Biopsja jelita grubego
Biopsja jelita grubego to badanie diagnostyczne polegające na pobraniu z jelita grubego próbki tkanki, którą później poddaje się badaniu histopatologicznemu. Pozwala to na zdiagnozowanie przyczyny krwawych stolców, które są objawem wielu chorób jelita grubego. Pozwala także na określenie, czy zmiany nowotworowe są charakteru łagodnego czy złośliwego.
1. Wskazania do biopsji jelita grubego
Wskazaniami do biopsji jelita grubego są:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
- choroba Leśniowskiego-Crohna;
- choroba trzewna;
- zapalenie jelit;
- podejrzenie raka jelita grubego;
- podejrzenie chłoniaka przewodu pokarmowego.
Biopsję jelita grubego wykonuje się także w celu wykluczenia innych schorzeń, np. zapalenia jelita. Lekarz może zalecić przeprowadzenie tego badania w przypadku, gdy u pacjenta występują krwawe stolce.
2. Przygotowanie i przebieg biopsji jelita grubego
Pacjent powinien wypróżnić jelita. Dzień przed badaniem zalecana jest głodówka. Aby jak najbardziej oczyścić jelita z treści pokarmowej, dodatkowo stosuje się lewatywę lub środki przeczyszczające. Jeśli badanie będzie przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, zalecane jest przeprowadzenie morfologii krwi.
Biopsja polega na wycięciu fragmentu zmienionej chorobowo tkanki jelita grubego lub odbytnicy. Może być przeprowadzona w trakcie wziernikowego badania wnętrza jelita grubego (kolonoskopia). Podczas kolonoskopii lekarz może pobrać próbki tkanki zmienionej chorobowo do badania histopatologicznego. Badanie zazwyczaj jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Może też być przeprowadzona w trakcie sigmoidoskopii, czyli badania endoskopowego jelita grubego (a konkretnie odbytnicy, esicy i zstępnicy). Lekarz podczas badania może pobrać zmienioną chorobowo próbkę tkanki z zauważonej zmiany w jelicie grubym.
Lekarz wprowadza długą cienką rurkę przez odbyt do odbytnicy i jelita grubego. Na końcu rurki znajduje się kamera, dzięki której lekarz może obserwować wnętrze jelita grubego oraz narzędzie, umożliwiające pobranie wycinku tkanki. Inną metodą jest połknięcie przez badanego cienkiej sondy o długości 1,5 m. Gdy trafia do jelita, następuje wycinanie tkanki. W tym wypadku stosuje się znieczulenie miejscowe. Pobrany fragment wysyłany jest następnie do laboratorium analitycznego w celu zbadania. Patomorfolog najpierw wybarwia próbkę odpowiednimi barwnikami, po czym ocenia pod mikroskopem materiał biologiczny pod względem wielkości komórek, ich kształtu, obecności komórek normalnie nieistniejących w organizmie człowieka.
Bardzo rzadkim powikłaniem jest przekłucie jelita w trakcie biopsji lub badań, którym towarzyszy.
Biopsja jelita grubego pozwala na określenie zmian chorobowych występujących w obrębie jelita grubego i odbytnicy. Możliwe jest zdiagnozowanie lub wykluczenie zmian nowotworowych łagodnych lub złośliwych iustalenie innej przyczyny krwawych stolców. Badanie to jest mało inwazyjne, może być wykonywane w każdym wieku i wielokrotnie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.