"Boję się cesarki". Blogerka wywołała gorącą dyskusję

"Siadasz na zazwyczaj chłodnym stole operacyjnym, telepie cię z zimna i stresu, a anestezjolog każe ci maksymalnie wygiąć plecy w łuk. (...) I nagle czujesz to okropnie nieprzyjemne ukłucie i dziwne ciepło, które spływa w dół aż do małych palców u twoich stóp. Okropność" - pisze "Mamoholiczka". Blogerka mówi wprost: boję się cesarki. Mimo że będzie to jej trzeci poród, nadal odczuwa stres. Jej wpis wywołał dyskusję. Czego obawiają się kobiety?

Ile kosztuje poród w prywatnej klinice? Obejrzyj filmik i sprawdź

Cesarka kolejny raz

Cięcie cesarskie jest zabiegiem chirurgicznym, w czasie którego lekarze rozcinają powłoki brzuszne oraz macicę i wyjmują dziecko. Po takiej operacji każdy kolejny poród prawodpodobnie również zakończy się cesarką, choć coraz częściej słychać historie kobiet, które próbowały rodzić naturalnie.

"Mamoholiczka" swoje pierwsze dziecko chciała rodzić drogami i siłami natury. Niestety, właśnie sama natura pokrzyżowała jej plany. Dziecko ułożyło się pośladkowo, cesarka została wykonana ze wskazań medycznych. Kolejna – również. Teraz blogerka jest w trzeciej ciąży. Jej synek przyjdzie na świat także w drodze cesarskiego cięcia. "Powinna to być dla mnie przysłowiowa bułka z masłem" – pisze blogerka. Jest jednak zupełnie inaczej. "Boję się cesarki" – pisze i rzeczowo wyjaśnia, czego obawia się najbardziej.

Najgorszy moment cesarskiego cięcia

Aby lekarze mogli wykonać cesarskie cięcie, kobieta powinna być do niego odpowiednio przygotowana. Już na kilka godzin przed planowanym zabiegiem nie wolno pić, po przebraniu się w szpitalną koszulę, kobieta powinna ogolić podbrzusze. Personel szpitala podłącza ją do kroplówki z płynem elektrolitowym i kieruje ciężarną na blok operacyjny. Tam rodząca ma zakładany cewnik do pęcherza moczowego, jest także znieczulana.

- Najczęściej jest to znieczulenie podpajęczynówkowe – podkreśla dr Jerzy Zwoliński, kierownik Oddziału Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie.

To właśnie znieczulenia "Mamoholiczka" boi się najbardziej. "Pal licho późniejsze bolesne obkurczanie się macicy czy ciągnięcie blizny i chód a'la zombie. To właśnie wtedy siadasz na zazwyczaj chłodnym stole operacyjnym, telepie cię z zimna i stresu, a anestezjolog każe ci maksymalnie wygiąć plecy w łuk. I jeszcze bardziej i jeszcze, a ty juz bardziej nie możesz, bo przecież wciąż masz ten ogromny, ciążowy brzuch. I nagle czujesz to okropnie nieprzyjemne ukłucie i dziwne ciepło, które spływa w dół aż do małych palców u twoich stóp. Okropność. A oni każą ci się szybko kłaść, zanim przestaniesz kontrolować swoje nogi. Brrr…" - pisze.

Negatywnie kojarzy jej się także wyjmowanie cewnika. Powinno się to odbyć przed pierwszą próbą wstania po porodzie. W praktyce oznacza to kilka lub kilkanaście godzin po porodzie. "Kiedy położna przymierzała się do wyjęcia mojego cewnika po pierwszej cesarce zapytałam ją, czy będzie bolało. Ona, że 'Nieeeee. To takie uczucie, jak wyciąganie suchego tamponu'. Jednak po dwóch takich wątpliwych przyjemnościach w moim życiu mogę napisać z ręką na sercu, że wolę suchy tampon. Może być nawet w rozmiarze XXL' – ironizuje Mamoholiczka.

Kobiety się boją?

Cesarskie cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji chirurgicznych na świecie. Przyjmuje się, że w ten sposób przychodzi na świat co czwarty noworodek. Prawdopodobnie największy odsetek takich porodów dotyczy Brazylii – to ok. 60 proc. W Holandii to jedynie ok. 14,5 proc. W Polsce w 2015 roku, według danych "Fundacji Rodzić po Ludzku" cesarskim cięciem zakończyło się 43 proc. wszystkich porodów.

Warzywa dla kobiety w ciąży

Odpowiednie odżywianie podczas ciąży jest bardzo ważne. Warzywa są kluczową częścią codziennej diety. Mięso, jajka i ryby są dobrym źródłem białka i minerałów,...

Tak duży odsetek zabiegów lekarze uważają za problem. Dodają, że cesarki powinny być wykonywane jedynie ze względu na wskazania medyczne. Są to przede wszystkim: nieprawidłowe ułożenie płodu, wady anatomiczne miednicy, zbyt duża masa płodu, łożysko przodujące, wady płodu, problemy zdrowotne kobiety rodzącej (np. kardiologiczne, pulmonologiczne, okulistyczne, neurologiczne i inne). Wskazniem do takiego rozwiązania ciąży są także: ciąża wielopołodowa, mięśniaki macicy czy choroby przenoszone drogą płciową.

Mimo to cesarskim cięciem kończy się w Polsce ogromna liczba porodów. Część kobiet decyduje się na cesarskie cięcie świadomie, inne szukają wsparcia w lekarzu, kolejna część rodzi prywatnie. W niektórych przypadkach wykonywane jest w trybie nagłym, ponieważ poród naturalny przebiegał nieprawidłowo. Prawdopodobnie w każdej z tych grup znajdą się mamy, które cesarki się boją.

"Panicznie boję się tego, że umrę w czasie porodu. Boję się, że znieczulenie negatywnie zadziała na moje chore serce i już się nie obudzę. Albo że pęknie mi macica i spowoduje moją śmierć" – pisze Paatii na forum internetowym.

"Ja jestem właśnie po drugiej cesarce ze znieczuleniem ogólnym. Trzy tygodnie temu w ten sposób urodziłam moją drugą córeczkę. Mimo to iż wiedziałam dokładnie co mnie czeka, strach był ogromny. Przed samym zabiegiem trzęsłam się tak, że nie byłam w stanie odpowiadać na pytania anestezjologa. Wtedy postanowiłam, że to ostatni raz, nie chcę tego więcej przeżywać" – wspomina Aga.

Obawy kobiet, które czekają na planowe cesarskie cięcie rozumieją lekarze. Położnicy podkreślają, że strach przed operacją jest naturalną rzeczą.

- Czasem kobiety obawiają się, że już się nie obudzą lub że po operacji pojawią się powikłania - wylicza Piotr Wajda, ginekolog-położnik z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie. I dodaje, że obawy przed nieznanym są zdrowym objawem i świadczą o tym, że kobiety zdają sobie sprawę, że cesarskie cięcie jest poważnym zabiegiem chirurgicznym.

Inaczej na strach przed cesarskim cięciem patrzy dr Jerzy Zwoliński ze Szpitala im. Świętej Rodziny. Według niego takie obawy często powiązane są z tokofobią i nie dotyczą tylko zabiegów okołoporodowych.

- Poród kojarzy się głównie z bólem i poczuciem krzywdy. Niestety, żadna ciężarna kobieta nie może go jednak uniknąć. Panie, które mają wskazania pozapołożnicze do zabiegu cesarskiego cięcia, często do rozwiązania podchodzą spokojniej. Kiedy jednak wchodzą na blok operacyjny i wokół nich pojawiają się trzy zespoły medyczne (położnicy, anestezjolodzy i neonatolodzy), nagle zaczynają sobie zdawać sprawę, że cesarskie cięcie jest poważną operacją - wyjaśnia dr Jerzy Zwoliński.

Wtedy też pojawia się strach. - Robimy wtedy wszystko, co w naszej mocy, by dodać cesarskiemu cięciu humanitaryzmu, zachęcamy np. by rodzącej ktoś towarzyszył. Cesarskie cięcie to przecież nadal poród - podkreśla Zwoliński.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, około miesiąca temu

Cesarskie cięcie

Komentarze (21)
~Karolajna
~Karolajna 4 tygodnie temu

Ja mimo, że wiedziałam dużo wcześniej że będę miała cesarkę i mimo to, że czytałam dużo o tym to na sali i tak był strach ogromny. Głównie dlatego, że maleństwo zaczęło pchać się na świat miesiąc wcześniej i w trybie pilnym miałam cc. Najbardziej bałam się o maleństwo a nie o siebie. I faktycznie ja się jakoś poskładałam, nawet ten cewnik nie był straszny ale maleństwo trafiło do inkubatora bo miało zapalenie płuc. Jedyne co pamiętam to strach o nie i lekarza, ktory zapewniał mnie że wszystko będzie dobrze. Że maluch ma dobrą opiekę i ochronę, że niwelują skutki cesarki. Podawali mu probiotyk coloflor cesario, ktory kolonizował go bakteriami takimi jak dziecko gromadzi podczas porodu naturalnego. Jeszcze potem podawaliśmy je przez pół roku. Teraz po 2 latach wspominam ten czas spokojnie. Ja cesarki już nie pamiętam, blizna maleńka a młody cudnie się rozwija.

Odpowiedz
~Pamela
~Pamela około miesiąca temu

jestem 3 tygodnie po CC. Podczas znieczulania na sali operacyjnej rzeczywiście było zimno i sie trzęsłam, ale samego znieczulania w ogóle nie czułam, tak samo z wyciąganiem cewnika, który usunięto po ok 6 h w momencie jak miałam wstać i iść pod prysznic. Nawet nie poczułam kiedy wyciągaja i już było po wszystkim. Blogerka musiała trafić na bardzo zły szpital. Polecam zmianę ośrodka.

Odpowiedz
~Olla
~Olla 2 miesiące temu

Miałam dwie cesarki, pierwszej nie miałam ani czasu ani siły się bać, ba ja nawet nie brałam pod uwagę takiego rozwiązania. Dużo czytałam o naturalnym porodzie, o cc nic kompletnie. Druga ciąża ze wskazań lekarza miała być również cc, a ja naiwnie myślałam że może nie będzie tak źle i urodze normalnie. Niestety tak się nie stało a ile strachu, nerwów wysłanych łez przed zabiegiem to tylko ja wiem.

Odpowiedz
~mamma
~mamma 2 miesiące temu

Dopóki nic się nie dzieje, to poród naturalny jest najlepszy. Ale natura prowadzi tez selekcję, o czym lubimy zapominać. I wtedy do akcji wkracza medycyna. Ja swoją cesarkę wspominam dobrze, jakoś stół operacyjny nie był dla mnie zimny, nie bałam się też wkłucia w kręgosłup (które było po prostu nieprzyjemne tak jak pobieranie krwi, zresztą wkłuwanie igieł nigdy nie jest przyjemne). Nie skupiałam się na swoich nogach i czuciu w nich, na tych hektolitrach kroplówek co we mnie wpompowali, na swoich odczuciach (na sobie generalnie), tylko na tym, że zaraz zobaczę swoje dziecko :) Pewnie gdybym była skoncentrowana na tym, że JA będę miała cc i zaraz MNIE będą nakłuwać, zupełnie inaczej bym to przechodziła. Trzymałam tylko kciuki za to, żeby wszystko odbyło się bez komplikacji i powikłań. Chyba trochę tez zależy to od kwestii nastawienia. Autorka za bardzo była skoncentrowana na sobie.

Odpowiedz
~kika
~kika 2 miesiące temu

coz, cc powinno sie bac bardziej niz porodu naturalnego bo ciecie niesie za soba wiecej potencjalnych zgrozen zarowno dla mamy, jak i dla dziecka. cc to powazna operacja, wiekszosc zabiegow ginekologicznych robi sie dzis metoda laparoskopowa, a cesarka to rozciecie wielu powlok, ryzyko krwotowku, ryzyko problemow oddechowych u dziecka, ryzyko powiklan, infekcji, probemow z zajsciem w kolejna lub donoszeniem kolejnej ciazy, I wiele innych. porod salami natury, to wlasnie sama natura - tez niesie zagrozenia, ale generalnie jest bezpieczniejszy I dla dziecka I dla kobiety

Odpowiedz
~Hlhlhlhlho
~Hlhlhlhlho 2 miesiące temu

Rozumiem obawy przed porodem i przed cc, ale autorka nie piszę nic o powikłaniach podczas cc ani o tym, że poród naturalny jest często najlepszy dla dziecka. Wszystkie jej obawy związane są z tym, że stół operacyjny jest zimny... wiele kobiet pragnie cc, bo boją się powikłań i nieprzewidywalnosci porodu naturalnego. Myślę, że dla nich Pani, która boi się znieczulenia zo jest histeryczką. Oczywiscie, że są powikłania zo, cc jak i naturalnego porodu. A duża ilość cc na zyczenie w polsce jest spowodowana fatalnym traktowaniem na porodowkach. Brak znieczulenia na życzenie i brak informacji i wsparcia. Cc to operacja i każdy kto jakąkolwiek przeżył stresuje się kolejną i nie marzy, zeby wrócić na stół operacyjny, ale zaciska się zęby, bo robi się to dla wlasnego dobra.

Odpowiedz
~Doris
~Doris 2 miesiące temu

Wszystko zalezy od lekarzy i siostr, ktore/ ktoezy w tym czasie sie zajmuja. Ludzie bez serca, tasmowki nie uspokoja i nie beda trzymac za reke, nie powiedza, ze jestes silna i odwazna, to beda ludzie ktorzy odwalaja kolejna cesarke-operacje, trudno sie dziwic, ze nie chce sie powtorki.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania
najnowsze pytania

Dyskusja na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania
Anemia (niedokrwistość) - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Cała prawda na temat anemii (WIDEO)

Cała prawda na temat anemii (WIDEO) Odtwórz wideo

. Oczywiście, są także przypadki szczupłych anemików. Nie znaczy to jednak, że to anemia wywołała niedowagę. Niska masa ciała i anemia mogą mieć to samo

Witaminy

Co sie stanie, kiedy przedawkujesz jod?

Co sie stanie, kiedy przedawkujesz jod?

. Informacja wywołała panikę wśród Polaków, którzy zaczęli kupować i i spożywać jod. Tymczasem Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia - awarii

Jak osiągnąć rozkosz?

Jak mieć udany seks?

Jak mieć udany seks?

Tylko w stanie zupełnego oddalenia się od spraw życia codziennego można przeżyć niezapomniany seks. Aby zrelaksować się, możesz pójść na spacer, wziąć gorącą kąpiel lub obejrzeć serial komediowy.

Herbata

Najlepszy napój dla alergików

Najlepszy napój dla alergików

. Jeśli chcemy wypić filiżankę przed snem, najpierw zalewamy liście wrzątkiem i parzymy przez 30 sekund, a następnie wylewamy wodę z pierwszego zaparzenia. Następnie do liści dodajemy świeżą, gorącą wodę i zostawiamy na pięć minut.

Kaszel

Skuteczne domowe metody na kaszel

Skuteczne domowe metody na kaszel

stołowej. Inhalacje Wdychanie pary wodnej pomoże nawilżyć podrażnione drogi oddechowe. Do miski z gorącą wodą dodaj kilka kropli olejku

Żywienie

Sześć zaskakujących objawów odwodnienia

Sześć zaskakujących objawów odwodnienia

. Przeczytaj również: Czy to prawda, że należy pić gorącą wodę? Skurcze mięśni Brak odpowiedniej ilości wody zakłóca równowagę w poziomie potasu i sodu