Przejdź na WP

Ból ucha – charakterystyka, przyczyny, inne schorzenia

Ból ucha, który może nas zaatakować, nie zawsze musi oznaczać zapalenie ucha zewnętrznego. Ból ucha to dolegliwość bardzo powszechna, ponieważ wywołują ją bardzo różnorodne przyczyny. Może powstać w skutek zakażenia wirusowego, bakteryjnego, grzybiczego. Często jest spowodowany przez owrzodzenia lub urazy mechaniczne. Ból ucha czasem może być objawem różnych chorób.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Ból ucha – charakterystyka

Ból ucha może oznaczać chorobę, która rozwija się wewnątrz ucha, lub może być objawem w przebiegu chorób niemających związku z narządem słuchu. Ból, który pochodzi z ucha, jest bólem ostrym, który ogranicza się tylko do narządu słuchu, przez co chory może łatwo zlokalizować ból.

Nieostry ból ucha jest trudny do zlokalizowania, ponieważ jest związany z uszkodzeniem narządów, które nie znajdują się w okolicy ucha np.: nos, zatoki, dziąsła, migdałki. Obszary te połączone są przez nerw uszno-skroniowy, nerw uszny tylny, nerw Jacobsona, nerw Arnolda, a także przez nerw uszny wielki i potyliczny mniejszy, które przewodzą czucie z miejsca powstawania do ucha zewnętrznego i środkowego.

Ból ucha jest dolegliwością bardzo powszechną
Ból ucha jest dolegliwością bardzo powszechną

2. Ból ucha – przyczyny

Najczęstsze przyczyny bólu ucha zewnętrznego to:

 • Ostre lub przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego bardzo często pojawia się po kontakcie z wodą. Głównymi objawami są: swędzenie skóry, ból oraz cuchnąca wydzielina. Przewlekłe zapalenie ucha charakteryzuje się silniejszym świądem, ale ma łagodniejszy przebieg niż ostre zapalenie ucha zewnętrznego. Do najczęstszych postaci zapalenia ucha zewnętrznego należą: półpasiec uszny, ropień małżowiny, zapalenie ochrzęstnej oraz krwotoczne zapalenie błony bębenkowej.
 • Zatkanie ucha poprzez woskowinę lub ciało obce.
 • Nowotwór złośliwy małżowiny, który objawia się bólem oraz zgrubieniem na brzegu małżowiny. Tworzą się wtedy krwiaki, a także może dojść do niedosłuchu.
 • Krwiak małżowiny usznej, który najczęściej tworzy się na skutek urazu. Dochodzi wtedy do gromadzenia się surowiczo-krwistego wylewu pomiędzy ochrzęstną i chrząstką.
Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)
Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują,...

zobacz galerię

Najczęstsze przyczyny bólu ucha środkowego to:

 • Ostre lub przewlekłe zapalenie ucha środkowego, które charakteryzuje się bólem, gorączka, gorszym słuchem. Zapaleniu ucha środkowego towarzyszy zapalenie górnych dróg oddechowych. Czasami dochodzi do wycieku ropy z ucha.
 • Nowotwór ucha, najczęstszym jest kłębczak. Jest on nowotworem łagodnym, ale czasami może przybrać postać złośliwą. Głównym charakterystycznym objawem są szumy uszne, niedosłuch przewodzeniowy, zawroty głowy i zaburzenia równowagi.
 • Zapalenie wyrostka sutkowatego, pojawia się u osób, które przebyły zapalenie ucha środkowego. Obserwuje się wtedy wyciek z ucha, pogorszenie słuchu, zaczerwienienie.
 • Ostra niedrożność trąbki Eustachiusza, w której głównymi objawami są ból, szmery oraz osłabienie słuchu. Dochodzi także do gromadzenia się płynu lub gęstej wydzieliny, która powoduje zatkanie ucha
 • Uraz ciśnieniowy, do którego dochodzi podczas nurkowania na dużych głębokościach, a także podczas podróży samolotem. Oprócz bólu ucha występuje także krwawienie z błony bębenkowej.

Zobacz także:

3. Ból ucha – inne schorzenia

Należy udać się do lekarza, jeśli ból ucha nie jest związany z układem słuchu, ponieważ może on być objawem wielu innych chorób takich jak: zapalenie tarczycy, choroby zębów i stawów skroniowo-żuchwowych, nowotwory jamy ustnej oraz gardła, zwyrodnienia i nowotwory kręgosłupa, zapalenie węzłów chłonnych szyi, zawał serca, refluks i wiele innych.

Następny artykuł: Woda w uchu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy