Trwa ładowanie...

Bi-Profenid – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Bi-Profenid to lek o działaniu ogólnym, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny. Jego substancją czynna jest ketoprofen. Preparat ma postać tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu, stąd przeznaczony jest do stosowania doustnego. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego zażywania?

spis treści

1. Co to jest Bi-Profenid?

Bi-Profenid to lek wykorzystywany w terapii stanów zapalnych i bólowych związanych głównie z chorobami reumatycznymi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jedna tabletka Bi-Profenid zawiera 150 mg ketoprofenu (Ketoprofenum) oraz substancje pomocnicze, takie jak laktoza jednowodna i skrobia pszeniczna (gluten).

Preparat występuje w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Dzięki specjalnej strukturze pigułki zapewniają dwuetapowe uwalnianie substancji czynnej.

Tabletki Bi-Profenid składają się z dwóch warstw, przy czym każda z nich zawiera po 75 mg ketoprofenu:

 • warstwy białej o szybkim uwalnianiu. Ketoprofen uwalniany jest już w soku żołądkowym,
 • warstwy żółtej, opornej na działanie soku żołądkowego, co pozwala na powolne uwalnianie substancji czynnej.

2. Działanie Bi-Profenidu

Substancją czynną preparatu Bi-Profenid jest ketoprofen. To niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego, który wykazuje silne działanie:

 • przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • przeciwgorączkowe.

Działanie substancji polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz. W rezultacie ketoprofen zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej, takich jak obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból czy sztywność stawów, a także hamuje agregację płytek krwi. Po zażyciu ketoprofen przenika powoli do płynu maziowego i przestrzeni stawowych: torebki stawowej, błony maziowej i tkanek ścięgnistych.

3. Wskazania do stosowania leku Bi-Profenid

Wskazaniem do stosowania leku Bi-Profenid jest objawowe leczenie:

 • chorób reumatycznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów,
 • zapalenia stawów innego pochodzenia,
 • choroby zwyrodnieniowej stawów, przebiegającej z dużym nasileniem bólu i znacznie ograniczającej sprawność osoby chorej,
 • stanów zapalnych pozastawowych, jak zapalenie pochewek ścięgnistych lub zespół bolesnego barku.

4. Dawkowanie leku

Jak stosować lek? Dorośli i dzieci w wieku powyżej 15 lat:

 • w objawowym długotrwałym leczeniu: 150 mg na dobę, tj. 1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu jednorazowo lub dwa razy na dobę po 1/2 tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu,
 • w objawowym krótkotrwałym leczeniu ostrych stanów: 300 mg na dobę, tj. 2 tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu na dobę w dwóch dawkach podzielonych.

Dawka maksymalna wynosi 300 mg na dobę tj. 2 tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w dawkach podzielonych.

Zobacz także:

5. Stosowanie tabletek Bi-Profenid

Tabletki należy przyjmować podczas posiłku, połykając je w całości i popijając szklanką wody. Nie należy ich rozgryzać. Po zastosowaniu doustnym ketoprofen dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Po upływie 3 godzin jego stężenie we krwi jest większe niż po podaniu kapsułek o standardowym uwalnianiu.

Gdy pojawią się łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, warto włączyć leki neutralizujące lub osłaniające błonę śluzową żołądka. Związki glinu posiadające działanie neutralizujące nie zmniejsza wchłaniania substancji czynnej.

6. Przeciwwskazania i działania niepożądane

Ketoprofen jest przeciwwskazany w przypadku:

 • występowania nadwrażliwości na ketoprofen lub substancje pomocnicze,
 • astmy aspirynowej,
 • innych reakcji nadwrażliwości manifestujące się po niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (NLPZ),
 • gdy pojawiały się reakcje nadwrażliwości, takie jak: skurcz oskrzeli, ataki astmy, nieżyt nosa lub inne reakcje typu alergicznego,
 • czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
 • perforacji lub krwawienia po zastosowaniu NLPZ,
 • ciężkiej niewydolność wątroby, serca lub nerek,
 • skazy krwotocznej,
 • nadwrażliwości lub nietolerancji glutenu,
 • dzieci i młodzieży do 15. roku życia.

Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych, takich jak: zawroty głowy, senność i zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, bóle brzucha, zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, perforacja jelit, duszności, reakcje anafilaktyczne, zawroty głowy, parestezje, drgawki, niewydolność jelit oraz leukopenia.

7. Bi-Profenid a ciąża i karmienie piersią

Bi-Profenid nie może być zażywany w trzecim trymestrze ciąży z powodu ryzyka przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego, ryzyka uszkodzenia nerek płodu oraz zahamowania czynności skurczowej macicy.

Stosowanie preparatu w I i II trymestrze ciąży jest dopuszczone wyłącznie na wyraźne zlecenie lekarza i pod jego nadzorem, w przypadkach gdy po rozważeniu stosunku oczekiwanych korzyści dla matki do możliwego ryzyka dla płodu uzna on stosowanie preparatu za absolutnie konieczne. Ponieważ ketoprofen przenika przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią, nie należy go stosować w tym okresie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza