Trwa ładowanie...

Ból ramienia – charakterystyka, objawy, leczenie

Ból ramienia jest dość dokuczliwy, bo nie pozwala nam wykonywać codziennych czynności. Przyczyn dolegliwości związanych z ograniczeniem zasięgu ruchowego można się dopatrzeć wielu. W zależności od diagnozy dostosowuje się odpowiednie leczenie.

spis treści

1. Ból ramienia – charakterystyka

Ból ramienia, znany również pod nazwą „zespół bolesnego barku”, sprawa dość duży dyskomfort, ponieważ znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie. W zależności od tego, jaka choroba rozwija się w naszym organizmie ból ramienia może być inny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy [4 zdjęcia]

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych

zobacz galerię

2. Ból ramienia – objawy

Ból ramienia, zaliczany do zespołu bolesnego barku, na początku choroby jest delikatny i występuje tylko wtedy, gdy poruszamy ręką. Nieleczone schorzenie nasila się i uniemożliwia normalne funkcjonowanie – staje się coraz bardziej uciążliwe.

Specjaliści twierdzą, że nagły ból ramienia może się pojawić, ale tylko przy wykonaniu gwałtownego ruchu. Należy w sytuacji zespołu bolesnego barku powstrzymać się od takich działań – ból ramienia staje się wówczas bardzo intensywny, wręcz ostry. Pacjent mimowolnie zatrzymuje rękę w jednej pozycji i czeka, aż ból ustanie. Oprócz bólu ramienia, może pojawić się także wokół niego opuchlizna.

Poznaj przyczyny złej postawy ciała
Poznaj przyczyny złej postawy ciała [7 zdjęć]

To ważne, aby nieustannie kontrolować postawę własnego ciała. Odpowiednio wyprostowane plecy oraz układ

zobacz galerię

3. Ból ramienia – leczenie

Zarówno ból, który narasta, jak i ten, który pojawił się nagle należy skonsultować z lekarzem. W celu ustalenia, dlaczego ramię boli powinno się wykonać badania, w tym: rentgen, ultrasonografię i rezonans magnetyczny.

Najczęściej ból ramienia zwiastuje trzy choroby. Po pierwsze może to być skutkiem przeciążenia mięśni. Może je powodować wiele czynników, w tym wykonanie czynności, do których nie przywykliśmy, noszenie ciężkich rzeczy, gwałtowne ruchy, zbyt obciążające ćwiczenia, a nawet spanie w złej pozycji. Ból ramienia wówczas pojawia się na skutek skurczu i spięcia mięśni na dłuższy czas. Leczenie tej dolegliwości to przyjmowanie środków przeciwbólowych, a także takich o działaniu rozluźniającym. Warto w przypadku tego wariantu bólu ramienia skorzystać z terapii manualnej.

Na ból ramienia powinna pomóc terapia manualna.
Na ból ramienia powinna pomóc terapia manualna.

Drugim rodzajem choroby, której objawem jest ból ramienia, może być uszkodzenie ścięgien, czyli takich małych mięśni: podgrzebieniowego, nadgrzebieniowego, podłopatkowego, a także obłego mniejszego. Wspólnie tworzą one tak zwany stożek rotatorów. Są one niezwykle istotne w kontekście bólu ramienia, bowiem otaczają je i są połączone z torebką stawową. Schorzenie to może przybrać formę przewlekłego bólu ramienia. Leczenie tejże choroby zwykle kończy się operacją. Podczas tej ingerencji specjalista stara się zrekonstruować uszkodzone w jakiś sposób ścięgna.

Wreszcie trzecim rodzajem choroby, której jednym z objawów jest ból ramienia, bywa zapalenie kaletki podbarkowej. Jej stan niefizjologiczny to wypełnienie płynem. Do jej postawania przyczynia się osłabienie ścięgien, w zasadzie całego stożka rotatorów. Stan kaletki powoduje ból ramienia ponieważ staje się opuchnięte poprzez dostanie się do niej płynu, a przy unoszeniu ręki wchodzi ona w konflikt z wyrostkiem barkowym. Leczenie tej choroby zwykle sprowadza się do przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Lekarz może także zalecić zastrzyki sterydów wprost do zmienionej chorobowo kaletki. Obowiązkowo do leczenia należy włączyć rehabilitację. W ciężkich przypadkach może dojść do operacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza