Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie

Avatar placeholder
01.06.2023 11:53
Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie
Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie

Bielactwo, czyli albinizm, to genetycznie uwarunkowana choroba skóry, włosów i oczu. Bielactwo powoduje zaburzenia w produkcji melaniny, czyli pigmentu nadającego kolor skórze, włosom i tęczówkom oczu i chroniącego je przed działaniem promieni słonecznych. Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy i różowawe tęczówki. Bielactwo jest dość rzadką, nieuleczalną chorobą dotykającą jednej osoby na kilkadziesiąt-kilkanaście tysięcy (w zależności od rasy).

spis treści

1. Bielactwo - produkcja melaniny

Melanina to pigment, nadający kolor skórze, włosom i tęczówce oka. Oprócz koloru, daje ona ochronę przed promieniami słonecznymi, nie dopuszczając promieniowania UV do głębszych warstw skóry lub oka. Jest produkowana przez melanocyty.

Bielactwo to taki stan organizmu, w którym niemożliwa staje się produkcja melaniny. Powoduje to nienaturalnie jasną karnację u osób dotkniętych tym zaburzeniem. Jest to choroba skóry wywołana mutacjami genów odpowiadających za syntezę enzymów (tyrozynazy) potrzebnych do produkcji melaniny.

Zobacz film: "Sprawdzamy, jak działa floating"
Albinizm – bielactwo wrodzone
Albinizm – bielactwo wrodzone [6 zdjęć]

Angelina d'Auguste, fotografik z Nowego Jorku, wykonała sesję zdjęciową osobom dotkniętym albinizmem.

zobacz galerię

2. Bielactwo - objawy

Bielactwo ma odmiany o różnym natężeniu – może dotykać powierzchnię całego ciała oraz oczu (albinizm całkowity), części skóry (albinizm częściowy) lub tylko oczu (albinizm oczny). Objawy bielactwa to przede wszystkim:

 • biała lub jasnokremowa skóra i włosy,
 • różowe lub jasnobłękitne tęczówki,
 • plamy na skórze, którym brakuje pigmentu (tak objawia się bielactwo nabyte).

Typowym objawom bielactwa często towarzyszą także inne objawy, takie jak:

 • nadwrażliwość na światło,
 • zez,
 • oczopląs,
 • problemy ze wzrokiem,
 • problemy ze słuchem.

3. Bielactwo - rodzaje

Typowy albinos ma białą skórę, różowe tęczówki i białe włosy. Musi dbać o odpowiednią ochronę skóry i oczu przed promieniami słonecznymi, gdyż nie chroni ich melanina i w związku z tym są podatne na uszkodzenia. Częste są w tym przypadku także problemy ze wzrokiem i inne choroby skóry.

Innym rodzajem bielactwa jest zespół Hermansky'ego-Pudlaka. To mutacja jednego genu. Daje więcej objawów niż „typowy” albinizm. Oprócz braku pigmentu w skórze i oczach, mogą wystąpić zaburzenia, takie jak:

 • problemy z krzepliwością krwi,
 • choroby płuc,
 • choroby jelit.

Zespół Chediaka-Higashiego to choroba wywołująca częściowy albinizm oraz zaburzenia odporności. Kolejnym rodzajem częściowego bielactwa jest bielactwo dotykający tylko oczu. Objawy bielactwa ocznego są niewidoczne gołym okiem, gdyż pigmentu brakuje tylko na siatkówce oka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Bielactwo - leczenie

Bielactwo to choroba genetyczna, zazwyczaj spowodowana mutacją kilku genów. Bielactwo jest więc w większości przypadków wrodzone. Skóra niemowlaka od razu po urodzeniu ma różowy kolor, gdyż prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Bardzo rzadko występuje także bielactwo nabyte, którego przyczyny nie są do końca znane.

Bielactwo jest chorobą nieuleczalną. Leczenie sprowadza się do ochrony skóry i oczu przed promieniami słonecznymi. Na skórę zawsze należy stosować kremy z filtrem o wysokim faktorze, a do ochrony oczu potrzebne są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Bielactwo nie ogranicza długości życia chorych (z wyjątkiem zespołu Hermansky'ego-Pudlaka). Jednak przy nieodpowiedniej ochronie skóry i oczu przed promieniowaniem UV, albinizm może doprowadzić do pojawienia się oparzeń słonecznych, raka skóry, pogorszenia wzroku, a nawet ślepoty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze