Trwa ładowanie...

Benzokaina – charakterystyka, właściwości, zastosowanie

Benzokaina to składnik wielu leków przeciwbólowych. Kupimy ją w postaci maści, pudrów, tabletek lub aerozoli. Czym się charakteryzuje benzokaina i czy jest bezpieczna?

spis treści

1. Benzokaina – czym jest?

Benzokaina jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy estrów. Stosuje się ją jako środek do znieczulania miejscowego. Przez takie działanie stanowi częsty składnik leków przeciwbólowych. Leki z benzokainą można kupić w postaci pudru, zawiesiny, żelu, maści, tabletek lub aerozolu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Do przykładowych leków zawierających benzokainę można zaliczyć: tabletki na ból gardła Septolete Plus, puder płynny z anestezyną, zawiesinę Dermopur, aerozol Sanofil, pastę Variderm lub żel znieczulający Icy Rub.

2. Benzokaina – właściwości

Benzokaina jest ciałem stałym o białej barwie. Jest bezwonna i trudno rozpuszczalna w wodzie. Dobrze rozpuszcza się w etanolu. Jej temperatura topnienia wynosi około 89-92 stopni, a wrzenia 172 stopnie Celsjusza.

Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni
Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni [6 zdjęć]

Żeby zwalczyć ból zęba, migrenę, bóle menstruacyjne i inne dolegliwości, najczęściej sięgamy po tabletkę.

zobacz galerię

Benzokaina powinna być przechowywana w chłodnych, suchych pomieszczeniach i temperaturze nie wyższej niż 25 stopni Celsjusza. Należy ją chronić przed działaniem promieni słonecznych.

3. Benzokaina – zastosowanie

Benzokaina jest wykorzystywana do produkcji preparatów znieczulających, chroniących przed słońcem lub prezerwatyw opóźniających wytrysk. Benzokaina używana jest również jako środek ogłuszający ryby. Po dodaniu w odpowiednim stężeniu do wody, benzokaina ogłusza ryby na kilkanaście minut.

4. Benzokaina – skutki uboczne

W wyniku reakcji alergicznych benzokaina może powodować podrażnienia skóry lub wysypki. Nie zaleca się stosowania benzokainy u małych dzieci. Niektóre z żelów na ząbkowanie mogą zawierać benzokainę. Czasem może ona wywoływać rzadkie schorzenia takie jak methemoglobinemia. W Polsce żele na ząbkowanie z benzokainą nie są dostępne w sprzedaży.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Benzokaina – cena

W sprzedaży jest wiele leków z benzokainą, które możemy kupić już od kilku złotych. Można także kupić czystą benzokainę, której cena wynosi około 40 zł za

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza