Trwa ładowanie...

Bolą cię nogi, drętwieją łydki lub masz obrzęki? Oto choroby, których objawy widać na nogach

 Karolina Rozmus
30.03.2022 09:25
Bolą cię nogi, drętwieją łydki lub masz obrzęki? Oto choroby, których objawy widać na nogach
Bolą cię nogi, drętwieją łydki lub masz obrzęki? Oto choroby, których objawy widać na nogach (Getty Images)

Skurcze łydek, mrowienie skóry na nogach, dotkliwie zimne stopy? Na podstawie tych objawów można wskazać kilka bardzo poważnych schorzeń. Choć je bagatelizujemy, szybka reakcja może uratować nam nawet życie.

spis treści

1. Obrzęki, opuchlizna nóg

Niektóre kobiety skarżą się na obrzęki nóg w ciąży oraz w określonych momentach cyklu miesiączkowego czy wówczas gdy cierpią na zaburzenia hormonalne. Nogi mogą puchnąć także wtedy, gdy pijemy za mało wody, podczas wielogodzinnego stania bez ruchu lub w czasie upałów. Jednak opuchlizna kończyn dolnych może mieć także dużo poważniejsze przyczyny.

  • zakrzepica żył kończyn dolnych,
  • schorzenia nerek wraz z niewydolnością,
  • niewydolność serca,
  • marskość wątroby.
Zobacz film: "Wysoki cholesterol Polaków. Niepokojące dane naukowców"

Kiedy do lekarza? Jeśli obrzęki nie ustępują mimo odpoczynku czy właściwego nawodnienia organizmu, a do tego pojawiają się inne objawy, jak bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej, problemy z oddawaniem moczu lub bóle w dolnym odcinku pleców, silne bóle nóg.

2. Ból stóp, pieczenie skóry, drętwienie kończyn

Bóle, obrzęki nóg czy pieczenie skóry mogą powiedzieć wiele o stanie naszego zdrowia
Bóle, obrzęki nóg czy pieczenie skóry mogą powiedzieć wiele o stanie naszego zdrowia (Getty Images)

Bóle stóp i drętwienie mogą mieć związek z nadmierną aktywnością fizyczną, długotrwałą pozycją stojącą lub siedzeniem bez ruchu, a także niedoborami witamin czy minerałów. Jeśli jednak dodatkowo pojawia się charakterystyczne pieczenie, określane niekiedy przez pacjentów jako "palenie skóry", może to wskazywać na cukrzycę. Wysoki poziom glukozy we krwi może bowiem uszkadzać naczynia krwionośne i nerwy, co prowadzi do neuropatii cukrzycowej.

Neuropatia, czyli choroba nerwów obwodowych, może pojawiać się także bez związku z cukrzycą. Najczęściej ma to miejsce wskutek:

  • niedoborów witamin i składników odżywczych – szczególnie witamin z grupy B (B1, B12, kwasu foliowego),
  • choroby alkoholowej,
  • urazów i wypadków.

Kiedy do lekarza? Jeśli nadużywasz alkoholu, masz stwierdzoną cukrzycę, dolegliwości nie ustępują mimo odpoczynku lub zmiany pozycji albo wraz z biegiem czasu się nasilają, a także wówczas gdy palisz papierosy lub masz podwyższony poziom cholesterolu.

3. Bóle łydek w czasie aktywności fizycznej

Łydki mogą boleć, jeśli intensywnie ćwiczymy, dużo chodzimy czy biegamy i jest to naturalne. Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się nawet w czasie niezbyt intensywnego wysiłku, a do tego skóra na łydkach jest blada, pojawia się opuchlizna lub trudno gojące się rany, może to świadczyć o miażdżycy.

Odkładanie się na ściankach naczyń krwionośnych złogów cholesterolu (blaszka miażdżycowa) może prowadzić nawet do zablokowania przepływu krwi. To poważny stan, który często nie daje żadnych objawów latami.

Kiedy do lekarza? Jeśli bóle łydek ustępują za każdym razem, gdy się zatrzymujesz (tzw. chromanie przestankowe), pojawiają się obrzęki i bóle stóp, palisz tytoń i prowadzisz niezdrowy tryb życia, a twoja dieta obfituje w tłuszcze nasycone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze