Trwa ładowanie...

Biegunka u noworodka - przyczyny, objawy, zagrożenia, dieta, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
08.03.2023 11:57
Biegunka u noworodka to dość powszechna dolegliwość, która może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami.
Biegunka u noworodka to dość powszechna dolegliwość, która może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. (Adobe Stock)

Biegunka u noworodka jest dolegliwością równie powszechną, co biegunka u niemowlaka. Rozwolnienie u niedawno narodzonych dzieci może być spowodowane wieloma czynnikami. W wielu przypadkach ten problem związany jest alergią, zakażeniem pasożytniczym lub infekcją. Biegunka u malutkiego dziecka może być wywołana również nieodpowiednią dietą matki dziecka. Rozwolnienia u noworodków i niemowlaków nie należy bagatelizować, ponieważ może ono doprowadzić do odwodnienia. Jak wygląda biegunka u niemowlaka i noworodka? Ile trwa biegunka u dziecka? Co na biegunkę u niemowlaka i noworodka?

spis treści

1. Co to jest biegunka u noworodka?

Biegunka u noworodka (rozwolnienie u noworodka) występuje wówczas, gdy dziecko oddaje luźny, wodnisty (płynny lub półpłynny) stolec kilkanaście razy w ciągu jednej dobry. Jak często noworodek powinien robić kupkę?

Zdrowe, niedawno urodzone dziecko, karmione naturalnym mlekiem mamy wypróżnia się osiem, dziewięć, czasem dziesięć razy dziennie. O biegunce u małego dziecka możemy mówić wtedy, kiedy wypróżnia się on więcej niż dziesięć razy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Biegunka noworodka i biegunka niemowlaka może stanowić reakcję obronną organizmu na substancje toksyczne lub drobnoustroje chorobotwórcze.

Okresem noworodkowym nazywa się pierwsze cztery tygodnie życia dziecka. Po tym czasie noworodek staje się niemowlakiem, wówczas ewentualne problemy żołądkowe określa się mianem biegunki u niemowlaka (rozwolnienia u niemowlaka).

2. Jak rozpoznać biegunkę u noworodka?

Kupa noworodka naturalnie ma zapach serwatki lub kwaśnego mleka. Charakteryzuje się żółtym, złotym lub pomarańczowym odcieniem. Zielona kupka noworodka nie jest niczym nadzwyczajnym. Po zetknięciu z powietrzem pomarańczowa lub złotawa kupka zmienia swój kolor na zielonkawy.

Biegunka u niemowląt i noworodków to dość powszechna dolegliwość. Jest łatwa do rozpoznania, ponieważ dziecko zaczyna wypróżniać się o wiele częściej, nawet kilkanaście razy na dobę. Stolec jest wodnisty, nieprzyjemnie pachnie, a podczas defekacji słychać charakterystyczne dźwięki.

3. Objawy biegunki u noworodka

Jak wygląda biegunka u noworodka? Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Rozwolnienie u noworodka objawia się w postaci luźnych, wodnistych stolców, a także zwiększonej liczby wypróżnień w ciągu doby. W przebiegu dolegliwości stolec dziecka może być płynny, półpłynny (z charakterystycznym nieprzyjemnym zapachem).

Jakie są inne objawy biegunki u noworodka? W stolcu dziecka można zaobserwować śluz, ropę lub krew (tzw. biegunka z krwią u niemowlaka). Dziecko może być zdenerwowane, rozdrażnione, płaczliwe, osłabione. Charakterystycznym objawem jest również wzdęty brzuch.

W niektórych przypadkach występuje gorączka i biegunka u dziecka, a także wymioty czy dreszcze. Biegunka i temperatura u dzieci często jest oznakiem infekcji, podobnie jak katar i biegunka u dziecka.

Warto pamiętać, że wymienione wyżej symptomy to jednocześnie objawy biegunki u niemowlaka, również biegunki u niemowlaka karmionego piersią. Podobne dolegliwości występują także w późniejszym wieku (biegunka u rocznego dziecka, biegunka u 10-miesięcznego dziecka).

4. Przyczyny biegunki u noworodka

Biegunka u noworodka może pojawić się w różnych okolicznościach, nigdy jednak nie należy jej lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do zachwiania równowagi elektrolitowej organizmu, zaburzeń pracy różnych narządów, zmiany rytmu serca, spadku ciśnienia tętniczego, ale również omdlenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u noworodka? Zdaniem wielu lekarzy, ten problem zdrowotny najczęściej spowodowany jest:

Problemy żołądkowe mogą wystąpić bez względu na rodzaj spożywanego mleka, bardzo często diagnozowane jest rozwolnienie u noworodka karmionego piersią, ale również u dziecka jedzącego mleko modyfikowane.

5. Biegunka u noworodka - zagrożenia

Najgroźniejszym następstwem biegunki u małych dzieci jest odwodnienie, a niestety często się zdarza, bo noworodki i niemowlęta szybko tracą płyny.

Objawy odwodnienia to zapadnięte oczy, rzadkie oddawanie moczu, zapadnięte ciemiączko, płacz bez łez i sucha skóra. Jednocześnie maluch jest apatyczny, marudny i drażliwy.

Najczęstszą przyczyną wystąpienia tego stanu jest gorączka i biegunka u niemowlaka lub noworodka, ale również wymioty i niechęć do picia. Odwodnienie, szczególnie u małych dzieci może mieć gwałtowny przebieg i prowadzić do omdleń, zaburzeń świadomości, śpiączki, a nawet zgonu.

6. Dieta przy biegunce u dziecka

Biegunka u niemowlaka - co podać? Co na biegunkę dla niemowlaka i noworodka? Małe dziecko z biegunką powinno być karmione tak samo, jak wcześniej. Jeśli spożywało mleko matki, należy w dalszym ciągu przystawiać je do piersi, a gdy piło mleko modyfikowane, przygotowywać takie same mieszanki, co do tej pory.

Należy jednak wdrożyć doustne płyny nawadniające i kierować się zasadą 100 ml płynu po każdym wodnistym stolcu. Postępowanie to zmniejsza ryzyko wystąpienia odwodnienia.

U dzieci, które jedzą pokarmy stałe należy wprowadzić dietę BRAT (dietę zapierającą), która opiera się na produktach zagęszczających treść pokarmową:

 • B - mało dojrzałe banany,
 • R - biały ryż, pszenne pieczywo, kleiki, płatki i wafle ryżowe,
 • A - pieczone i gotowane jabłka,
 • T - dobrze ugotowany makaron, biszkopty, kasza manna, lekko czerstwe białe pieczywo.

W jadłospisie może znaleźć się również gotowana marchew, purée z ziemniaków, chude, gotowane mięso, chrupki kukurydziane, jajka na twardo, kopytka i galaretki.

7. Jak leczyć biegunkę u noworodka?

Podstawą leczenia dziecka z biegunką jest podawanie doustnych płynów nawadniających. Napoje te redukują ryzyko odwodnienia i nie zaostrzają przebiegu biegunki.

Zaleca się podawanie schłodzonych płynów w niewielkich ilościach, szczególnie wtedy, kiedy maluch jednocześnie wymiotuje. Niewskazane jest pojenie dziecka słodzoną herbatą i sokami owocowymi.

7.1. Domowe sposoby na biegunkę u noworodka?

Jakie są domowe sposoby na biegunkę u niemowlaka i noworodka? Postępowanie w przypadku rozwolnienia u tak małych dzieci skupia się przede wszystkim na przeciwdziałaniu odwodnienia.

Malucha należy karmić w taki sam sposób, jak wcześniej, a także podawać mu doustne płyny nawadniające. Niezwykle istotna jest również obserwacja zachowania noworodka, by jak najszybciej zareagować w przypadku objawów odwodnienia. Dziecko powinno dużo pić i odpoczywać, może w tym czasie mieć zwiększoną potrzebę bliskości, marudzić i płakać.

7.2. Jakie leki na biegunkę u noworodka?

Biegunka u dziecka - co podać? W skracaniu czasu trwania biegunki udowodnioną skuteczność mają bakterie probiotyczne Lactobacillus rhamnosus GG lub Saccharomyces boulardii, a także lek racekadotryl.

W przypadku ostrej biegunki dziecku można podać smektyn dwuoktanościenny, który zmniejsza objętość stolca. Należy jednak pamiętać, że wybranie konkretnego preparatu i dawki należy poprzedzić konsultacją z lekarzem.

8. Biegunka u noworodka – kiedy warto wybrać się do lekarza?

Biegunka - kiedy do lekarza? Biegunka małych dzieci może występować z pewnymi alarmującymi objawami, których rodzice pod żadnym pozorem nie powinni bagatelizować:

 • apatia,
 • rozdrażnienie,
 • zapadnięte ciemiączko oraz gałki oczne,
 • długo utrzymujący się płacz dziecka bez łez,
 • zmniejszona ilość moczu,
 • suchość w jamie ustnej,
 • bladość skóry,
 • suchość skóry,
 • przyspieszony i pogłębiony oddech

– wszystkie te objawy mogą wskazywać odwodnienie, które jest konsekwencją infekcji żołądkowo-jelitowej, przebiegającej z biegunką oraz wymiotami.

Stan ten dla malutkich dzieci jest niezwykle niebezpieczny, ponieważ zaburza pracę wielu narządów w ciele. Dziecko odwodnione wymaga opieki lekarskiej, a w niektórych wypadkach nawet hospitalizacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze