Trwa ładowanie...

Bóle głowy pochodzenia naczyniowego – przyczyny i charakterystyka

Avatar placeholder
30.03.2021 14:57
Bóle głowy pochodzenia naczyniowego są konsekwencją zmian w naczyniach krwionośnych mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Bóle głowy pochodzenia naczyniowego są konsekwencją zmian w naczyniach krwionośnych mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. (gettyimages)

Bóle głowy pochodzenia naczyniowego to dobrze znane migreny, powszechne bóle naczynioruchowe, ale także dolegliwości związane z niedociśnieniem, nadciśnieniem tętniczym oraz miażdżycą, jak i przekwitaniem u kobiet. Czym się charakteryzują? Skąd się biorą? Co warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Czym są bóle głowy pochodzenia naczyniowego?

Bóle głowy pochodzenia naczyniowego to objaw nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Dzieli się je na:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Charakterystyka bólu głowy pochodzenia naczyniowego

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakich dolegliwości nie powinniśmy lekceważyć?"

Bóle głowy pochodzenia migrenowego są bardzo nieprzyjemne i dotkliwe. Jak można je opisać? Są jednostronne, nagłe i silne. Bólowi głowy towarzyszą zawroty głowy, nudności, zaburzenia czucia, zaburzenia ostrości widzenia, ślinotok lub suchość w jamie ustnej, a nawet wymioty. Są zsynchronizowane z tętnem, dlatego odczuwa się je jako pukanie. Migrena jest skutkiem zaburzeń pojawiających się w większych rozgałęzieniach tętniczych.

Bóle głowy naczynioruchowe nie przypominają tętnienia. Zaburzenia powstają w drobnych naczyniach krwionośnych, ból lokalizuje się najczęściej w okolicy czoła, oka lub za okiem, często dotyczy skroni lub pokrywy czaszki. Można powiedzieć, że to typowy, powszechny ból głowy, z którym od czasu do czasu zmaga się każdy z nas. Aby pojawiły się dolegliwości, wystarczy nieprzespana noc bądź stres.

Bóle głowy w przebiegu nadciśnienia i miażdżycy są zwykle odczuwane w okolicy potylicy, w godzinach rannych. Z kolei bóle głowy w niedociśnieniu cechują się rozlanym uciskiem w przedniej części głowy.

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet (klimakterium) to jeden z typowych objawów informujących o zbliżającej się menopauzie, to jest ostatniej miesiączce. Typowy ból w okresie klimakterium ma charakter migrenowy. Wiele kobiet odczuwa go jako pulsowanie, zwykle zlokalizowane po jednej stronie głowy. Z kolei napięciowy ból głowy jest tępy i uciskający, najczęściej obustronny i symetryczny. Obejmuje całą głowę bądź jej część. Jest łagodniejszy i mniej uciążliwy.

3. Przyczyny bólu głowy pochodzenia naczyniowego

Bóle głowy pochodzenia naczyniowego są konsekwencją zmian w naczyniach krwionośnych mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Odpowiadają za nie:

  • częste zmiany średnicy naczyń krwionośnych pojawiające się wskutek ich przemiennych skurczów i rozkurczów, wywołujące zmiany w przepływie krwi,
  • zmiany ciśnienia krwi, ciśnienia śródczaszkowego (bóle związane z podwyższonym lub obniżonym ciśnieniem tętniczym),
  • skurcz naczyń krwionośnych i związane z nim utrudnienie przepływu krwi oraz czasem niedotlenienie tkanek,
  • miażdżyca naczyń zwana też stwardnieniem naczyń mózgowych (tzw. skleroza),
  • przerwanie ciągłości ściany naczynia, czyli powodujące wzrost ciśnienia śródczaszkowego wylewy krwi do mózgu lub między opony mózgu na powierzchnię mózgu,
  • zaczopowanie światła naczynia mózgowego, pojawienie się zawału (udar mózgu).

4. Rodzaje najczęściej spotykanych bólów głowy

Bóle głowy zdarzają się często, a przyczyny dolegliwości są różnorodne. Warto wiedzieć, że zależności od podłoża problemu, dzieli się je na:

  • bóle głowy pochodzenia naczyniowego,
  • bóle głowy pourazowe,
  • bóle nerwów twarzy i głowy (tzw. nerwobóle),
  • bóle głowy pochodzenia toksycznego,
  • bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi,
  • bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku,
  • bóle głowy w chorobach zatok przynosowych, w chorobach oczu, w chorobach uszu.

Leczenie bólu głowy pochodzenia naczyniowego

Leczenie bólu głowy pochodzenia naczyniowego zależy od jego przyczyny. Czasem pomaga ogólnodostępny środek przeciwbólowy, niekiedy konieczne jest leczenie choroby podstawowej, której towarzyszą niedyspozycje ze strony głowy. Na bóle związane z niedociśnieniem pomaga kawa. Kobiety w okresie klimakterium często sięgają po hormonalną terapię zastępczą. Trudno znaleźć jeden preparat i sposób terapii każdej dolegliwości w obrębie głowy.

Leczenie bólu głowy pochodzenia naczyniowego warto wspomagać higienicznym trybem życia. Racjonalna dieta i nawadnianie organizmu, regularna i umiarkowana aktywność fizyczna, czas na odpoczynek i relaks, optymalna dawka regenerującego snu, a także unikanie stresu potrafią czynić cuda.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze