Trwa ładowanie...

Ból atakuje bark, ale choroba siedzi w brzuchu. Towarzyszy jej 7 sygnałów

 Karolina Rozmus
11.04.2023 16:01
Ból promieniujący do barku może być objawem choroby woreczka żółciowego
Ból promieniujący do barku może być objawem choroby woreczka żółciowego (Getty Images)

Bark jest jednym z najbardziej złożonych stawów w organizmie, a jego cechą charakterystyczną – wyjątkowo duży zakres ruchu. Drugą z cech jest to, że zaskakująco często boli i nie zawsze ma to związek z urazem. Może sygnalizować, że dzieje się coś złego w układzie pokarmowym.

spis treści

1. Ból barku. Co może oznaczać?

Przeciążenie i mikroprzeciążenia, urazy otaczających staw barkowy tkanek miękkich, które powstają podczas codziennej aktywności, to bardzo powszechny problem. Ból barków jest dolegliwością, która nasila się z wiekiem pod wpływem zmian zwyrodnieniowych, ale może też wskazywać na zapalne choroby reumatyczne. Rzadziej może być objawem m.in. zawału mięśnia sercowego, nowotworu płuca, a nawet choroby wrzodowej.

Czasami jednak może być sygnałem zupełnie innego problemu. Nie należy zwlekać z pilną wizytą u lekarza, jeśli poza bólem barku pojawia się:

Zobacz film: "Jak naturalnie oczyścić trzustkę?"
  • wysoka gorączka,
  • nieustępujące zmęczenie,
  • nudności i wymioty,
  • utrata apetytu,
  • guz zlokalizowany w okolicy brzucha,
  • zażółcenie skóry i białek oczu.
Ból towarzyszący chorobie pęcherzyka żółciowego jest bardzo silny
Ból towarzyszący chorobie pęcherzyka żółciowego jest bardzo silny (Getty Images)

Może to być znak, że rozwinęło się ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. W takim wypadku najbardziej charakterystyczne jest pojawienie się ostrego, nagłego bólu brzucha w górnym kwadracie, który dodatkowo promieniuje do barku.

2. Tak może się objawiać choroba pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy, potocznie zwany też woreczkiem żółciowym, ma kształt gruszki o długości dziesięciu centymetrów, która umiejscowiona jest w prawej górnej części brzucha, za wątrobą.

Pełni ważną funkcję: stanowi magazyn dla żółci, którą produkuje wątroba. Ten mały narząd jest w stanie pomieścić nawet 60 ml żółci, która pomaga w trawieniu, przyswajaniu witamin i oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Gdy w woreczku zaczynają się tworzyć kamienie, może dojść nawet do zapalenia trzustki. Gdy dojdzie do zatkania przewodów, żółć gromadzi się w woreczku. To jest przyczyną obrzęku, silnych dolegliwości bólowych, a konsekwencją bagatelizowania symptomów może być nawet sepsa.

Na tworzenie się kamieni w pęcherzyku żółciowym narażony jest ogromny odsetek społeczeństwa, zwłaszcza że istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko choroby. To m.in. hipercholesterolemia, nadwaga czy otyłość, ale też szybka utrata masy ciała, cukrzyca typu 2, a także choroby wątroby.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze