Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból szyi - przyczyny, diagnozowanie i leczenie

Avatar placeholder
25.03.2021 15:03
Ból szyi – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Ból szyi – przyczyny, diagnostyka i leczenie (123rf)

Odczuwasz ból szyi? Objaw ten może wskazywać na różne dolegliwości lub choroby organizmu. Czasami powód bólu może być prozaiczny i wynikać z przyjęcia niewłaściwej pozycji i ułożenia szyi (np. podczas snu). W niektórych przypadkach przyczyna może być znacznie poważniejsza. Dowiedz się, o czym może świadczyć dokuczliwy ból szyi.

spis treści

1. Funkcje szyi

Szyja pełni odpowiedzialną rolę w ciele człowieka, to ona odpowiada za utrzymanie głowy w odpowiedniej pozycji i zapewnia swobodę ruchów. Łączy głowę z obręczą barkową a także z kręgosłupem w odcinku piersiowym.

To w niej znajduje się tarczyca oraz elementy miękkie, takie jak układ głosotwórczy, przewód pokarmowy i część układu oddechowego. Dysfunkcja jakiegoś elementu może objawiać się bólem szyi, dlatego konieczne jest rozpoznanie przyczyny by móc przeciwdziałać bólowi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Przyczyny bólu szyi

Ból szyi może być spowodowany przeciążeniem mięśni, a także ich naciągnięciem lub przykurczeniem. Powstanie bólu szyi często łączy się ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej, gardła, krtani lub ucha. Mogą być one wywołane zakażeniem albo chorobą o charakterze autoimmunologicznym.

Najczęściej w takim wypadku jest to reumatoidalne zapalenie stawów. Ból szyi może powstać wskutek nieprawidłowego lub nadmiernego napięci mięśni, które może pojawić się przy długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji lub nieprawidłowym ułożeniu szyi (np. długie siedzenie przed komputerem, spanie na nieodpowiedniej poduszce).

Ból szyi może wynikać z braku aktywności fizycznej lub przeciążenia wysiłkowego mięśni szyi. Ból szyi to także możliwy objaw stanów zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym lub innych odcinków osi ciała. Zaburzenie funkcjonowania tarczycy często objawia się bólem szyi.

Nie zawsze dolegliwość musi być objawem poważnych uszkodzeń lub schorzeń organizmu, w niektórych przypadkach ból szyi może wystąpić z powodu zbyt energicznego ruchu głowy, przewiania spowodowanego przebywaniem w przeciągu.

Poważniejsze przyczyny wywołujące ból szyi to nowotwór lub neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy.

Ból szyi może być objawem zbyt długiego przebywania w jednej pozycji
Ból szyi może być objawem zbyt długiego przebywania w jednej pozycji

3. Objawy bólu szyi

Ból szyi objawia się sztywnością, trudnością w wykonywaniu podstawowych ruchów, a także promieniowaniem bólu do barków i ramion. Bólowi szyi może również towarzyszyć dzwonienie w uszach, omdlenia i mdłości.

4. Diagnozowanie bólu szyi

Jeśli przyczyna bólu szyi była prozaiczna, objawy powinny ustąpić samoistnie. Jednak w przypadkach poważniejszych konieczna jest konsultacja z lekarzem, który odkryje powód wystąpienia dolegliwości i zaleci odpowiednie leczenie. Czasami należy udać się do różnych specjalistów, aby zdiagnozować rzeczywistą przyczynę bólu szyi. Pomóc może w szczególności ortopeda, neurolog lub stomatolog.

Podczas diagnozowania należy określić czas trwania bólu (ból szyi utrzymujący się ponad 3 miesiące traktowany jest jak przewlekły), jego natężenie i charakter bólu oraz objawy, które mu towarzyszą. Ból szyi może być bowiem zlokalizowany w jednym miejscu lub promieniować do innych tkanek.

Aby zapobiegać bólowi szyi zaleca się wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych szyi podczas długiej pracy przed komputerem, korzystanie z profilowanej poduszki, która zapewni prawidłowe ułożenie szyi, ponadto należy unikać przeciągów.

5. Leczenie bólu szyi

Leczenie bólu szyi polega przede wszystkim na odciążaniu mięśni, ich rozluźnieniu i wzmocnieniu. Niekiedy nie da się uniknąć przyjmowania leków przeciwbólowych, gdy dolegliwości nie pozwalają normalnie funkcjonować. Lekarz ortopeda może również zlecić rehabilitację, gdy uraz jest bardzo poważny.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać bólowi szyi. Przede wszystkim istotny jest ruch i ciągłe wzmacnianie mięśni. Jeżeli pracujemy przy komputerze, warto co jakiś czas, poruszać głową w lewo i w prawo.

Zalecane są także ćwiczenia rozciągające kilka razy w tygodniu. Wzmocnią one mięśnie szyi i obręcz barkową. Możemy także zainwestować w dobrą jakości poduszkę ortopedyczną. Dzięki niej odciążymy mięśnie szyi podczas snu. Poduszka ortopedyczna zapewnia bowiem fizjologiczne ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa.

5.1. Masaż szyi

Masaż szyi polegający na rozluźnieniu mięśni karku i pleców, powinien wykonać profesjonalista, szczególnie jeżeli objawy są bardzo nasilone. Podczas masażu dobrze jest użyć olejku rozmarynowego lub majerankowego. Napiętym mięśniom ulgę przyniosą także ciepłe okłady, które z powodzeniem możemy wykonać w domu. Wystarczy położyć przy karku termofor lub skorzystać z gorącego prysznica.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze