Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie

Bielactwo, czyli albinizm, to genetycznie uwarunkowana choroba dotykająca skóry, włosów i oczu. Bielactwo powoduje zaburzenia w produkcji melaniny, czyli pigmentu nadającego kolor skórze, włosom i tęczówkom oczu i chroniącego je przed działaniem promieni słonecznych. Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy i różowawe tęczówki. Bielactwo jest dość rzadką, nieuleczalną chorobą dotykającą jednej osoby na kilkadziesiąt-kilkanaście tysięcy (w zależności od rasy).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Bielactwo - produkcja melaniny

Melanina to pigment, nadający kolor skórze, włosom i tęczówce oka. Oprócz koloru, daje ona ochronę przed promieniami słonecznymi, nie dopuszczając promieniowania UV do głębszych warstw skóry lub oka. Jest produkowana przez melanocyty.

Bielactwo to taki stan organizmu, w którym niemożliwa staje się produkcja melaniny. Powoduje to nienaturalnie jasną karnację u osób dotkniętych tym zaburzeniem. Jest to choroba skóry wywołana mutacjami genów odpowiadających za syntezę enzymów (tyrozynazy) potrzebnych do produkcji melaniny.

Bielactwo - objawy

Bielactwo ma odmiany o różnym natężeniu – może dotykać powierzchni całego ciała oraz oczu (albinizm całkowity), części skóry (albinizm częściowy) lub tylko oczu (albinizm oczny). Objawy bielactwa to przede wszystkim:

 • biała lub jasnokremowa skóra i włosy,
 • różowe lub jasnobłękitne tęczówki,
 • plamy na skórze, którym brakuje pigmentu (tak objawia się bielactwo nabyte).

Typowym objawom bielactwa często towarzyszą także inne objawy, takie jak:

 • nadwrażliwość na światło,
 • zez,
 • oczopląs,
 • problemy ze wzrokiem,
 • problemy ze słuchem.

Bielactwo - rodzaje

Typowy albinos ma białą skórę, różowe tęczówki i białe włosy. Musi dbać o odpowiednią ochronę skóry i oczu przed promieniami słonecznymi, gdyż nie chroni ich melanina i w związku z tym są podatne na uszkodzenia. Częste są w tym przypadku także problemy ze wzrokiem i inne choroby skóry.

Innym rodzajem bielactwa jest zespół Hermansky'ego-Pudlaka. To mutacja jednego genu. Daje więcej objawów niż „typowy” albinizm. Oprócz braku pigmentu w skórze i oczach, mogą wystąpić zaburzenia, takie jak:

 • problemy z krzepliwością krwi,
 • choroby płuc,
 • choroby jelit.

Zespół Chediaka-Higashiego to choroba wywołująca częściowy albinizm oraz zaburzenia odporności. Kolejnym rodzajem częściowego bielactwa jest bielactwo dotykający tylko oczu. Objawy bielactwa ocznego są niewidoczne gołym okiem, gdyż pigmentu brakuje tylko na siatkówce oka.

Bielactwo - leczenie

Bielactwo to choroba dziedziczna, zazwyczaj spowodowana mutacją kilku genów. Bielactwo jest więc w większości przypadków wrodzone. Skóra niemowlaka od razu po urodzeniu ma różowy kolor, gdyż prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Bardzo rzadko występuje także bielactwo nabyte, którego przyczyny nie są do końca znane.

Bielactwo jest chorobą nieuleczalną. Leczenie sprowadza się do ochrony skóry i oczu przed promieniami słonecznymi. Na skórę zawsze należy stosować kremy z filtrem o wysokim faktorze, a do ochrony oczu potrzebne są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Bielactwo nie ogranicza długości życia chorych (z wyjątkiem zespołu Hermansky'ego-Pudlaka). Jednak przy nieodpowiedniej ochronie skóry i oczu przed promieniowaniem UV, albinizm może doprowadzić do pojawienia się oparzeń słonecznych, raka skóry, pogorszenia wzroku, a nawet ślepoty.

Anna Szozda, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Kaszuba A. (red.), Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-039-9
 • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9

Źródła zewnętrzne

Dermatologia

Komentarze (7)
~Miśka
~Miśka 6 miesięcy temu

Mam cukrzycę od 15 lat i bielachtwo nabyte od ok 10. Jesienią zaczęłam brać supradyn i wit d3 + k2, gdyż unikam słońca z powodu bielactwa. Jest wiosna i białe plamy prawie znikły!!! Biorę jeszcze b6 50mg, cynk 20mg, mangan10. To z powodu ktyptopirolurii wrodzonej. Polecam wszystkim dyslektykom i ADHD, hipermobilnym baletnicom, Aspergerom, stronę kpu-hpu.pl Tam jest informacja o HPU. Mnie pomogli. Mogę już brz wstydu podać rękę każ demu bez żenady. Większość ludzi jak widzi biale plamy to się brzydzi, bo myśli, że to grzybica. Po prostu to jest cud. Wszędzie piszą, że nie ma lekarstwa.☺

Odpowiedz
~k_102
~k_102 ponad rok temu

Coś mało w tym artykule o bielactwie nabytym. Sama mam takie od 10 lat. I powoli od 2 lat zaczyna się repigmentacja. Stosuję duże dawki wit C - 2-3 gr dziennie. I sądzę ,że jest to niedobór tej witaminy powodujący autoagresję w stosunku do melantocytów i zanik barwnika. Ale ja jestem tylko chorym człowiekiem a nie lekarzem. W każdym razie barwnik powrócił mi na obszarze przedramion zostały białe dłonie i co jakiś czas odkrywam nowe plamki - co mnie bardzo cieszy

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie
Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie

Bielactwo chorej pacjentki

Bielactwo chorej pacjentki

Przyczyną choroby jest wymieranie melanocytów - komórek, które odpowiedzialne są za kolor skóry.

Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie

Bielactwo wrodzone

. Co to jest bielactwo? Bielactwo w zasadzie nie jest chorobą, ale swego rodzaju defektem polegającym na braku pigmentu (barwnika) w oczach i często na skórze (...) jest dziedziczność. Osoby chorujące...

Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie

Bielactwo paznokci

Płytka paznokciowa może przybierać różne kolory, jednak najczęstszym przebarwieniem jest biel. Bielactwo paznokci ma wiele rodzajów - dzieli (...) Bielactwo paznokci jest chorobą polegającą na odkładaniu...

Choroby genetyczne - klasyfikacja

Albinizm - bielactwo wrodzone

Albinizm - bielactwo wrodzone

Albinizm - bielactwo wrodzone Angelina d'Auguste, fotografik z Nowego Jorku, wykonała sesję zdjęciową osobom dotkniętym albinizmem. Kobieta chciała (...) z bielactwem wrodzonym. Wszystko po to, by pokazać jak żyje się...

Liszajec zakaźny - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.