Bolesny objaw podstępnego raka. Natychmiast udaj się do lekarza
Każdego dnia u około siedmiu Polek diagnozowany jest rak szyjki macicy. W początkowym stadium choroba może dawać subtelne objawy, które wiele kobiet ignoruje. Jednym z nich jest dyspareunia. Często bagatelizowana dolegliwość powinna wzbudzić niepokój i zmobilizować nas do wizyty u ginekologa.
1. Przede wszystkim profilaktyka
Raka można znaleźć na dowolnym fragmencie szyjki macicy. Ta część układu rozrodczego łączy trzon macicy i pochwę, a sam nowotwór jest niebywale podstępny i we wczesnych stadiach często nie daje żadnych objawów.
Istnieją jednak pewne znaki ostrzegawcze, których żadna kobieta nie powinna lekceważyć. Regularne badania i interwencja we wczesnym stadium choroby mogą uratować życie. Warto zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez nasz organizm.
Jak podkreślają lekarze, prawie wszystkie przypadki są spowodowane infekcją niektórymi szczepami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Nowotworowi można jednak zapobiegać. Należy więc pamiętać o badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy, powszechnie znanych jako wymazy. Tylko profilaktyczne badania pozwolą nam wykryć zarówno HPV, jak i nieprawidłowe komórki.
2. Dyspareunia to jeden z objawów nowotworu
Wirusa można leczyć w stadium przedrakowym, by zapobiegać rozwojowi nowotworu. Jednym z objawów raka szyjki macicy, przed którym ostrzegają lekarze, jest dyspareunia, czyli ból lub dyskomfort podczas i po stosunku seksualnym.
Specjaliści zalecają niezwłoczną wizytę u lekarza, jeśli pojawią się takie objawy. Oprócz bólu podczas stosunku może wystąpić krwawienie. Oczywiście przyczyny mogą być inne, ale warto skontaktować się z ginekologiem.
3. Sygnały świadczące o rozwoju raka szyjki macicy
Do bardziej powszechnych objawów raka szyjki macicy należy krwawienie z pochwy między miesiączkami, nieregularne i znacznie boleśniejsze miesiączki, zmiany w wydzielinie z pochwy, bóle w dolnej części pleców, okolicy miednicy i bioder, powtarzające się infekcje dróg moczowych i krew w moczu.
Innymi, mniej powszechnymi objawami mogą być zaparcia i zmiany w rytmie wypróżnień, ból pochwy, dyskomfort w jamie brzusznej, powiększenie węzłów chłonnych oraz nieustanne zmęczenie i złe samopoczucie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.