Bisfenol A - cichy zabójca, którego masz w kuchni

Nawet jeśli żyjesz zdrowo i myślisz, że unikasz chemii – jesteś w błędzie. Wystarczy poczytać etykiety, by przekonać się ile konserwantów czy dodatków, kryje się w naszej żywności.

Ale jest jeszcze jedna pułapka – opakowania. Pewnie nie raz widziałeś symbol BPA na butelkach dla niemowląt czy puszkach z warzywami. Jest to związek o nazwie bisfenol A, który przyczynia się do wielu poważnych chorób, w tym nowotworów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Niestety nie unikniemy kontaktu z nim, ale możemy ograniczyć jego szkodliwe działanie. Jak to zrobić?

Gdzie znajdziemy bisfenol A?

Bisfenol A jest w zasadzie wszędzie. Jest to organiczny związek, którego używa się do produkcji poliwęglanów i żywic epoksydowych o szerokim wachlarzu zastosowań.

Brzmi obco? Jak pokazuje badanie naukowców z University of Illlinois w Chicago, nawet jeżeli badani przez miesiąc starali się omijać przedmioty zawierające ten związek, to i tak nadal znajdował się on w moczu, a więc musieli mieć z nim kontakt w ciągu 2 ostatnich dni.

BPA znajduje się nie tylko na pojemnikach, w których przechowujemy żywność, ale także np. na banknotach, a nawet zabawkach!

Ponadto kasjerki, szczególnie w ciąży, powinny wykazać się dużą ostrożnością i często myć ręce, ponieważ – jak wykazały badania -  podczas dotykania paragonu czystą i suchą ręką na palcach pozostaje od 0.2 do 6 mikrogramów BPA. Trudno ustrzec się zatem przed działaniem ten substancji.

Dlaczego bisfenol A jest tak niebezpieczny dla zdrowia?

BPA jest substancją bardzo szkodliwą dla naszego organizmu. W magazynie "Endocrinology" ukazały się niedawno badania, które wykazują, że ta toksyna nie tylko zwiększa problemy z erekcją, ale także może przyczyniać się do zachorowania na raka prostaty.

Panie z kolei również pod wpływem tej substancji mogą mieć problemy z płodnością, a ponadto zwiększa się u nich ryzyko wystąpienia nowotworu piersi.

Bisfenol A jest także odpowiedzialny za problemy z tarczycą, otyłość i astmę. Mimo to nadal producenci używają go w swoich fabrykach.

Unia Europejska ustanowiła, że bezpieczną dzienną dawką BPA dla człowieka nie powinna przekraczać 0,05 mg na kilogram masy ciała.

Jak jednak unikać bisfenolu A, skoro jest on wszędzie?

BPA może dostać się do naszego organizmu na trzy sposoby: przez skórę, układ pokarmowy lub oddechowy.

Jak uniknąć szkodliwej substancji?

  • Staraj się wybierać świeże jedzenie, zamiast pakowanego. Pamiętaj, że o ile warzywa są zdrowe, to już te w puszce niekoniecznie, dlatego korzystaj z sezonowych darów natury. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Silent Spring Institute i Breast Cancer Fund, już trzydniowa zamiana produktów pakowanych na świeże, Spowodowała spadek bisfenolu A, zarówno w organizmie dzieci, jak i dorosłych.
  • Pamiętaj, aby przechowywać żywność w szklanych pojemnikach bądź ze stali nierdzewnej. Najgorsze dla zdrowia są plastikowe butelki oraz puszki. Gdy już kupisz groszek w aluminiowym opakowaniu, to natychmiast go przesyp.
  • Zwracaj uwagę na znaczek PC (oznacza to, że produkt został wykonany z poliwęglanu) na sprzętach domowych. Bisfenol wykorzystuje się np. do wykonania zadaszeń, oświetlenia, pojemników, sprzętu medycznego.

    Należy unikać kontaktu z takimi produktami, a przynajmniej często myć ręce. Sprawdzaj też czym bawi się twoje dziecko. Szczególnie maluchy mają tendencję do chwytania wszystkiego w rączki i ssania. Najbezpieczniejsze są zabawki z oznaczeniem "BPA free".

  • Unikaj podgrzewania opakowań, ponieważ wysoka temperatura zwiększa wydzielanie BPA. Niestety dzieje się tak nawet w zmywarce.
Komentarze (23)
~przykre
~przykre 2 miesiące temu

jak to było dawniej, że wystarczyły papierowe torebki i butelki szklane wielokrotnego wykorzystania? do tego w maśle było 100% masła, w kiełbasie 100% mięsa....Nie ma powrotu, bo takie rozstrzygnięcia byłby zamachem na demokrację

Odpowiedz
~japier
~japier 2 miesiące temu

Tlen powoduje retinopatię wcześniaczą. Ta jest najczęstszą przyczyną ślepoty u dzieci. Tego świństwa (tlenu O2) jest aż 20% w atmosferze ziemskiej... Kolejne pokolenia ludzi będą ślepcami. To wina illuminatów. Oczywiście rządy to wiedzą i celowo nie reagują zmniejszając ilość tlenu w atmosferze do bezpiecznego 0%. Ujawnienie tej wiedzy może sprowadzić na mnie ogromne zagrożenie. Zaraz. Ciii... Ktoś majstruje przy zamku. Aaaaaaa...

Odpowiedz
Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...