Ból ramienia – charakterystyka, objawy, leczenie

Ból ramienia jest dość dokuczliwy, bo nie pozwala nam wykonywać codziennych czynności. Przyczyn dolegliwości związanych z ograniczeniem zasięgu ruchowego można się dopatrzeć wielu. W zależności od diagnozy dostosowuje się odpowiednie leczenie.

Ból ramienia – charakterystyka

Ból ramienia, znany również pod nazwą „zespół bolesnego barku”, sprawa dość duży dyskomfort, ponieważ znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie. W zależności od tego, jaka choroba rozwija się w naszym organizmie ból ramienia może być inny.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych Instytut Reumatologii w Warszawie, na choroby reumatyczne...

Ból ramienia – objawy

Ból ramienia, zaliczany do zespołu bolesnego barku, na początku choroby jest delikatny i występuje tylko wtedy, gdy poruszamy ręką. Nieleczone schorzenie nasila się i uniemożliwia normalne funkcjonowanie – staje się coraz bardziej uciążliwe.

Specjaliści twierdzą, że nagły ból ramienia może się pojawić, ale tylko przy wykonaniu gwałtownego ruchu. Należy w sytuacji zespołu bolesnego barku powstrzymać się od takich działań – ból ramienia staje się wówczas bardzo intensywny, wręcz ostry. Pacjent mimowolnie zatrzymuje rękę w jednej pozycji i czeka, aż ból ustanie. Oprócz bólu ramienia, może pojawić się także wokół niego opuchlizna.

Poznaj przyczyny złej postawy ciała

To ważne, aby nieustannie kontrolować postawę własnego ciała. Odpowiednio wyprostowane plecy oraz układ nóg w czasie siedzenia mogą uchronić kręgosłup...

Ból ramienia – leczenie

Zarówno ból, który narasta, jak i ten, który pojawił się nagle należy skonsultować z lekarzem. W celu ustalenia, dlaczego ramię boli powinno się wykonać badania, w tym: rentgen, ultrasonografię i rezonans magnetyczny.

Najczęściej ból ramienia zwiastuje trzy choroby. Po pierwsze może to być skutkiem przeciążenia mięśni. Może je powodować wiele czynników, w tym wykonanie czynności, do których nie przywykliśmy, noszenie ciężkich rzeczy, gwałtowne ruchy, zbyt obciążające ćwiczenia, a nawet spanie w złej pozycji. Ból ramienia wówczas pojawia się na skutek skurczu i spięcia mięśni na dłuższy czas. Leczenie tej dolegliwości to przyjmowanie środków przeciwbólowych, a także takich o działaniu rozluźniającym. Warto w przypadku tego wariantu bólu ramienia skorzystać z terapii manualnej.

Drugim rodzajem choroby, której objawem jest ból ramienia, może być uszkodzenie ścięgien, czyli takich małych mięśni: podgrzebieniowego, nadgrzebieniowego, podłopatkowego, a także obłego mniejszego. Wspólnie tworzą one tak zwany stożek rotatorów. Są one niezwykle istotne w kontekście bólu ramienia, bowiem otaczają je i są połączone z torebką stawową. Schorzenie to może przybrać formę przewlekłego bólu ramienia. Leczenie tejże choroby zwykle kończy się operacją. Podczas tej ingerencji specjalista stara się zrekonstruować uszkodzone w jakiś sposób ścięgna.

Wreszcie trzecim rodzajem choroby, której jednym z objawów jest ból ramienia, bywa zapalenie kaletki podbarkowej. Jej stan niefizjologiczny to wypełnienie płynem. Do jej postawania przyczynia się osłabienie ścięgien, w zasadzie całego stożka rotatorów. Stan kaletki powoduje ból ramienia ponieważ staje się opuchnięte poprzez dostanie się do niej płynu, a przy unoszeniu ręki wchodzi ona w konflikt z wyrostkiem barkowym. Leczenie tej choroby zwykle sprowadza się do przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Lekarz może także zalecić zastrzyki sterydów wprost do zmienionej chorobowo kaletki. Obowiązkowo do leczenia należy włączyć rehabilitację. W ciężkich przypadkach może dojść do operacji.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół bolesnego barku - przyczyny, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 26 minut temu

3

Czy to tak?

~Ursus77 • ostatni post 2 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zespół bolesnego barku - przyczyny, leczenie
Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Stulejka - charakterystyka, konsekwencje, leczenie, profilaktyka

Stulejka - zdjęcia

Stulejka - zdjęcia

Mężczyzna chory na stulejkę, podczas kontaktów sekualnych może odczuwać ból.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO)

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

krwawienie i ból. Choroba wymaga konsultacji z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie. Nie można bagatelizować objawów trądziku pospolitego (...) stanom zapalnym. Przebieg trądziku ma charakter przewlekły,...

Mięśniaki - charakterystyka, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy występują w trzonie macicy pojedynczo lub kilka naraz. Są to nowotwory niezłośliwe.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia się trądzik w przebiegu kontaktowym, mechanicznym i ciężkim. Leczenie trądziku

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

Zespół Cushinga - objawy, diagnostyka, leczenie

Cząsteczka kortyzolu - schemat

Cząsteczka kortyzolu - schemat

Kortyzol wywiera znaczny wpływ na metabolizm, bywa nazywany hormonem stresowym na równi z adrenaliną.