Przejdź na WP

Ból nerek – przyczyny, objawy, diagnozowanie, leczenie

Ból nerek nigdy nie powinien być lekceważony – do jego występowania mogą się przyczyniać bowiem różne choroby. Jeżeli nerki nie są w pełni sprawne, ból będzie odczuwalny w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Z tego powodu często nie podejrzewamy, że chore są właśnie nerki i myślimy, że ból dotyczy pleców. Na jakie choroby wskazuje ból nerek i jak go dokładnie rozpoznać?

Zobacz film: "Co powoduje raka nerki?"

spis treści

1. Ból nerek – przyczyny

Ból nerek jest objawem chorób takich jak:

Ból nerek może mieć różne przyczyny
Ból nerek może mieć różne przyczyny

2. Ból nerek – objawy

Ból nerek często bywa mylony z bólem kręgosłupa. Podstawowe różnice między bólem nerek a bólem kręgosłupa to ból z prawej lub lewej strony, który rozprzestrzenia się do środka, natomiast ból kręgosłupa – pionowo, w stronę nóg lub karku. Ból nerek jest pulsujący, a kręgosłupa tępy, dający sygnał o rozwijającym się zwyrodnieniu.

Jeżeli będziemy odczuwać ból trudny do zdiagnozowania, a ponadto zauważymy inne objawy, takiej jak: gorączkę, bóle głowy, apatię, pocenie się, dreszcze, nudności, senność, ból poniżej żeber, zapach amoniaku w ustach, skąpomocz lub brak moczu, podwyższone ciśnienie, mocz mętny, ciemny lub krwisty, opuchnięte kończyny, trzeba udać się do nefrologa, który zleci odpowiednie badania i pokieruje leczeniem.

Produkty korzystnie wpływające na nerki
Produkty korzystnie wpływające na nerki [7 zdjęć]

Żywienie ma ogromny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale również na dobre samopoczucie. Witaminy i minerały...

zobacz galerię

3. Ból nerek - przyczyny

Ból nerek może mieć wiele przyczyn. Poniżej przedstawiamy jego najczęstrsze przyczyny.

3.1. Przyczyny bólu nerek - kolka nerkowa

Napady kolki nerkowej związane są z kamicą nerkową, chorobą charakteryzującą się obecnością złogów, czyli kamieni, w drogach moczowych. Ból nerki przy kamicy nerkowej związany jest z przemieszczaniem się złogu z nerki do moczowodu, który jest niedrożny, obkurczony i blokuje swobodny przepływ moczu. Przy kolce nerkowej, oprócz bólu nerek, mogą wystąpić też wymioty, uczucie silnego parcia na pęcherz, krwiomocz, spadek ciśnienia.

3.2. Przyczyny bólu nerek - ostre odmiedniczkowe i śródmiąższowe zapalenie nerek

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek zazwyczaj powodują bakterie należące do flory jelitowej. Należy do jednej z najciężej przebiegających i może doprowadzić do schyłkowej niewydolności nerek. Leczenie obejmuje antybiotykoterapię. Zaleca się też przyjmowanie dużej ilości płynów. Jeśli mamy do czynienia ze śródmiąższowym zapaleniem nerek, ból nerek pojawia się w dole pleców.

Schorzenie to oprócz bólu nerek charakteryzuje się tez skąpomoczem i krwiomoczem, nadciśnieniem, bólem stawów, obrzękami, plamisto-grudkową wysypką. Często ten rodzaj zapalenia nerek wywołują leki – najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne i antybiotyki. Przyczyną bólu nerek mogą być też zakażenia.

Zobacz także:

3.3. Przyczyny bólu nerek - nowotwór

Guz nie objawia się przede wszystkim bólem nerki. Gdy ból nerki przy nowotworze pojawia się, jest zazwyczaj oznaką dużego guza, wodonercza (zastój moczu w nerkach), naciekania nowotworu poza nerkę. Do rozpoznania raka nerki posłużą też objawy takie jak: nadciśnienie tętnicze, krwiomocz, utrata masy ciała.

3.4. Przyczyny bólu nerek - torbiel

Torbiel to przestrzeń znajdująca się w okolicach nerki. Wypełniona jest płynem. Gdy torbiel osiągnie więcej niż 5 cm średnicy może powodować ból i uczucie pełności w brzuchu. Małe torbiele zazwyczaj nie dają żadnych objawów i wymagają jedynie regularnej kontroli. W przypadku tych większych wykonuje się zabieg operacyjny w celu ich usunięcia.

3.5. Przyczyny bólu nerek - nefropatia zaporowa

Nefropatia zaporowa to dolegliwość powstająca w wyniku niedrożności dróg moczowych. Do niedrożności przyczynia się kamica nerkowa, rak okrężnicy, przerośnięta prostata, tętniak aorty, nowotwór szyjki macicy, tętniak tętnicy biodrowej lub nowotwory jajnika. W wyniku utrudnionego przepływu moczu w drogach moczowych rośnie ciśnienie. Miedniczki nerkowe, moczowód i kielichy zostają poszerzone. Wskutek gromadzonego się moczu nerki ulegają rozdęciu.

3.6. Przyczyny bólu nerek - ciąża

Ból pleców często jest mylony z bólem nerek. U kobiet w ciąży ból kręgosłupa występuje bardzo często. Związany jest z przesunięciem środka ciężkości, noszonym ciężarem oraz rozluźnieniem więzadeł. Gdy plecy bolą po prawej lub lewej stronie, może to świadczyć o chorobach nerek (np. kamicy nerkowej lub zapaleniu nerek). Często ból nerek mylony jest z nieco mniej poważnymi schorzeniami. W przypadku występowania bólu przy oddawaniu moczu, zaburzeniach oddawania moczu lub kolkowych bólach nerek, kobieta w ciąży powinna udać się do lekarza.

3.7. Przyczyny bólu nerek - wady kręgosłupa

Bóle w okolicach nerek mogą występować podczas leżenia w łóżku. Zazwyczaj to nie nerki są powodem tego typu bólu, a wady kręgosłupa. W przypadku zwyrodnień kręgosłupa, po dłuższym leżeniu na twardym lub zapadającym się łóżku może występować ból pleców.

Rano na ból w okolicach nerek skarżą się kobiety przed miesiączką. Za ból odpowiadają wtedy hormony wpływające na mięśnie i więzadła. Jeśli objawy stale się utrzymują należy odwiedzić lekarza. Nieleczony ból nerek może powodować nawet zagrożenie życia.

4. Ból nerek – diagnozowanie

Diagnozowanie bólu nerek nie jest takie łatwe - trzeba wykonać szereg podstawowych badań (mocznik, morfologia, jonogram, kreatynina, badanie ogólne moczu, poziom glukozy na czczo, USG układu moczowego, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie dna oka, poziom wapnia). Oprócz wyżej wymienionych, specjalista może zlecić też wykonanie badań rozszerzonych, które ujawnią złogi, guzy, kamienie, torbiele i wyjaśnią, ską bierze sięból nerek. Do takich specjalistycznych analiz należą: USG, scyntygrafia, urografia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Ból nerek – leczenie

Przy leczeniu bólu nerek stosowane są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomagają one w złagodzeniu stanu zapalnego i zmniejszeniu obrzęku moczowodu. Dodatkowo zalecane są leki rozkurczowe takie jak m.in. ketoprofan lub hioscyna. Jeśli powodem bólu nerek są kamienie nerkowe, może zajść konieczność zabiegu operacyjnego. Kamienie o średnicy do 10 mm zazwyczaj wydalane są same, jednak te większe muszą być usuwane chirurgicznie. Najczęściej wykonywane zabiegi operacyjne to litotrypsja pozaustrojowa, endoskopia lub klasyczne metody operacyjne

Następny artykuł: Diagnostyka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy