Trwa ładowanie...

Ból pleców w ciąży - charakterystyka i przyczyny, domowe sposoby, aktywność fizyczna, pomoc fizjoterapeuty

Ból pleców to problem wielu przyszłych mam.
Ból pleców to problem wielu przyszłych mam. (adobestock)

Jeśli doskwiera Ci ból pleców w ciąży, koniecznie zmień swoje przyzwyczajenia. Być może przed ciążą nie prowadziłaś aktywnego trybu życia? Miałaś skłonności do garbienia się, zakładania nogi na nogę. Teraz regularnie przybierasz na wadze, środek ciężkości ciała uległ przesunięciu ku przodowi, dlatego jesteś narażona na nadwerężenie odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Zatem może dojść do przemieszczenia dysków, a także ucisku na zakończenia nerwowe. Wówczas pojawia się ból kręgosłupa. Jak mu zapobiec?

spis treści

1. Ból pleców w ciąży

Ból pleców to częsty problem ciężarnych kobiet. Nieprzyjemna dolegliwość, która pojawia się zazwyczaj około 20 tygodnia ciąży, potrafi uprzykrzyć życie wielu przyszłym mamom. Obciążenie pleców zazwyczaj nasila się wraz z upływem kolejnych tygodni.

Kobietom, które zawsze miały zdrowy kręgosłup i prowadziły aktywny tryb życia, nie powinien dokuczać ból kręgosłupa czy pleców w ciąży. Kręgosłup potrafi dostosować się do ciągle rosnącego brzuszka, powiększającej się wagi wyginaniem się jego odcinków. Jeżeli jednak często zakładasz nogę na nogę, garbisz się, zaniedbałaś w dzieciństwie gimnastykę korekcyjną, wówczas możesz mieć problem.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Na dolegliwości w ciąży (ból pleców, ból kręgosłupa) pracujesz latami. Brak ruchu, mało aktywny wypoczynek, zasypianie w fotelu przed telewizorem powodują ubytki w twoim układzie kostno-stawowym. Brak ruchu sprawia, że będąc w ciąży przybierasz na wadze więcej niż jest to przewidziane. Ból, który się pojawia, lokalizuje się w okolicy pleców. Najczęściej pojawia się w ostatnim trymetrze ciąży, choć nie jest to regułą. Może promieniować do pośladków i nóg.

Ból pleców w ciąży jest zjawiskiem powszechnym, zdarzają się jednak przypadki, wymagające interwencji lekarza. Jeśli odczuwasz ostre, przeszywające dolegliwości bólowe a także drętwienie pleców, koniecznie udaj się na wizytę do swojego lekarza.

2. Sposoby na ból pleców w ciąży

Sposoby na ból pleców w ciąży:

  • Odpowiednia postawa – ból kręgosłupa w ciąży zazwyczaj dotyczy odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Jeśli długo stoisz, opieraj raz jedną, a raz drugą nogę o stopień lub krawężnik. Dzięki temu pobudzasz do pracy mięśnie nóg. Pamiętaj również o częstej zmianie pozycji. Brak ruchu prowadzi do skurczów macicy, skurcze zaś stanowią zagrożenie dla ciąży. Siadaj na całym krześle, nie na brzegu. Wybieraj krzesła z oparciem, tak żebyś mogła podeprzeć plecy. Kiedy siedzisz, zadbaj o to by twoje stopy były umiejscowione wyżej.

  • Obuwie - ciąża i kręgosłup nie lubią obcasów, dlatego na okres ciąży warto z nich całkowicie zrezygnować. Buty na wysokim obcasie są dla kobiety ciężarnej nie tylko niezdrowe, ale również niebezpieczne. Zwiększają ryzyko potknięcia. W okresie ciąży zdecyduj się na buty dostosowane do aktualnej wielkości stopy. Podeszwa buta powinna być elastyczna i gruba. Największy obcas, który możesz nosić powinien mieć maksymalnie 1,5-2 cm.

  • Zmiana trybu życia – to prawda, że ciąża nie jest chorobą, ale niestety to nie prawda, że możesz wszystko robić. Unikaj prac wymagających zgiętej pozycji (odkurzanie), nie noś ciężkich rzeczy.

  • Kąpiele w wannie – redukują nadmiar stresu, działają uspokajająco, a co najważniejsze pomagają złagodzić ból pleców w ciąży. Niestety, nie są wskazane dla wszystkich. Kąpiel w wannie jest niewskazana w przypadku kobiet, których ciąża jest zagrożona. Gorąca woda może wywoływać skurcze i prowadzić do przedwczesnego porodu. Kąpieli powinny unikać także te ciężarne, które mają problem z nawracającymi infekcjami dróg moczowych lub pochwy.

  • Masaż - ból pleców w ciąży można złagodzić przy pomocy delikatnego masażu. Zaleca się wykonywanie masażu w godzinach wieczornych, tuż przed snem. Niezwykle ważne jest, aby masowana kobieta leżała w pozycji na lewym boku.

  • Pozycja do spania - również ma istotny wpływ na twoje samopoczucie. Jeśli chcesz uniknąć bólu pleców, staraj się spać na boku. Nogę znajdującą się wyżej zegnij w kolanie - możesz położyć pod nią poduszkę. Dzięki temu nie będziesz obciążać niepotrzebnie kręgosłupa. Żeby zadbać o zdrowy kręgosłup, kup wygodny materac. Ta pozycja ułatwi ci oddychanie.

W ciągu dnia, gdy będzie bolał cię kręgosłup, połóż się na dywanie lub materacu, z nogami uniesionymi pod kątem prostym w stawach biodrowych i kolanowych - to łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa w ciąży, a także stanowi profilaktykę przeciwobrzękową.

3. Aktywność fizyczna dla kobiet w ciąży

Aktywność fizyczną dla kobiet w ciąży wprowadzaj stopniowo. Nie przemęczaj się, bo tym sposobem bardziej sobie zaszkodzisz niż pomożesz. Kobiety w ciąży najczęściej wybierają jogę. Zdaniem specjalistów, w okresie ciąży pod żadnym pozorem nie należy wykonywać ćwiczeń rozciągających na mięśnie brzucha i wewnętrzną stronę ud. W okresie ciąży należy zrezynować także z tych aktywności, które wymagają przyciągania kolan do klatki piersiowej, rowerku i skoków.

Pomyśl o gimnastyce dla kobiet w ciąży. Ten rodzaj aktywności skutecznie redukuje dolegliwości bólowe w okolicach pleców. Przed rozpoczęciem treningów warto spotkać się z fizjoterapeutą, który ułoży odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Drugą polecaną przez specjalistów aktywnością jest basen. Dla kobiet ciężarnych wskazane jest pływanie, najlepiej na plecach. W wodzie można uprawiać aqua aerobik czy spacer wodny. Dzięki temu odciążasz całe ciało, a ciśnienie hydrostatyczne zmniejsza obrzęki. Aktywność fizyczna jest zawsze zalecana, kiedy ciąża przebiega prawidłowo.

4. Kiedy ból pleców w ciąży jest szczególnie niebezpieczny?

Jeśli w dolnym odcinku pleców odczuwasz pulsujący ból, który nie mija po odpoczynku lub przy zmianie pozycji, ból pleców może być spowodowany skurczami macicy i rozwieraniem się szyjki macicy. Taki rodzaj bólu może stanowić zagrożenie dla twojej ciąży, dlatego jeśli do terminu porodu masz jeszcze trochę czasu, jak najszybciej wybierz się do lekarza.

Jeśli ból pleców nasila się podczas oddawania moczu, a ty dodatkowo w okolicy cewki moczowej odczuwasz silne pieczenie, taka sytuacja może świadczyć o przebiegającej infekcji dróg moczowych, a nie chorym kręgosłupie. Zgłoś się do ginekologa, który przepisze ci skuteczną terapię antybiotykową.

Jeśli ból w okolicy spojenia łonowego i stawów biodrowych uniemożliwia ci poruszanie się, prawdopodobnie doszło do rozejścia się spojenia łonowego. Taka sytuacja wymaga leczenia farmakologicznego (pacjentkom najczęściej przepisuje się leki przeciwbólowe). Wskazana jest również zmiana dotychczasowego trybu życia.

Ból kręgosłupa, który promieniuje do nóg, tak silnie, że ciężarna zaczyna tracić czucie może świadczyć o poważniejszych schorzeniu. Za dolegliwości bólowe w kręgosłupie może odpowiadać przepuklina jądra miażdżycowego lub rwa kulszowa. Jeśli widzisz u siebie podobne objawy, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Lekarz zastosuje leczenie zachowawcze (leki przeciwbólowe połączone z rehabilitacją).

5. Ból pleców w ciąży a pomoc fizjoterapeuty

Żadne ćwiczenia nie pomagają, a ty cierpisz na dolegliwości związane z wadami kręgosłupa? Od początku ciąży powinnaś być pod opieką ortopedy i rehabilitanta. Jedyna rada na ból pleców to stałe ćwiczenia, które poleci ci specjalista. Ból pleców w ciąży zazwyczaj nie jest groźną dolegliwością w ciąży i wynika z obciążenia kręgosłupa spowodowanego rozwijającym się płodem oraz z fizjologicznej zmiany środka ciężkości ciała. Bóle pleców potrafią jednak skutecznie uprzykrzyć życie przyszłej mamie. Jeśli nie wiesz, jak sobie pomóc, najlepiej zgłoś się po rady i ćwiczenia do fizjoterapeuty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze