Ból nerek – przyczyny, rozpoznanie, choroby

Ból nerek nigdy nie powinien być lekceważony – do jego występowania mogą się przyczyniać bowiem różne choroby. Jeżeli nerki nie są w pełni sprawne, ból będzie odczuwalny w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Z tego powodu często nie podejrzewamy, że chore są właśnie nerki i myślimy, że ból dotyczy pleców. Na jakie choroby wskazuje ból nerek i jak go dokładnie rozpoznać?

spis treści

Zobacz film: "Co powoduje raka nerki?"

1. Ból nerek – przyczyny

Ból nerek jest objawem chorób takich jak:

Ból nerek może mieć różne przyczyny
Ból nerek może mieć różne przyczyny

2. Ból nerek – objawy i rozpoznanie

Ból nerek często bywa mylony z bólem kręgosłupa. Jest jednak kilka różnic między obydwoma rodzajami bólu, które ułatwiają rozpoznanie. Podstawowe różnice między bólem nerek a bólem kręgosłupa to ból z prawej lub lewej strony i rozprzestrzenia się do środka, natomiast ból kręgosłupa – pionowo, w stronę nóg lub karku. Ból nerek jest pulsujący, a kręgosłupa tępy, dający sygnał o rozwijającym się zwyrodnieniu.

Jeżeli będziemy odczuwać ból trudny do zdiagnozowania, a ponadto zauważymy inne objawy, takiej jak: gorączkę, bóle głowy, apatię, ból poniżej żeber, zapach amoniaku w ustach, skąpomocz lub brak moczu, podwyższone ciśnienie, mocz mętny, ciemny lub krwisty, opuchnięte kończyny, trzeba udać się do nefrologa, który zleci odpowiednie badania i pokieruje leczeniem.

Produkty korzystnie wpływające na nerki
Produkty korzystnie wpływające na nerki [7 zdjęć]

Żywienie ma ogromny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale również na dobre samopoczucie. Witaminy i minerały...

zobacz galerię

3. Ból nerek - kolka nerkowa

Napady kolki nerkowej związane są z kamicą nerkową, chorobą charakteryzującą się obecnością złogów, czyli kamieni, w drogach moczowych. Ból nerki przy kamicy nerkowej związany jest z przemieszczaniem się złogu z nerki do moczowodu, który jest niedrożny, obkurczony i blokuje swobodny przepływ moczu. Przy kolce nerkowej, oprócz bólu nerek, mogą wystąpić też wymioty, uczucie silnego parcia na pęcherz, krwiomocz, spadek ciśnienia.

4. Ból nerek - ostre odmiedniczkowe i śródmiąższowe zapalenie nerek

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek zazwyczaj powodują bakterie należące do flory jelitowej. Należy do jednej z najciężej przebiegających i może doprowadzić do schyłkowej niewydolności nerek. Leczenie obejmuje antybiotykoterapię. Zaleca się też przyjmowanie dużej ilości płynów. Jeśli mamy do czynienia ze śródmiąższowym zapaleniem nerek, ból nerek pojawia się w dole pleców.

Schorzenie to oprócz bólu nerek charakteryzuje się tez skąpomoczem i krwiomoczem, nadciśnieniem, bólem stawów, obrzękami, plamisto-grudkową wysypką. Często ten rodzaj zapalenia nerek wywołują leki – najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne i antybiotyki. Przyczyną bólu nerek mogą być też zakażenia.

Zobacz także:

5. Ból nerek - nowotwór

Guz nie objawia się przede wszystkim bólem nerki. Gdy ból nerki przy nowotworze pojawia się, jest zazwyczaj oznaką dużego guza, wodonercza (zastój moczu w nerkach), naciekania nowotworu poza nerkę. Do rozpoznania raka nerki posłużą też objawy takie jak: nadciśnienie tętnicze, krwiomocz, utrata masy ciała.

6. Ból nerek – badania

Diagnozowanie bólu nerek nie jest takie łatwe - trzeba wykonać szereg podstawowych badań (mocznik, morfologia, jonogram, kreatynina, badanie ogólne moczu, poziom glukozy na czczo, USG układu moczowego, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie dna oka, poziom wapnia). Oprócz wyżej wymienionych, specjalista może zlecić też wykonanie badań rozszerzonych, które ujawnią złogi, guzy, kamienie, torbiele i wyjaśnią, ską bierze sięból nerek. Do takich specjalistycznych analiz należą: USG, scyntygrafia, urografia.

Następny artykuł: Diagnostyka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy