Trwa ładowanie...

Ból szyi – przyczyny, masaż, rehabilitacja, leczenie

Ból szyi utrudnia codzienne funkcjonowanie, gdyż ogranicza ruch głowy. Odczuwany dyskomfort często dotyczy jednej strony szyi. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu szyi? Jak masaż i rehabilitacja wpływają na ból szyi? Jak można leczyć ból szyi?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Ból szyi – przyczyny

Ból szyi może być jednym z objawów nieodpowiedniego ułożenia podczas snu. Dyskomfort ten jest również konsekwencją długiego siedzenia w jednym miejscu, na przykład, przy komputerze, podczas oglądania telewizji itp. Ból szyi może być jednak również przyczyną małej aktywności fizycznej. Podczas wykonywania codziennych czynności, słabe i mało elastyczne mięśnie po prostu się nadwyrężają. Naciągnięcie mięśni szyi może również nastąpić podczas gwałtownego ruchu.

Do poważnych przyczyn bólu szyi zaliczamy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, a także przykurcz mięśni szyi.

Ból szyi może być spowodowany niewygodną pozycją podczas snu, ale również długim siedzeniem przy komputerze
Ból szyi może być spowodowany niewygodną pozycją podczas snu, ale również długim siedzeniem przy komputerze

2. Ból szyi – objawy

Ból szyi objawia się sztywnością, trudnością w wykonywaniu podstawowych ruchów, a także promieniowaniem bólu do barków i ramion. Bólowi szyi może również towarzyszyć dzwonienie w uszach, omdlenia i mdłości.

3. Ból szyi – masaż

Masaż szyi polegający na rozluźnieniu mięśni karku i pleców, powinien wykonać profesjonalista, szczególnie jeżeli objawy są bardzo nasilone. Podczas masażu dobrze jest użyć olejku rozmarynowego lub majerankowego. Napiętym mięśniom przy bólu szyi ulgę przyniosą także ciepłe okłady, które z powodzeniem możemy wykonać w domu. Wystarczy położyć przy karku termofor lub skorzystać z gorącego prysznica.

4. Ból szyi - rehabilitacja

Jeżeli przyczyną bólu szyi jest uraz spowodowany gwałtownym hamowaniem samochodu, wówczas należy skorzystać z zimnego okładu. Niezbędna jest wówczas wizyta u lekarza ortopedy. W ciężkich przypadkach, gdy naciągnięcie mięśni jest spowodowane wypadkiem samochodowym, może być niezbędna profesjonalna rehabilitacja.

Rehabilitacja szyi to długotrwały proces. Efekty nie będą widoczne od razu. Niekiedy trzeba na nie czekać kilka tygodni, a czasami nawet kilka miesięcy. W przypadku dużych uszkodzeń kręgów szyjnych lekarz ortopeda może zlecić noszenie kołnierza ortopedycznego.

Mity i fakty dotyczące bólu pleców
Mity i fakty dotyczące bólu pleców [10 zdjęć]

To naturalne, że wraz z wiekiem ¾ populacji ma problemy z bolesnością pleców. Mogą oni odczuwać ostry,...

zobacz galerię

5. Ból szyi – leczenie

Leczenie bólu szyi polega przede wszystkim na odciążaniu mięśni, ich rozluźnieniu i wzmocnieniu. Niekiedy nie da się uniknąć przyjmowania leków przeciwbólowych, gdy dolegliwości nie pozwalają normalnie funkcjonować. Lekarz ortopeda może również zlecić rehabilitację, gdy uraz jest bardzo poważny.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać bólowi szyi. Przede wszystkim istotny jest ruch i ciągłe wzmacnianie mięśni. Jeżeli pracujemy przy komputerze, warto co jakiś czas, poruszać głową w lewo i w prawo. Zalecane są także ćwiczenia rozciągające kilka razy w tygodniu. Wzmocnią one mięśnie szyi i obręcz barkową. Możemy także zainwestować w dobrą jakości poduszkę ortopedyczną. Dzięki niej odciążymy mięśnie szyi podczas snu. Poduszka ortopedyczna zapewnia bowiem fizjologiczne ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.