Trwa ładowanie...

Bolące oko

Ból oczu może być niegroźny i wynikać z dostania się niewielkiego ciała obcego, np. rzęsy czy ziarenka piasku, lub wskazywać na poważniejsze choroby oczu. Jeżeli w wyniku wypadku pojawia się ból oka, to wiadomo, iż wynika on z urazu oka. Najczęściej jednak pojawia się samoistnie. Czasami ból oka może być pierwszym objawem np. zapalenia spojówki czy jaskry i wielu innych schorzeń oczu.

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

spis treści

1. Przyczyny bólu oka

Ból oka najczęściej pojawia się samoistnie, bez żadnej przyczyny. Wyklucza się tutaj oczywiście ból spowodowany urazem oka, oparzeniem itd. Bolesność oka powoduje pewien dyskomfort. Towarzyszą mu bardzo często zaczerwienienie oka, obrzęk oka, łzawienie czy świąd oka. W przypadku, gdy z czasem ból oka nie ustępuje, należy zwrócić się do lekarza okulisty. Ma to na celu wykluczenie lub zdiagnozowanie odpowiedniej choroby oczu.

Do chorób, na które może wskazywać ból oka, zaliczamy:

  • atak jaskry,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie błony naczyniowej,
  • zapalenie nerwu wzrokowego,
  • zespół suchego oka.

Ból oka w napadzie jaskry pojawia się nagle, jest silny i promieniuje do kości twarzy, a czasami nawet do tyłu głowy. Oko jest silnie zaczerwienione. Pojawiają się objawy jaskry, jak zaburzenia ostrości widzenia i postrzeganie tęczowych kół wokół źródeł światła. Atak jaskry charakteryzuje się także wystąpieniem nudności i wymiotów, silnym poceniem się oraz zwolnieniem akcji serca. Napad jaskry wywołany jest niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w gałce ocznej.

W zapaleniu spojówek ból oka jest niewielki i towarzyszy mu silne zaczerwienienie oka i pieczenie. Niekiedy oko jest nadwrażliwe na światło, pojawia się łzawienie oraz ropna wydzielina w kąciku oka.

Gdy dochodzi do zapalenia nerwu wzrokowego, pojawia się ból przy poruszaniu gałką oczną. Dochodzi do osłabienia ostrości widzenia oraz zaburzenia rozpoznawania kolorów. W tej chorobie ból oka wynika z obrzęku osłonek nerwu wzrokowego, dotykającego mięśni odpowiedzialnych za poruszanie okiem.

Natomiast zespół suchego oka powoduje niewielki ból oka z widocznym przekrwieniem spojówki. Jest on spowodowany niedostatecznym wydzielaniem łez lub złym ich składem.

2. Leczenie bólu oka

Przede wszystkim, gdy pojawia się ból oka, należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań oka. Należy obserwować, czy pojawiają się jakieś inne objawy towarzyszące. Jeżeli ból oka wywołany jest zanieczyszczeniem, niewielkim ciałem obcym, które dostało się pod powiekę, oko samo będzie dążyć do usunięcia i wypłynięcia wraz z łzami tego ciała obcego. Ból oka w takim przypadku ustanie po pewnym czasie. Jeżeli natomiast ból będzie długotrwały, nie należy zwlekać z wizytą u okulisty.

Gdy ból wynika z zapalenia spojówek, można zastosować krople do oczu dostępne w aptece. Jeżeli jednak nie ustąpi w przeciągu 3 dni, należy udać się do lekarza. W przypadku, gdy pojawi się atak jaskry, należy zażyć lek przeciwbólowy, trzymać wysoko głowę i nie opuszczać jej. Następnie najlepiej jest udać się do szpitala na izbę przyjęć, w celu leczenia jaskry. Jeżeli u chorego występuje zespół suchego oka, aby zapobiec pojawieniu się bólu, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią higienę oka, tzn. nie przemęczać oczu, nie przebywać zbyt długo w klimatyzowanych pomieszczeniach. Do pracy przy komputerze zakładać okulary ochronne i stosować krople typu sztuczne łzy. Przy tym schorzeniu możliwe jest także założenie specjalnych zatyczek do kanalików łzowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.