Błyszczące paznokcie u rąk – o czym świadczą?
Błyszczące paznokcie u rąk zwykle są efektem pielęgnacji i nałożenia lakieru bezbarwnego. Czasem na wypolerowaną wygląda naturalna płytka, na którą nie nałożono żadnych specjalistycznych preparatów. Taki wygląd paznokci jest typowy dla osób, które zmagają się z uporczywym świądem skóry, na przykład w przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS). Zdarza się również, że to jeden z objawów nadczynności tarczycy.
1. Przyczyny błyszczących paznokci u rąk
Błyszczące paznokcie u rąk są marzeniem wielu kobiet. To dlatego dbamy o nie, fundując manicure, powlekamy odżywkami, lakierami i preparatami. Wszystkie te zabiegi mają sprawić, że paznokcie wyglądają na zadbane, zdrowe i błyszczące.
Okazuje się jednak, że naturalna płytka paznokcia, która nie jest pokryta lakierem bezbarwnym czy innym preparatem, nie powinna przesadnie błyszczeć. Błyszczące paznokcie są zwykle objawem jakiegoś schorzenia. Najczęściej odpowiada za to:
- atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz inne choroby skóry, którym towarzyszy świąd,
- nadczynność tarczycy.
2. Błyszczące paznokcie u rąk a świąd skóry
Jaki jest związek pomiędzy błyszczącymi paznokciami a chorobami skóry, które przebiegają z silnym świądem? Banalnie prosty. Okazuje się, że częste pocieranie paznokciami o skórę w przebiegu przewlekłego i uporczywego świądu sprawia, że paznokcie wyglądają jak wypolerowane. To dlatego błyszczące paznokcie są jednym z objawów towarzyszących atopowemu zapaleniu skóry (AZS) .
AZS to przewlekła choroba skóry o podłożu genetycznym i charakterze nawrotowym. Najczęściej pojawia się u noworodków, niemowląt i dzieci, choć nawroty towarzyszą choremu zwykle do końca życia. Jej charakterystycznym objawem są wykwity skórne i uciążliwy świąd.
O czym warto pamiętać? Paznokcie osoby chorej na AZS powinny być zawsze krótko obcięte i gładko opiłowane. Zmniejsza to ryzyko wtórnego zakażenia skóry podczas drapania. Dzieciom na noc można zakładać rękawiczki, które zapobiegają odruchowemu drapaniu przez sen. Drapanie swędzącego naskórka przynosi chwilową ulgę, ale powoduje tzw. przeczosy (otarcia) i krwiste strupki.
To musisz wiedzieć
3. Błyszczące paznokcie a nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Wówczas paznokcie są nie tylko błyszczące, ale również miękkie, słabe i kruche. Zaczynają się łamać.
Główne objawy sugerujące nadczynność tarczycy to: nerwowość, niepokój, rozdrażnienie, chudnięcie (pomimo zwiększonego apetytu), wypadanie włosów, wzmożona potliwość czy wytrzeszcz oczu, a także zaburzenia miesiączkowania oraz niepłodność.
4. Wygląd i budowa paznokcia
Paznokieć jest jednym z wytworów naskórka, a jego głównym budulcem jest keratyna. Podstawowym zadaniem paznokci jest ochrona delikatnych zakończeń nerwowych palców. Ponadto pełnią funkcję diagnostyczną.
Jak powinien wyglądać zdrowy paznokieć? Jak jest zbudowany? Zdrowa płytka paznokciowa powinna być nie tylko mocna i jednocześnie elastyczna, różowawa i gładka, ale i lśniąca. Zdecydowanie jednak nie powinna przesadnie błyszczeć.
Paznokieć zbudowany jest z wielu struktur, takich jak: płytka paznokcia, łożysko paznokcia, macierz paznokcia, obłączek paznokcia, wał paznokcia czy obrąbek naskórkowy.
Płytka paznokciowa zbudowana jest z blaszki grzbietowej i blaszki podeszwowej. Blaszka grzbietowa składa się z zagłębionego w skórze korzenia paznokcia oraz wyrastającego na zewnątrz paznokcia właściwego. Nasadę paznokcia, z niekiedy widocznym obłączkiem, otacza od zewnątrz wał paznokcia wraz z obrąbkiem naskórkowym. Wały to warstwy skóry okalające paznokieć, chroniące go i utrzymujące na miejscu.
Paznokcie powstają w macierzy, która bywa nazywana korzeniem. Rosnąc przylegają do łożyska. W prawidłowych warunkach odrastają około 5 miesięcy, a ich grubość i kształt paznokci są cechami indywidualnymi.
5. Nieprawidłowości w wyglądzie paznokcia
Idealny paznokieć jest mocny i jednocześnie elastyczny, zaróżowiony i gładki. Powinien mieć niewielki biały obłoczek (półksiężyc u dołu) i nienaruszoną płytkę w odpowiednim kształcie. Nie zawsze jednak tak wygląda.
Najczęstsze nieprawidłowości w wyglądzie paznokci to:
- zmiany zanikowe lub przerostowe,
- patologiczne zabarwienia paznokci,
- zmiany ukształtowania powierzchni paznokcia,
- zaburzenia w połączeniu paznokcia z podstawą.
Wszelkie zmiany w kolorze, kształcie lub strukturze paznokcia mogą być zarówno skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji, jak i niewłaściwego odżywiania się lub choroby: tak procesów patologicznych toczących się w narządzie paznokciowym, jak i schorzeń ogólnoustrojowych. To dlatego wszelkie zmiany w wyglądzie paznokci nie powinny być traktowane wyłącznie jak problem kosmetyczny.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.