Ból uniemożliwiał jej normalne życie. Po wielu latach udało się postawić diagnozę
Katie Shalka, 28-letnia mieszkanka East London, przez lata żyła w nieustającym bólu, który był tak intensywny, że kilkakrotnie doprowadził ją do omdlenia. Przez niemal dekadę cierpiała na potworne bóle po bokach ciała, jednak jej objawy były bagatelizowane jako "ból menstruacyjny" lub efekty ciąży. Dopiero determinacja jej rodziny doprowadziła do postawienia diagnozy.
1. Długa droga do diagnozy
Katie zaczęła odczuwać ból już jako dziecko, ale sytuacja pogorszyła się w 2018 roku, kiedy ból stał się nie do zniesienia, a ona zemdlała w pracy. Liczne wizyty u lekarzy i szpitale nie przynosiły odpowiedzi. Lekarze twierdzili, że to zapewne problemy związane z miesiączką lub sugerowali, że może być w ciąży.
Przełom nastąpił dopiero po roku, gdy rodzina Katie wymogła dokładniejsze badania. Specjalista zauważył nieprawidłowości w skanach i w końcu zdiagnozował zespół ucisku lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę krezkową górną.
2. Zespół dziadka do orzechów
Zespół dziadka do orzechów, czy też zespół ucisku lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę krezkową górną (NCS) to stan, w którym tętnice otaczają żyły i uciskają je, co prowadzi do zakłócenia przepływu krwi, szczególnie w okolicach nerek.
Jakie objawy pojawiają się wtedy?
Ból - zwłaszcza w okolicach nerek, często nasilający się przy wysiłku fizycznym.
Krew w moczu - wynikająca z wysokiego ciśnienia w żyłach.
Opuchlizna - nierzadko wyglądającą jak ciąża.
Zobacz także: "Marzę, żebym mogła założyć dżinsy i tak normalnie sobie usiąść". Dominika już nie pamięta dnia bez bólu
3. Lata leczenia bez ulgi
W lutym 2020 roku Katie przeszła zabieg przemieszczenia lewej żyły nerkowej, stając się jedną z zaledwie siedmiu osób w Wielkiej Brytanii, które poddano tej procedurze. Niestety, operacja nie przyniosła oczekiwanej ulgi. Wkrótce ból powrócił, a kolejne badania wykazały ponowne zablokowanie żyły.
Katie przeszła wiele innych procedur, jednak wszystkie skupiały się na "zarządzaniu bólem", a nie na rozwiązaniu problemu. Przez lata Katie straciła nadzieję na życie bez bólu.
Niedawno kobieta spotkała się ze specjalistą, który zaproponował operację, która mogłaby definitywnie rozwiązać problem. Niestety, zabieg jest dostępny jedynie prywatnie i kosztuje aż 50 tys. funtów. Katie, która nie ma prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, nie jest w stanie pokryć tak ogromnych kosztów.
Partnerka Katie, Romy Ben-Hur zorganizowała zbiórkę na platformie GoFundMe, aby pomóc zebrać środki na operację.
"Katie nie może sama stawić czoła temu finansowemu obciążeniu. Jej siła i determinacja są niesamowite, ale potrzebuje wsparcia, aby odzyskać życie bez bólu. Każda darowizna, nawet najmniejsza, przybliża nas do celu" - apeluje Romy.
Historia Katie to nie tylko walka o zdrowie, ale także szansa na zwiększenie świadomości na temat zespołu dziadka do orzechów - schorzenia, które często pozostaje niezdiagnozowane przez lata.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.