Trwa ładowanie...

Bisfenol A - cichy zabójca, którego masz w kuchni

Bisfenol A - cichy zabójca, którego masz w kuchni
Bisfenol A - cichy zabójca, którego masz w kuchni (Butelki / 123RF)

Nawet jeśli żyjesz zdrowo i myślisz, że unikasz chemii – jesteś w błędzie. Wystarczy poczytać etykiety, by przekonać się ile konserwantów czy dodatków, kryje się w naszej żywności.

Ale jest jeszcze jedna pułapka – opakowania. Pewnie nie raz widziałeś symbol BPA na butelkach dla niemowląt czy puszkach z warzywami. Jest to związek o nazwie bisfenol A, który przyczynia się do wielu poważnych chorób, w tym nowotworów.

Niestety nie unikniemy kontaktu z nim, ale możemy ograniczyć jego szkodliwe działanie. Jak to zrobić?

1. Gdzie znajdziemy bisfenol A?

Bisfenol A jest w zasadzie wszędzie. Jest to organiczny związek, którego używa się do produkcji poliwęglanów i żywic epoksydowych o szerokim wachlarzu zastosowań.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Brzmi obco? Jak pokazuje badanie naukowców z University of Illlinois w Chicago, nawet jeżeli badani przez miesiąc starali się omijać przedmioty zawierające ten związek, to i tak nadal znajdował się on w moczu, a więc musieli mieć z nim kontakt w ciągu 2 ostatnich dni.

BPA znajduje się nie tylko na pojemnikach, w których przechowujemy żywność, ale także np. na banknotach, a nawet zabawkach!

Ponadto kasjerki, szczególnie w ciąży, powinny wykazać się dużą ostrożnością i często myć ręce, ponieważ – jak wykazały badania -  podczas dotykania paragonu czystą i suchą ręką na palcach pozostaje od 0.2 do 6 mikrogramów BPA. Trudno ustrzec się zatem przed działaniem ten substancji.

2. Dlaczego bisfenol A jest tak niebezpieczny dla zdrowia?

BPA jest substancją bardzo szkodliwą dla naszego organizmu. W magazynie "Endocrinology" ukazały się niedawno badania, które wykazują, że ta toksyna nie tylko zwiększa problemy z erekcją, ale także może przyczyniać się do zachorowania na raka prostaty.

Panie z kolei również pod wpływem tej substancji mogą mieć problemy z płodnością, a ponadto zwiększa się u nich ryzyko wystąpienia nowotworu piersi.

Bisfenol A jest także odpowiedzialny za problemy z tarczycą, otyłość i astmę. Mimo to nadal producenci używają go w swoich fabrykach.

Unia Europejska ustanowiła, że bezpieczną dzienną dawką BPA dla człowieka nie powinna przekraczać 0,05 mg na kilogram masy ciała.

3. Jak jednak unikać bisfenolu A, skoro jest on wszędzie?

Puszki z warzywami / 123RF
Puszki z warzywami / 123RF

BPA może dostać się do naszego organizmu na trzy sposoby: przez skórę, układ pokarmowy lub oddechowy.

Jak uniknąć szkodliwej substancji?

  • Staraj się wybierać świeże jedzenie, zamiast pakowanego. Pamiętaj, że o ile warzywa są zdrowe, to już te w puszce niekoniecznie, dlatego korzystaj z sezonowych darów natury. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Silent Spring Institute i Breast Cancer Fund, już trzydniowa zamiana produktów pakowanych na świeże, Spowodowała spadek bisfenolu A, zarówno w organizmie dzieci, jak i dorosłych.
  • Pamiętaj, aby przechowywać żywność w szklanych pojemnikach bądź ze stali nierdzewnej. Najgorsze dla zdrowia są plastikowe butelki oraz puszki. Gdy już kupisz groszek w aluminiowym opakowaniu, to natychmiast go przesyp.
  • Zwracaj uwagę na znaczek PC (oznacza to, że produkt został wykonany z poliwęglanu) na sprzętach domowych. Bisfenol wykorzystuje się np. do wykonania zadaszeń, oświetlenia, pojemników, sprzętu medycznego.

    Należy unikać kontaktu z takimi produktami, a przynajmniej często myć ręce. Sprawdzaj też czym bawi się twoje dziecko. Szczególnie maluchy mają tendencję do chwytania wszystkiego w rączki i ssania. Najbezpieczniejsze są zabawki z oznaczeniem "BPA free".

  • Unikaj podgrzewania opakowań, ponieważ wysoka temperatura zwiększa wydzielanie BPA. Niestety dzieje się tak nawet w zmywarce.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze