Ból i obrzęk gardła zagrażający życiu. Toksyczne działanie e-papierosów
Lekarze z Children’s National Hospital w Waszyngtonie poinformowali, że przyjęli do ośrodka pacjentkę, która miała poważne problemy z oddychaniem. Skarżyła się na spory obrzęk gardła, to szpitala trafiła, kiedy niemal przestała jeść z tego powodu. Badania pokazały, że drogi oddechowe pacjentki są niemal zatkane. Pokrywa je czarnozielona wydzielina.
1. Zespół ostrej niewydolności oddechowej
Ze względu na dobro pacjentki, lekarze nie chcieli podawać jej tożsamości. Wiadomo tylko, że nie ukończyła jeszcze dwudziestu lat. Kilka dni wcześniej dziewczyna zgłosiła się do centrum pomocy nagłej, gdzie zostały jej przepisane leki przeciwzapalne. Po trzech dniach poczuła się trochę lepiej, lecz po odstawieniu leku, jej stan zdrowia znów się pogorszył. Występowały poważne problemy z oddychaniem. Jak opisywała lekarzom, czuła się tak "jakby oddychała przez słomkę".
Zobacz także Jak e-papierosy wpływają na chęć palenia?
Ostatecznie pacjentka trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, gdzie zdiagnozowano u niej zespół ostrej niewydolności oddechowej, a także trudności z przełykaniem, które mogły być groźne dla zdrowia. Zespół medyczny zdecydował się o dożylnym podaniu niezbędnych leków.
2. Problem z postawieniem diagnozy
Następnie nastolatka została przetransportowana do Chlidren’s National Hospital na dalsze badania. Wykazały one, że obrzęk dróg oddechowych występuje niemal na całej powierzchni. Co więcej, są częściowo zablokowane czarnozielonym śluzem. Pacjentka nie miała wcześniej problemów z chorobami autoimmunologicznymi, nie podróżowała za granicą, ani nie miała kontaktu ze zwierzętami.
Zobacz też E-papierosy bardzo szkodliwe. Wyniki badań
Lekarze podejrzewali nietypowe objawy grypy, jednak badanie próbek krwi pokazało wynik negatywny. Tymczasem, po tygodniu spędzonym w szpitalu i leczeniu objawowym, stan dziewczyny poprawiał się. Lekarze nadal szukali przyczyny choroby. Biopsja również nie przyniosła odpowiedzi – nie znaleziono w niej infekcji grzybiczej, bakteryjnej, ani wirusowej.
3. Efekty uboczne vapowania
Rozmawiając z lekarzami, nastolatka przyznała się do korzystania ze smakowych olejków do swojego e-papierosa. Używała go od trzech do pięciu razy dziennie przez dwa miesiące poprzedzające wystąpienie niepokojących objawów. Ostatni raz używała go dwa tygodnie, zanim jej stan się pogorszył.
Zobacz też Będzie trudniej kupić e-papierosy
Lekarze ze szpitala w Waszyngtonie przyznają, że stan pacjentki może być spowodowany paleniem e-papierosów. Ostatecznie dziewczyna leczona była na ostre zapalenie nagłośni. Nieleczone może stwarzać realne zagrożenie dla życia. Specjaliści z amerykańskiej placówki bezpośrednio wiążą ten przypadek z toksycznym działaniem vapowania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.