Trwa ładowanie...

Bolesne parcie na mocz – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 15:20
Bolesne parcie na mocz może być objawem ciąży.
Bolesne parcie na mocz może być objawem ciąży. (gettyimages)

Bolesne parcie na mocz ma różne przyczyny. Najczęściej jest objawem stanu zapalnego cewki moczowej lub pęcherza moczowego. Zdarza się jednak, że towarzyszy poważnym chorobom lub jest objawem ciąży. Co robić, gdy pojawi się bolesne parcie na pęcherz? Jak sobie z nim radzić?

spis treści

1. Czym jest bolesne parcie na mocz?

Bolesne parcie na mocz to nieprzyjemne wrażenie częstej, a niekiedy nieustannej potrzeby oddania moczu. Może wiązać się z nietrzymaniem moczu, to jest jego bezwiednym oddawaniem. Specjaliści podkreślają, że częstość występowania dolegliwości wzrasta wraz z wiekiem.

Uczucie parcia na pęcherz jest naturalną reakcją organizmu i sygnałem, że należy go opróżnić. Wywołuje je rozciągnięcie ścian pęcherza moczowego przez mocz. Bolesne parcie na mocz jest uczuciem subiektywnym i sugestywnym. To nagła, trudna do powstrzymania potrzeba opróżnienia pęcherza, która pojawia się bez względu na objętość moczu, który się w nim znajduje.

2. Przyczyny bolesnego parcia na mocz

Zobacz film: "5 czynników, które zwiększają ryzyko raka pęcherza"

Przyczyny bolesnego parcia na pęcherz są bardzo różne. Najczęściej odpowiadają za nie stany zapalne i choroby układu moczowego i płciowego, a także choroby układu nerwowego. Permanentne parcie na pęcherz może być także objawem ciąży. Uczucie pojawia się wskutek wysokiego poziomu progesteronu, a także wówczas, gdy powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy.

Bolesne parcie na mocz najczęściej jest związane z zakażeniem bądź chorobą układu moczowego bądź płciowego (moczowo-płciowego u mężczyzn). To:

  • infekcje dróg moczowych. Silne i nieustanne parcie na pęcherz, któremu towarzyszy pieczenie cewki moczowej, pojawia się krew w moczu, to częste objawy zapalenia układu moczowego (ZUM),
  • infekcje gruczołu krokowego, przewlekłe zapalenie prostaty, przerost prostaty,
  • nadreaktywność pęcherza moczowego,
  • choroby nowotworowe cewki moczowej lub pęcherza moczowego,
  • wypadanie macicy i pochwy, mięśniaki macicy,
  • choroby weneryczne przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka, rzęsistkowica, chlamydioza, zakażenie Ureaplasma, zakażenie Mycoplasma, bakteryjne zakażenie pochwy - bakteryjna waginoza, zakażenie Streptococcus agalactiae, drożdżyca (kandydoza), opryszczka – wirus HSV,
  • kamica pęcherza moczowego, kamica nerkowa,
  • urazy dróg moczowych,
  • uczulenie na substancje chemiczne znajdujące się np. proszkach do prania czy środkach plemnikobójczych.

Zdarza się, że bolesne parcie na mocz jest powiązane z chorobami układu nerwowego, zarówno z jego nieprawidłową budową, jak i niewłaściwym funkcjonowaniem. To na przykład choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy urazy rdzenia kręgowego lub mózgu.

Parcie na pęcherz może być również wywołane przyjmowaniem leków (moczopędnych czy cholinergicznych) bądź suplementów diety, w tym preparatów z żurawiną. Nie bez znaczenia jest również picie dużych ilości wody, kawy czy herbaty.

Zobacz także

3. Diagnostyka bolesnego parcia na pęcherz

Ponieważ bolesne parcie na mocz może mieć wiele przyczyn, by poradzić sobie z dyskomfortem, należy ustalić źródło problemu. Jest to istotne także z innego powodu. Parcie na pęcherz może być zwiastunem poważnych problemów ze zdrowiem, które bagatelizowane i nieleczone mogą prowadzić do różnych powikłań.

Do lekarza pierwszego kontaktu bądź urologa należy udać się zawsze, gdy parcie na mocz jest bolesne i dokuczliwe. Pilnej konsultacji wymagają sytuacje, gdy obserwuje się bezmocz, skąpomocz, silny ból zlokalizowany w jamie brzusznej, plecach lub miednicy mniejszej, a także podejrzenie urazu mechanicznego dróg moczowych.

Aby zdiagnozować problem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, a także badanie fizykalne. Zleca również badania: badanie ogólne moczu, bakteriologiczne badanie moczu, tak zwany posiew moczu, USG jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej, cystoskopia, to jest wziernikowanie pęcherza moczowego, cystometria, czyli pomiar ciśnienia w pęcherzu moczowym, badanie urodynamiczne, to jest wprowadzenie do pęcherza moczowego (przez cewkę moczową) oraz odbytnicy cewników.

4. Leczenie bolesnego parcia na mocz

Jak sobie radzić z bolesnym parciem na mocz oraz innymi dolegliwościami ze strony pęcherza? Można stosować ciepłe nasiadówki, pić dużo wody, sięgać po napary z rumianku czy liścia czarnej borówki, a także stosować środki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Leczenie parcia na mocz obejmuje terapię choroby podstawowej. Na przykład jeśli przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości są zakażenia układu moczowego, włącza się leki przeciwdrobnoustrojowe, na przykład antybiotyki czy preparaty zawierające furazydynę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze