Bielactwo paznokci
Bielactwo paznokci jest chorobą polegającą na odkładaniu się srebrzystobiałych plam. Początkowo pojawiają się na częściach przysadowych paznokcia, z czasem przesuwają się ku wolnemu brzegowi. Choroba znana jest pod kilkoma nazwami: kwitnące paznokcie, bielactwo rzekome paznokci i leukonychia. Najczęściej stanowi jedynie defekt kosmetyczny. Leczenie polega na ochronie paznokci, zastosowaniu specjalnych odżywek i diety bogatej w wapń.
1. Leukonychia
Płytka paznokciowa może przybierać różne kolory, jednak najczęstszym przebarwieniem jest biel. Bielactwo paznokci ma wiele rodzajów – dzieli się je ze względu na czas pojawienia się (bielactwo wrodzone i nabyte), obraz kliniczny (częściowe, całkowite) i część zajmowanego paznokcia (prawdziwe, pozorne, pseudoleukonychia). W przypadku bielactwa prawdziwego zmiany chorobowe dotyczą macierzy paznokcia, bielactwa pozornego – tkanek podpaznokciowych, natomiast w pseudoleukonychii – płytki paznokciowej.
2. Przyczyny bielactwa paznokci
- Gdy zmiany dotyczą łożyska paznokcia, mogą być spowodowane występowaniem takich chorób, jak łysienie plackowate, niewydolność serca, rumień wielopostaciowy, łuszczyca, złuszczające zapalenie skóry, ziarnica złośliwa. Czasem za zmiany odpowiadają choroby infekcyjne, przeszczepy nerek, zatrucia metalami ciężkimi. Bielactwo w obrębie łożyska paznokcia może mieć związek z niedoborem białka, niewydolnością nerek, niedokrwistością sierpowatą oraz niedoborem cynku.
- Jeśli zmiany lokalizują się w obrębie paznokcia, może to świadczyć o grzybicy, łuszczycy lub używaniu niewłaściwego lakieru do paznokci.
- Zmiany w tkankach podpaznokciowych wskazują na niedokrwistość, nadmierną potliwość, niedobór albumin, marskość wątroby, choroby nerek, onycholizę czy trąd.
3. Białe przebarwienia na paznokciach
Pojawienie się białych przebarwień może świadczyć o następstwie urazów paznokci, zaburzeniach przemiany materii. Częstą przyczyną są zatrucia lub różne infekcje. Białe przebarwienia mogą być skutkiem niedoboru niektórych składników w pożywieniu. Czasem białe plamki nie wskazują na żadną chorobę. Pojawiają się nierównomiernie na płytce oraz przesuwają do przodu wraz z rosnącym paznokciem. Znikają samoistnie. To tak zwane mikrozaburzenia w produkcji keratyny – są skutkiem brutalnego odsuwania skórek.
Wygląd naszych paznokci jest odzwierciedleniem wieku, wykonywanej pracy oraz stanu zdrowia. Choroby paznokci dłoni lub stóp mogą być spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi lub zażywanymi lekami, jak środki malaryczne, pochodne witaminy A czy doustne środki antykoncepcyjne. Niekiedy na schorzenia paznokci wpływają niedobory pokarmowe oraz czynniki środowiskowe, takie jak wilgoć i temperatura. Należy pamiętać, że choroby paznokci są trudne do rozpoznania, ponieważ objawy w wielu przypadkach niewiele się różnią. Aby uniknąć przebarwień na paznokciach dłoni, warto dbać o nie, stosując odpowiednie odżywki do, robiąc staranny manicure oraz zważając na prawidłowe odżywianie się.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.