Bolące oko

Ból oczu może być niegroźny i wynikać z dostania się niewielkiego ciała obcego, np. rzęsy czy ziarenka piasku, lub wskazywać na poważniejsze choroby oczu. Jeżeli w wyniku wypadku pojawia się ból oka, to wiadomo, iż wynika on z urazu oka. Najczęściej jednak pojawia się samoistnie. Czasami ból oka może być pierwszym objawem np. zapalenia spojówki czy jaskry i wielu innych schorzeń oczu.

Przyczyny bólu oka

Ból oka najczęściej pojawia się samoistnie, bez żadnej przyczyny. Wyklucza się tutaj oczywiście ból spowodowany urazem oka, oparzeniem itd. Bolesność oka powoduje pewien dyskomfort. Towarzyszą mu bardzo często zaczerwienienie oka, obrzęk oka, łzawienie czy świąd oka. W przypadku, gdy z czasem ból oka nie ustępuje, należy zwrócić się do lekarza okulisty. Ma to na celu wykluczenie lub zdiagnozowanie odpowiedniej choroby oczu.

Do chorób, na które może wskazywać ból oka, zaliczamy:

  • atak jaskry,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie błony naczyniowej,
  • zapalenie nerwu wzrokowego,
  • zespół suchego oka.

Ból oka w napadzie jaskry pojawia się nagle, jest silny i promieniuje do kości twarzy, a czasami nawet do tyłu głowy. Oko jest silnie zaczerwienione. Pojawiają się objawy jaskry, jak zaburzenia ostrości widzenia i postrzeganie tęczowych kół wokół źródeł światła. Atak jaskry charakteryzuje się także wystąpieniem nudności i wymiotów, silnym poceniem się oraz zwolnieniem akcji serca. Napad jaskry wywołany jest niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w gałce ocznej.

W zapaleniu spojówek ból oka jest niewielki i towarzyszy mu silne zaczerwienienie oka i pieczenie. Niekiedy oko jest nadwrażliwe na światło, pojawia się łzawienie oraz ropna wydzielina w kąciku oka.

Gdy dochodzi do zapalenia nerwu wzrokowego, pojawia się ból przy poruszaniu gałką oczną. Dochodzi do osłabienia ostrości widzenia oraz zaburzenia rozpoznawania kolorów. W tej chorobie ból oka wynika z obrzęku osłonek nerwu wzrokowego, dotykającego mięśni odpowiedzialnych za poruszanie okiem.

Natomiast zespół suchego oka powoduje niewielki ból oka z widocznym przekrwieniem spojówki. Jest on spowodowany niedostatecznym wydzielaniem łez lub złym ich składem.

Leczenie bólu oka

Przede wszystkim, gdy pojawia się ból oka, należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań oka. Należy obserwować, czy pojawiają się jakieś inne objawy towarzyszące. Jeżeli ból oka wywołany jest zanieczyszczeniem, niewielkim ciałem obcym, które dostało się pod powiekę, oko samo będzie dążyć do usunięcia i wypłynięcia wraz z łzami tego ciała obcego. Ból oka w takim przypadku ustanie po pewnym czasie. Jeżeli natomiast ból będzie długotrwały, nie należy zwlekać z wizytą u okulisty.

Gdy ból wynika z zapalenia spojówek, można zastosować krople do oczu dostępne w aptece. Jeżeli jednak nie ustąpi w przeciągu 3 dni, należy udać się do lekarza. W przypadku, gdy pojawi się atak jaskry, należy zażyć lek przeciwbólowy, trzymać wysoko głowę i nie opuszczać jej. Następnie najlepiej jest udać się do szpitala na izbę przyjęć, w celu leczenia jaskry. Jeżeli u chorego występuje zespół suchego oka, aby zapobiec pojawieniu się bólu, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią higienę oka, tzn. nie przemęczać oczu, nie przebywać zbyt długo w klimatyzowanych pomieszczeniach. Do pracy przy komputerze zakładać okulary ochronne i stosować krople typu sztuczne łzy. Przy tym schorzeniu możliwe jest także założenie specjalnych zatyczek do kanalików łzowych.

Komentarze (3)
~sonia
~sonia ponad rok temu

Ja tam jestem pierwszą panikara w mieście. Pamiętam jak coś mi wpadło do oka i oczywiście zatarłam oko i mnie naprawdę bolało.Było czerwone i ani kompresy ani sól fizjologiczna nic nie dały. Następnego dnia byłam u okulisty, dostałam czerwony starazolin oraz musiałam chodzić w okularach przeciwsłonecznych na zewnątrz. Dobrze, że krople pomogły i nie skończyło się niczym groźnym.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból oka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ból oka
Ból oka

Sposoby na bolące oczy

najpierw jednego, a drugiego w odstępie czasowym). Rogówka oka jest przymglona, źrenica poszerzona i niereagująca na światło. Ból oka (...) rękami. Gdy cierpisz na zespół suchego oka,...

Trabekulektomia

Ostra jaskra

Ostra jaskra

Prawe oko zaatakowane przez jaskrę.

Kuchnia marokańska

Smaki Maroko

Smaki Maroko

Maroko może poszczycić się bogactwem barw i różnorodnością także w kuchni. Aromatyczne przyprawy i warzywa dojrzewające w marokańskim słońcu cieszą oko i podniebienie.

Niedrożność kanalika łzowego

Suche oko (WIDEO)

Suche oko (WIDEO) Odtwórz wideo

do złuszczania się nabłonka gałki ocznej, co upośledza jego ochronną funkcję w obrębie rogówki i spojówek. Słowem oko jest narażone na rozwój zakażeń i atak zanieczyszczeń. Co robić w takiej sytuacji? Radzi dr Anna Otto, okulista.

Problemy z dłońmi i stopami

Domowe sposoby na zmęczone i zniszczone stopy

Domowe sposoby na zmęczone i zniszczone stopy

, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu octu. Kąpiel w sodzie oczyszczonej Kolejną skuteczną metodą na bolące stopy jest kąpiel w sodzie oczyszczonej (...) na nie skarpetki i połóż się spać. Rano twoje stopy będą miękkie i gładkie. Olejek...

Cienie pod oczami

Zmęczone oko

Zmęczone oko

Cienie pod oczami stają się widoczne również wtedy, kiedy skóra na skutek osłabienia, zmęczenia czy innych czynników zewnętrznych robi się blada.

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO)

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

się potencjalnym źródłem dla bakterii i wirusów. Chory odczuwa dyskomfort, oczy są nieustanie zaczerwienione, pieką, a w kącikach gromadzi się specyficzna wydzielina (...) przy komputerze w pomieszczeniach suchych i klimatyzowanych....

Zioła i przyprawy

Jedz imbir na zdrowie

Jedz imbir na zdrowie

Antyhistaminowe właściwości imbiru pomagają leczyć alergię. Można go stosować na kaszel i bolące gardło powiązane z przeziębieniem. Łyżeczka imbiru z miodem