Trwa ładowanie...

Biopsja nosa

Avatar placeholder
05.09.2013 14:50
Biopsja nosa
Biopsja nosa

Biopsja nosa jest zabiegiem polegającym na wycięciu fragmentu błony śluzowej nosa. Ma to na celu uzyskanie materiału biologicznego do dalszego badania histopatologicznego, którego wyniki mogą wskazywać na występowanie różnych chorób błony śluzowej nosa, m.in. nowotworów błon śluzowych nosa. Badanie to jest mało inwazyjne, czasami jednak może dojść do niewielkich infekcji w miejscu wycięcia tkanki. Po badaniu często występuje ból w miejscu pobrania tkanki i niewielkie krwawienie przez kilka dni po zabiegu.

spis treści

1. Wskazania i przebieg biopsji nosa

Biopsja błony śluzowej nosa jest zwykle wykonywana, jeśli podczas badania fizykalnego dostrzeżone zostaną nieprawidłowości w wyglądzie tkanki, a także przypadku problemów dotyczących błon śluzowych nosa. Stosowana jest do potwierdzenia zmian nowotworowych oraz zmian martwiczych w obrębie błony śluzowej nosa.

Do nosa rozpylany jest środek przeciwbólowy. W niektórych przypadkach może być to również zastrzyk znieczulający. Pobrany zostaje mały fragment zmienionej chorobowo tkanki. Pobrana próbka z nosa zostaje poddana analizie laboratoryjnej, a dokładnie badaniu immunohistochemicznemu.
Do zabiegu nie jest konieczne specjalne przygotowanie, ale pacjent może zostać poproszony o niespożywanie, na kilka godzin przed, pokarmów.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

W trakcie badania może wystąpić uczucie ciśnienia lub szarpania podczas usuwania tkanki. Po biopsji należy unikać dmuchania nosa. Po wycięciu fragmentu tkanki obszar ten ulega drętwieniu i przez kilka dni po zabiegu można nadal odczuwać ból w miejscu pobrania tkanki. W przypadku krwawienia należy delikatnie ścisnąć nozdrza. Jeżeli to nie pomoże, konieczne może być wypalanie (uszczelnienie naczyń krwionośnych za pomocą lasera).

2. Wyniki biopsji nosa

Jeżeli badanie histopatologiczne fragmentu tkanki pobranej z nosa wykaże zmiany nieprawidłowe, może to wskazywać na występowanie:

  • ziarniniaka martwiczego tj. choroby Wegenera (Ziarniniak Wegenera, ziarniniakowatość Wegenera) – martwicze zapalenie małych tętnic obejmujące głównie górne drogi oddechowe, płuca i nerki, objawiające się m.in. występowaniem owrzodzeń w jamie nosowej;
  • polipy nosa;
  • nowotwory jam nosa i zatok przynosowych;
  • sarkoidozę (choroba Besniera-Boecka-Schaumanna), choroba układu odpornościowego charakteryzująca się powstawaniem ziarniniaków (małych grudek zapalnych), które nie podlegają martwicy, najczęściej pojawia się w węzłach chłonnych i płucach, ale praktycznie każdy organ może być nią dotknięty, a więc także jama i przegroda nosowa;
  • infekcje (gruźlica, zakażenia grzybicze).

Dalsze przeprowadzenie badań pozwoli na dokładne zdiagnozowanie występujących zmian.

Biopsja nosa jest badaniem mało inwazyjnym. Po jej wykonaniu mogą wystąpić jedynie niewielkie krwawienia lub infekcje w obszarze badanym. Wykonywana może być wielokrotnie, bez względu na wiek. Nie ma niebezpieczeństwa stosowania tej metody badania u kobiet w ciąży i kobiet w II połowie cyklu miesiączkowego, u których występuje podejrzenie zapłodnienia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.