Trwa ładowanie...

Bieluń dziędzierzawa, czyli datura – objawy zatrucia

 Agnieszka Gotówka
30.03.2021 21:23
Bieluń dziędzierzawa to popularna roślina balkonowa i ogrodowa.
Bieluń dziędzierzawa to popularna roślina balkonowa i ogrodowa. (123RF)

Bieluń dziędzierzawa, czyli datura, to piękna roślina, dlatego często jest ozdobą balkonów. Jednak przez niektórych, zwłaszcza młodzież, traktowana jest jak narkotyk. Nasiona bielunia, zwane potocznie "haszyszem Targówka", mają silne właściwości odurzające. Poza tym są łatwo dostępne i tanie. Tymczasem nasiona tego diabelskiego ziela są silnie toksyczne. Po ich spożyciu pojawiają się silne objawy zatrucia. W niektórych przypadkach bieluń może doprowadzić nawet do śmierci.

spis treści

1. Charakterystyka bielunia dziędzierzawy

Bieluń dziędzierzawa to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, jednak można ją spotkać w innych częściach świata, także w Polsce.

Datrua rośnie dziko na rumowiskach, śmietniskach, nieużytkach rolnych. Jest też popularną rośliną balkonową oraz ogrodową, i trudno się temu dziwić, bo jej kwiaty są duże i piękne. Można wyróżnić ok. 15 gatunków bielunia. W zależności od gatunku kwiaty mogą różnić się kolorem, jednak zawsze są duże i lejkowate. Owoce bielunia są kolczaste i zawierają dużo czarnych nasion.

Zobacz film: "5 najbardziej trujących roślin występujących w Polsce"

Bieluń dziędzierzawa, mimo pięknego wyglądu, ma też mroczniejszą stronę. To jedna z najpopularniejszych odurzających roślin, po którą często sięga polska młodzież. Z tego powodu znany jest też pod nazwami: bieluń jadowity, cygańskie ziele, diabelskie ziele, czarcie ziele, czarowne ziele, durna rzepa, pindyrynda, świńska wesz czy trąba anioła.

2. Narkotyczne działanie bielunia dziędzierzawy

Halucynogenny bieluń znany już był w starożytności. Już sam jego zapach odurza - jest ostry, bardzo intensywny, słodkawy. Z kolei brunatno-czarne nasiona bielunia dziędzierzawy, zwane "haszyszem Targówka", wykazują silnie narkotyczne działanie.

Odpowiadają za to obecne w nich alkaloidy tropanowe – hioscyjamina, atropina i skopolamina. Najwięcej tych związków obecnych jest właśnie w nasionach, niemniej znajdują się one również w innych częściach rośliny.

Palenie bielunia czy spożywanie jego nasion może okazać się fatalne w skutkach. Niestety, przypadki takie nadal się w Polsce zdarzają. Dlatego istotne jest szerzenie wiedzy o możliwych skutkach ubocznych sięgania po tę roślinę w celach odurzających.

3. Objawy zatrucia bieluniem dziędzierzawą

Zatrucie bieluniem może być niezamierzone lub przemyślane, i właśnie te ostatnie przypadki stanowią największy problem. Osoby młode, które pragną jedynie poeksperymentować, nie zdają sobie sprawy, jak tragiczne konsekwencje może przynieść spożycie bielunia.

Zatrucie bieluniem występuje już po spożyciu 20-30 nasion. Objawy przedawkowania to:

  • silne pobudzenie, które z czasem przechodzi w dezorientację
  • omamy wzrokowe i słuchowe
  • słowotok
  • rozszerzenie źrenic
  • silnie zaczerwieniona twarz
  • wysypka na skórze
  • mdłości
  • wymioty
  • przyśpieszenie akcji serca
  • drgawki.

Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się po ok. 4 godzinach od spożycia i mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki, porażenia układu oddechowego, hipotermii, a nawet śmierci.

7 niecodziennych rodzajów uzależnień
7 niecodziennych rodzajów uzależnień [7 zdjęć]

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt.

zobacz galerię

Leczenie zatrucia bieluniem dziędzierzawą zawsze odbywa się w warunkach szpitalnych. Wykonuje się płukanie żołądka, a lekiem znoszącym objawy jest salicylan fizostygminy.

4. Właściwości lecznicze bielunia dziędzierzawy

Bieluń, pomimo swoich działań narkotycznych, może być stosowany jako środek leczniczy. W odpowiednich dawkach zaleca się jego stosowanie w leczeniu rwy kulszowej, reumatyzmu, dny moczanowej czy obrzęków różnego pochodzenia. W niektórych kulturach poleca się go także na wrzody i bóle zębów.

Wyciąg z bielunia dziędzierzawy w połączeniu z olejem kokosowym stosuje się w krajach afrykańskich w celu łagodenia ukąszenia insektów. Może stanowić także miksturę na egzemę czy trądzik. Wywar z bielunia przez Indian był wykorzystywany w celu łagodzenia bólu porodowego.

Medycyna konwencjonalna zaleca stosowanie bielunia do łagodzenia objawów choroby lokomocyjnej, padaczki i grzybicy. Przeprowadzone badania naukowe potwierdzają też potencjalne przeciwnowotworowe działanie tej rośliny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze