Ból łokcia – zwyrodnienie, zapalenie, łokieć tenisisty

Ból łokcia może wiązać się ze zwyrodnieniem, zapaleniem, a także chorobą nazywaną łokieć tenisisty. Na tę ostatnią chorobę nie zapadają jednak osoby, które zawodowo trenują ten sport. Jak objawiają się choroby łokci? Jak możemy je leczyć?

1. Ból łokcia – zwyrodnienie

Zwyrodnienie łokcia to zmiany degeneracyjne stawów i otaczających go tkanek. Poważne zwyrodnienia stawu łokciowego mogą prowadzić nawet do utraty jego sprawności. Ból łokcia spowodowany reumatyzmem lub zwyrodnieniem stawu pojawia się zazwyczaj rano i jest bardzo silny. Ból łokcia przy zwyrodnieniach mija, gdy rozruszamy staw. Przyczyny zwyrodnień mogą nie być znany, wówczas mówimy o dolegliwości pierwotnej lub wtórne – spowodowane urazem.

Ból łokcia może być spowodowany zwyrodnieniem stawów, zapaleniem, a także chorobą zwaną łokieć tenisisty
Ból łokcia może być spowodowany zwyrodnieniem stawów, zapaleniem, a także chorobą zwaną łokieć tenisisty

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Ból łokcia – zapalenie

Ból łokcia może również mieć swoją przyczynę w zapaleniu kaletek. Kaletka to niewielka i cienka przestrzeń otoczona błoną, w której znajduje się płyn. Kaletka pełni funkcję zmniejszenia tarcia struktur, które znajdują się w jej otoczeniu. Uszkodzona kaletka pogrubia się i zaczyna produkować większą ilość płynu. Ból łokcia spowodowany zapaleniem kaletki objawia się wrażliwością i obrzękiem stawu.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również...

zobacz galerię

3. Ból łokcia – łokieć tenisisty

Ból łokcia, który pojawia się, gdy niesiemy ciężkie zakupy na wyprostowanych rękach, może wskazywać na chorobę zwaną łokieć tenisisty. Nazwa może wprowadzać w błąd, gdyż rzadko dotyka osób uprawiających ten sport. Znacznie częściej ból łokcia spowodowany łokciem tenisisty, dotyka pracowników biurowych i informatyków.

Łokieć tenisisty objawia się bólem łokcia spowodowanych ruchami nadgarstka. Jeżeli bagatelizujemy pierwsze dolegliwości i nie zgłaszamy się po pomoc do lekarza, ból łokcia w zaawansowanej formie pojawia się nawet przy niewykonywaniu żadnych ruchów. Przyczyną łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne. Ból i zmiany stawów powstają na skutek przeciążeń i drobnych urazów struktury włókien kolagenowych ścięgien. Cierpiąc na łokieć tenisisty, osoba chora nie ma jednak naderwanego ścięgna, ani stanu zapalnego. Ból łokcia jest wywołany przez wydzielanie białek, które drażnią okolice tkanki. Proces ten towarzyszący degeneracji. Powstają również patologiczne naczynia krwionośne oraz nerwy.

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy [4 zdjęcia]

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych...

zobacz galerię

Przyczyną zmian degeneracyjnych, które objawiają się bólem łokcia, są najczęściej przeciążenia ręki. Możemy do nich doprowadzić pisząc na klawiaturze, wkręcając śruby i innych czynności, które powodują długie napięcie mięśni. Organizm sam próbuje naprawić uszkodzone tkanki. Jednak nowe struktury są słabsze i przy dalszym obciążaniu mięśni, może dojść do naderwania ścięgna, patologicznego naczynia krwionośnego lub do zwapnienia przyczepu.

Ból łokcia spowodowany chorobą łokieć tenisisty, może ujawnić się również w sytuacji, gdy unikamy aktywności fizycznej. Wówczas przyczyna bólu leży po stronie zanikania mięśni i osłabienia ścięgien. W sytuacji, gdy podejmiemy pracę fizyczną – zaczniemy skręcać zakupiony regał – może dojść do naderwania ścięgna.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.