Ból ramienia – charakterystyka, objawy, leczenie
Ból ramienia jest dość dokuczliwy, bo nie pozwala nam wykonywać codziennych czynności. Przyczyn dolegliwości związanych z ograniczeniem zasięgu ruchowego można się dopatrzeć wielu. W zależności od diagnozy dostosowuje się odpowiednie leczenie.
1. Ból ramienia – charakterystyka
Ból ramienia, znany również pod nazwą „zespół bolesnego barku”, sprawa dość duży dyskomfort, ponieważ znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie. W zależności od tego, jaka choroba rozwija się w naszym organizmie ból ramienia może być inny.
2. Ból ramienia – objawy
Ból ramienia, zaliczany do zespołu bolesnego barku, na początku choroby jest delikatny i występuje tylko wtedy, gdy poruszamy ręką. Nieleczone schorzenie nasila się i uniemożliwia normalne funkcjonowanie – staje się coraz bardziej uciążliwe.
Specjaliści twierdzą, że nagły ból ramienia może się pojawić, ale tylko przy wykonaniu gwałtownego ruchu. Należy w sytuacji zespołu bolesnego barku powstrzymać się od takich działań – ból ramienia staje się wówczas bardzo intensywny, wręcz ostry. Pacjent mimowolnie zatrzymuje rękę w jednej pozycji i czeka, aż ból ustanie. Oprócz bólu ramienia, może pojawić się także wokół niego opuchlizna.
3. Ból ramienia – leczenie
Zarówno ból, który narasta, jak i ten, który pojawił się nagle należy skonsultować z lekarzem. W celu ustalenia, dlaczego ramię boli powinno się wykonać badania, w tym: rentgen, ultrasonografię i rezonans magnetyczny.
Najczęściej ból ramienia zwiastuje trzy choroby. Po pierwsze może to być skutkiem przeciążenia mięśni. Może je powodować wiele czynników, w tym wykonanie czynności, do których nie przywykliśmy, noszenie ciężkich rzeczy, gwałtowne ruchy, zbyt obciążające ćwiczenia, a nawet spanie w złej pozycji. Ból ramienia wówczas pojawia się na skutek skurczu i spięcia mięśni na dłuższy czas. Leczenie tej dolegliwości to przyjmowanie środków przeciwbólowych, a także takich o działaniu rozluźniającym. Warto w przypadku tego wariantu bólu ramienia skorzystać z terapii manualnej.
Drugim rodzajem choroby, której objawem jest ból ramienia, może być uszkodzenie ścięgien, czyli takich małych mięśni: podgrzebieniowego, nadgrzebieniowego, podłopatkowego, a także obłego mniejszego. Wspólnie tworzą one tak zwany stożek rotatorów. Są one niezwykle istotne w kontekście bólu ramienia, bowiem otaczają je i są połączone z torebką stawową. Schorzenie to może przybrać formę przewlekłego bólu ramienia. Leczenie tejże choroby zwykle kończy się operacją. Podczas tej ingerencji specjalista stara się zrekonstruować uszkodzone w jakiś sposób ścięgna.
Wreszcie trzecim rodzajem choroby, której jednym z objawów jest ból ramienia, bywa zapalenie kaletki podbarkowej. Jej stan niefizjologiczny to wypełnienie płynem. Do jej postawania przyczynia się osłabienie ścięgien, w zasadzie całego stożka rotatorów. Stan kaletki powoduje ból ramienia ponieważ staje się opuchnięte poprzez dostanie się do niej płynu, a przy unoszeniu ręki wchodzi ona w konflikt z wyrostkiem barkowym. Leczenie tej choroby zwykle sprowadza się do przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Lekarz może także zalecić zastrzyki sterydów wprost do zmienionej chorobowo kaletki. Obowiązkowo do leczenia należy włączyć rehabilitację. W ciężkich przypadkach może dojść do operacji.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.