Biopsja moczowodu

Biopsja jest to pobranie próbki tkanki w celu rozpoznania zmian nowotworowych. Diagnoza może być również przeprowadzona innymi sposobami, takimi jak analiza chromosomów lub genów. Badania lekarskie, do których zaliczamy obrazowanie, badanie endoskopowe i badania laboratoryjne mogą wskazywać na nieprawidłowości, ale biopsja jest jedynym ogólnodostępnym sposobem potwierdzenia istnienia nowotworu. Biopsja moczowodu czasami nazywana jest cytologią nerek lub szczotkowaniem układu moczowego.

1. Wskazania i przebieg biopsji moczowodu

Głównym wskazaniem do wykonania biopsji moczowodu jest podejrzenie zmian nowotworowych w jego obrębie lub potwierdzenie istnienia nowotworu czy też określenie jego rodzaju (złośliwy lub łagodny).

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Badanie moczowodu wykonuje się za pomocą cystoskopu, składającego się z długich cienkich rurek, które zostają wprowadzone przez cewkę moczową do pęcherza. Następnie cytoskop usuwa się, a we wnętrzu pęcherza pozostaje przewód z umiejscowionym na nim lub obok niego aparatem, który pozwala na oglądanie wnętrza moczowodu i nerki. Nylonowa lub metalowa szczoteczka, która wprowadzana jest przez cytoskop, pociera badaną powierzchnię. Do wycięcia badanej tkanki można użyć specjalnych kleszczy biopsyjnych. Zabieg trwa 30 - 60 minut. W biopsji lekarz pobiera próbki tkanki z danego obszaru lub całkowicie usuwa guza. Urządzenie pobierające próbkę do badań (szczoteczka lub kleszcze biopsyjne) usuwane są całkowicie z organizmu, a wycięta próbka trafia do laboratorium diagnostycznego. Patomorfolog analizuje tkankę pod mikroskopem, biorąc pod uwagę wielkość, kształt komórek, ewentualne zmiany występujące w błonie komórkowej czy też istnienie nowych komórek niewystępujących normalnie w organizmie człowieka. Jeśli rak moczowodu zostanie wykryty, zwykle lekarz jest w stanie określić jego rodzaj, a także stopień jego zaawansowania. Biopsja moczowodu zwykle wykonywana jest pod znieczuleniem ogólnym, ze względu na to, że jest to badanie dosyć bolesne.

Cytologia moczowodu dzieli się na:

  • endoskopową biopsję moczowodu;
  • otwartą biopsję moczowodu;
  • biopsję cienkoigłową.

2. Przygotowanie do biopsji moczowodu

Informacji na temat przygotowania się pacjenta do zabiegu udzieli lekarz wykonujący badanie. Zazwyczaj zalecane jest niespożywanie pokarmów 6 godzin przed zabiegiem.
Przed wykonaniem zabiegu lekarz powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem i zgromadzić wszystkie niezbędne informacje. Pacjent powinien poinformować wykonującego badanie o:

  • alergii na środki znieczulające;
  • infekcjach układu moczowego;
  • wcześniejszych schorzeniach.
Krwiomocz
Krwiomocz

Widoczna gołym okiem obecność w moczu erytrocytów (krwinek czerwonych) w ilości zmieniającej jego zabarwienie,...

zobacz galerię

W trakcie badania i po badaniu, jeżeli pacjent odczuwa ból podbrzusza, głowy, gorączkę albo dreszcze, powinien niezwłocznie powiadomić o tym lekarza. Niewielka ilość krwi w moczu jest normalna w pierwszych kilku dniach po zabiegu. Mocz może wtedy wyglądać na lekko różowy. Jeżeli krwiomocz utrzymuje się dłużej i towarzyszą mu problemy z oddawaniem moczu, pacjent powinien zasięgnąć opinii lekarza.

Badanie to wiąże się także z pewnymi zagrożeniami. Do powikłań występujących po zabiegu możemy zaliczyć krwawienia, infekcje, rzadko perforacje moczowodu.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy