Bi-Profenid – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Bi-Profenid to lek o działaniu ogólnym, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny. Jego substancją czynna jest ketoprofen. Preparat ma postać tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu, stąd przeznaczony jest do stosowania doustnego. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego zażywania?
1. Co to jest Bi-Profenid?
Bi-Profenid to lek wykorzystywany w terapii stanów zapalnych i bólowych związanych głównie z chorobami reumatycznymi.
Jedna tabletka Bi-Profenid zawiera 150 mg ketoprofenu (Ketoprofenum) oraz substancje pomocnicze, takie jak laktoza jednowodna i skrobia pszeniczna (gluten).
Preparat występuje w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Dzięki specjalnej strukturze pigułki zapewniają dwuetapowe uwalnianie substancji czynnej.
Tabletki Bi-Profenid składają się z dwóch warstw, przy czym każda z nich zawiera po 75 mg ketoprofenu:
- warstwy białej o szybkim uwalnianiu. Ketoprofen uwalniany jest już w soku żołądkowym,
- warstwy żółtej, opornej na działanie soku żołądkowego, co pozwala na powolne uwalnianie substancji czynnej.
2. Działanie Bi-Profenidu
Substancją czynną preparatu Bi-Profenid jest ketoprofen. To niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego, który wykazuje silne działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwbólowe,
- przeciwgorączkowe.
Działanie substancji polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz. W rezultacie ketoprofen zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej, takich jak obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból czy sztywność stawów, a także hamuje agregację płytek krwi. Po zażyciu ketoprofen przenika powoli do płynu maziowego i przestrzeni stawowych: torebki stawowej, błony maziowej i tkanek ścięgnistych.
3. Wskazania do stosowania leku Bi-Profenid
Wskazaniem do stosowania leku Bi-Profenid jest objawowe leczenie:
- chorób reumatycznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów,
- zapalenia stawów innego pochodzenia,
- choroby zwyrodnieniowej stawów, przebiegającej z dużym nasileniem bólu i znacznie ograniczającej sprawność osoby chorej,
- stanów zapalnych pozastawowych, jak zapalenie pochewek ścięgnistych lub zespół bolesnego barku.
4. Dawkowanie leku
Jak stosować lek? Dorośli i dzieci w wieku powyżej 15 lat:
- w objawowym długotrwałym leczeniu: 150 mg na dobę, tj. 1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu jednorazowo lub dwa razy na dobę po 1/2 tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu,
- w objawowym krótkotrwałym leczeniu ostrych stanów: 300 mg na dobę, tj. 2 tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu na dobę w dwóch dawkach podzielonych.
Dawka maksymalna wynosi 300 mg na dobę tj. 2 tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w dawkach podzielonych.
5. Stosowanie tabletek Bi-Profenid
Tabletki należy przyjmować podczas posiłku, połykając je w całości i popijając szklanką wody. Nie należy ich rozgryzać. Po zastosowaniu doustnym ketoprofen dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Po upływie 3 godzin jego stężenie we krwi jest większe niż po podaniu kapsułek o standardowym uwalnianiu.
Gdy pojawią się łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, warto włączyć leki neutralizujące lub osłaniające błonę śluzową żołądka. Związki glinu posiadające działanie neutralizujące nie zmniejsza wchłaniania substancji czynnej.
6. Przeciwwskazania i działania niepożądane
Ketoprofen jest przeciwwskazany w przypadku:
- występowania nadwrażliwości na ketoprofen lub substancje pomocnicze,
- astmy aspirynowej,
- innych reakcji nadwrażliwości manifestujące się po niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (NLPZ),
- gdy pojawiały się reakcje nadwrażliwości, takie jak: skurcz oskrzeli, ataki astmy, nieżyt nosa lub inne reakcje typu alergicznego,
- czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
- perforacji lub krwawienia po zastosowaniu NLPZ,
- ciężkiej niewydolność wątroby, serca lub nerek,
- skazy krwotocznej,
- nadwrażliwości lub nietolerancji glutenu,
- dzieci i młodzieży do 15. roku życia.
Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych, takich jak: zawroty głowy, senność i zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, bóle brzucha, zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, perforacja jelit, duszności, reakcje anafilaktyczne, zawroty głowy, parestezje, drgawki, niewydolność jelit oraz leukopenia.
7. Bi-Profenid a ciąża i karmienie piersią
Bi-Profenid nie może być zażywany w trzecim trymestrze ciąży z powodu ryzyka przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego, ryzyka uszkodzenia nerek płodu oraz zahamowania czynności skurczowej macicy.
Stosowanie preparatu w I i II trymestrze ciąży jest dopuszczone wyłącznie na wyraźne zlecenie lekarza i pod jego nadzorem, w przypadkach gdy po rozważeniu stosunku oczekiwanych korzyści dla matki do możliwego ryzyka dla płodu uzna on stosowanie preparatu za absolutnie konieczne. Ponieważ ketoprofen przenika przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią, nie należy go stosować w tym okresie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.