Ból w piersiach przed okresem a ciąża – co warto wiedzieć?
Ból w piersiach przed okresem a ciąża to nurtująca kwestia, ponieważ odróżnienie bólu piersi we wczesnej ciąży od tego, który związany jest z okresem, jest trudne. Tkliwość piersi, typowa dla zbliżającej się menstruacji, może być bowiem również oznaką ciąży. Dyskomfort odczuwają zatem kobiety i miesiączkujące, i ciężarne. W obydwu przypadkach winę ponoszą hormony. Co trzeba wiedzieć?
1. Ból w piersiach przed okresem a ciąża
Ból w piersiach przed okresem a ciąża to zagadnienie, które nurtuje wiele kobiet. Nic dziwnego. Tkliwość i dyskomfort odczuwane w obrębie tej części ciała są typowym objawem zarówno zbliżającej się miesiączki, jak i jednym z sygnałów wczesnej ciąży. Aby rozstrzygnąć, na jaką okoliczność wskazują dolegliwości, należy poczekać na krwawienie miesiączkowe lub wykonać test ciążowy, zarówno drogeryjny, jak i laboratoryjny z krwi (tzw. beta-hCG).
2. Ból w piersiach przed okresem
Dlaczego przed miesiączką pojawia się ból piersi? Cykliczna tkliwość piersi, ich napięcie czy obrzmienie, które pojawiają się przed okresem, to typowe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Manifestuje się on zwykle po owulacji, a przed rozpoczęciem menstruacji, to jest w fazie lutealnej cyklu.
Specjaliści są zdania, że ból piersi odpowiadają hormony. Wywołuje go nadmiar estrogenu lub prolaktyny i niedobór progesteronu. Inną przyczyną może być zatrzymywanie płynów i zaburzony metabolizm tłuszczów w organizmie.
Co interesujące, ból w piersiach przed okresem nie musi pojawiać się za każdym razem, co miesiąc. Często ma też różne natężenie. Zdarza się, że występuje także w połowie cyklu i towarzyszy owulacji. Jest to spowodowane gwałtownym spadkiem estrogenów i wzrostem progesteronu. Trudno tu o jakąś regułę. Pewne jest, że dolegliwości pojawiają się na kilka dni przed miesiączką i ustępują wraz z jej rozpoczęciem.
3. Ból w piersiach a ciąża
Ból w piersiach przed okresem może także wskazywać na zapłodnienie. To typowy objaw wczesnej ciąży. Ból piersi w ciąży może być związany ze wzrostem ilości estrogenów (tak jak w przypadku miesiączki), ale i tworzeniem się kanalików mlekowych. Ma to związek z przygotowaniami, jakie czyni organizm, by świeżo upieczona mama była gotowa do produkowania mleka i karmienia noworodka.
Ból piersi na początku ciąży może być bardzo podobny do tego, który występuje przed okresem. Różnica między nimi jest taka, że w jego przypadku nie wiadomo, kiedy minie. Tkliwość piersi odczuwana w ciąży może iść w zapomnienie zarówno w niedługim czasie, jak i dopiero w okolicach porodu. Czasem ból jest najbardziej dokuczliwy w pierwszym trymestrze (wzrasta poziom progesteronu), po czym łagodnieje, a u innych kobiet przeciwnie – z czasem narasta. Tu także trudno o jakąś prawidłowość.
Inne objawy ciąży związane z piersiami w trakcie ciąży to:
- ściemnienie brodawek sutkowych,
- pojawienie się widocznych żył na ich powierzchni,
- uczucie ciągnięcia, mrowienie,
- tkliwość i wrażliwość piersi,
- powiększenie piersi.
4. Co na ból w piersiach przed okresem i w ciąży?
Ból w piersiach odczuwany zarówno przed okresem, jak i w ciąży, jest dokuczliwy. Jak sobie z nim radzić? Przede wszystkim warto odpowiedni biustonosz. Ten powinien być wygodny, miękki i podtrzymujący, na grubych ramiączkach i o zabudowanych miseczkach, najlepiej pozbawiony koronek i fiszbin.
Pomóc może ciepły prysznic czy kąpiel, a także kompresy – zimne i ciepłe. Warto wykorzystać rozbite liście kapusty, trzymane w zamrażalniku. Aby nie ziębiły, trzeba je przykładać nie bezpośrednio na skórę, a przez ściereczkę.
Jeśli ból piersi jest trudny do zniesienia, można sięgnąć po środek przeciwbólowy (paracetamol). Wstrzymaj się z nim, gdy podejrzewasz, że przyczyną może być ciąża. Wówczas wykonaj test ciążowy lub umów się na wizytę do ginekologa.
5. Inne przyczyny bólu piersi
Ból w piersiach może być odczuwany przez kobiety w wielu różnych okolicznościach. Karmiące mamy mogą doświadczać zarówno nawału, jak i zastoju pokarmu, a także zapalenia piersi. Zapalenie sutka może dotykać także kobiety, które nie są mamami. Wówczas dolegliwości nie są związane z cyklem hormonalnym. Objawem stanu zapalnego jest nie tylko ból w piersiach, ale także wyciek z brodawki, guz zapalnym lub ropień. W takiej sytuacji wskazana jest antybiotykoterapia.
Przyczyną bólu w piersiach mogą być także torbiele, które zwykle nie przekraczają 5 centymetrów wielkości i dają się przesuwać między palcami. Ponieważ w rytm cyklu zmienia się ich rozmiar, czasem ich obecność prowokuje ból. Warto pamiętać, że torbiele i guzki są wskazaniem do regularnych wizyt u ginekologa lub onkologa, a także przeprowadzania diagnostyki, miedzy innymi wykonania USG piersi czy mammografii.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.