topnienia wynosi około 89-92 stopni, a wrzenia 172 stopnie Celsjusza.

Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni
Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni [6 zdjęć]

Żeby zwalczyć ból zęba, migrenę, bóle menstruacyjne i inne dolegliwości, najczęściej sięgamy po tabletkę.

zobacz galerię

Benzokaina powinna być przechowywana w chłodnych, suchych pomieszczeniach i temperaturze nie wyższej niż 25 stopni Celsjusza. Należy ją chronić przed działaniem promieni słonecznych.

3. Benzokaina – zastosowanie

Benzokaina jest wykorzystywana do produkcji preparatów znieczulających, chroniących przed słońcem lub prezerwatyw opóźniających wytrysk. Benzokaina używana jest również jako środek ogłuszający ryby. Po dodaniu w odpowiednim stężeniu do wody, benzokaina ogłusza ryby na kilkanaście minut.

4. Benzokaina – skutki uboczne

W wyniku reakcji alergicznych benzokaina może powodować podrażnienia skóry lub wysypki. Nie zaleca się stosowania benzokainy u małych dzieci. Niektóre z żelów na ząbkowanie mogą zawierać benzokainę. Czasem może ona wywoływać rzadkie schorzenia takie jak methemoglobinemia. W Polsce żele na ząbkowanie z benzokainą nie są dostępne w sprzedaży.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Benzokaina – cena

W sprzedaży jest wiele leków z benzokainą, które możemy kupić już od kilku złotych. Można także kupić czystą benzokainę, której cena wynosi około 40 zł za

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze