Trwa ładowanie...

Bolesny objaw podstępnego raka. Natychmiast udaj się do lekarza

Avatar placeholder
07.02.2023 15:40
Jakie objawy daje rak szyjki macicy?
Jakie objawy daje rak szyjki macicy? (Adobe Stock)

Każdego dnia u około siedmiu Polek diagnozowany jest rak szyjki macicy. W początkowym stadium choroba może dawać subtelne objawy, które wiele kobiet ignoruje. Jednym z nich jest dyspareunia. Często bagatelizowana dolegliwość powinna wzbudzić niepokój i zmobilizować nas do wizyty u ginekologa.

spis treści

1. Przede wszystkim profilaktyka

Raka można znaleźć na dowolnym fragmencie szyjki macicy. Ta część układu rozrodczego łączy trzon macicy i pochwę, a sam nowotwór jest niebywale podstępny i we wczesnych stadiach często nie daje żadnych objawów.

Istnieją jednak pewne znaki ostrzegawcze, których żadna kobieta nie powinna lekceważyć. Regularne badania i interwencja we wczesnym stadium choroby mogą uratować życie. Warto zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez nasz organizm.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jak podkreślają lekarze, prawie wszystkie przypadki są spowodowane infekcją niektórymi szczepami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

Nowotworowi można jednak zapobiegać. Należy więc pamiętać o badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy, powszechnie znanych jako wymazy. Tylko profilaktyczne badania pozwolą nam wykryć zarówno HPV, jak i nieprawidłowe komórki.

(GettyImages)

2. Dyspareunia to jeden z objawów nowotworu

Wirusa można leczyć w stadium przedrakowym, by zapobiegać rozwojowi nowotworu. Jednym z objawów raka szyjki macicy, przed którym ostrzegają lekarze, jest dyspareunia, czyli ból lub dyskomfort podczas i po stosunku seksualnym.

Specjaliści zalecają niezwłoczną wizytę u lekarza, jeśli pojawią się takie objawy. Oprócz bólu podczas stosunku może wystąpić krwawienie. Oczywiście przyczyny mogą być inne, ale warto skontaktować się z ginekologiem.

3. Sygnały świadczące o rozwoju raka szyjki macicy

Do bardziej powszechnych objawów raka szyjki macicy należy krwawienie z pochwy między miesiączkami, nieregularne i znacznie boleśniejsze miesiączki, zmiany w wydzielinie z pochwy, bóle w dolnej części pleców, okolicy miednicy i bioder, powtarzające się infekcje dróg moczowych i krew w moczu.

Innymi, mniej powszechnymi objawami mogą być zaparcia i zmiany w rytmie wypróżnień, ból pochwy, dyskomfort w jamie brzusznej, powiększenie węzłów chłonnych oraz nieustanne zmęczenie i złe samopoczucie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze