"Holiday blues". Trudny powrót do pracy po wakacjach
Zmęczenie po urlopie – znacie to uczucie? Przygnębienie i problemy z odnalezieniem się w rzeczywistości dopadają wielu z nas. Oficjalnie nie jest to jednostka choroba, ale wiele osób z doświadczenia wie, że "holiday blues" czyli powakacyjna depresja naprawę istnieje.
1. Depresja po wakacjach
Powakacyjna depresja, choć naukowo nie jest uznawana za jednostkę chorobową, z pewnością istnieje. Każdy, kto wraca do pracy po urlopie, może to potwierdzić.
Dr Angelos Halaris, profesor psychiatrii i neurobiologii behawioralnej na Uniwersytecie Loyola w Illinois, również potwierdza realność i skalę tego problemu. Uważa, że depresja wynika z dysonansu, który można odczuwać po przejściu z radosnych, wakacyjnych dni w gronie rodziny, do prozy życia w pracy.
Badania naukowe z 2017 r. wykazały analogiczne zachowania u młodzieży, która zaczyna rok szkolny. Wakacje, w przeciwieństwie do długich miesięcy nauki, są beztroskie. Rozpoczęcie roku szkolnego w wielu osobach wzbudza niepokój i przygnębienie. Niektórym po wakacjach towarzyszy poczucie straty, przypominające żałobę.
Zauważono, że "holiday blues" dopada nawet tych, którzy są niezadowoleni ze swoich wakacji. Czyżby oznaczało to, że nawet najgorszy wypoczynek jest przyjemniejszy niż praca? W szczególności słabą satysfakcję odczuwano zwykle z przerwy na święta Bożego Narodzenia. Wynika to zapewne z faktu medialnej otoczki wokół tych dni i wysokich oczekiwań względem świątecznego nastroju w rodzinie. W rzeczywistości, jak zauważają psychiatrzy – dosłownie i w przenośni – Mikołaj nie zawsze przynosi wszystko, co chcemy.
W dodatku czas wakacji, urlopu lub przerwa świąteczna często sprzyjają przejadaniu się, niedosypianiu i spożywaniu alkoholu. Efektem może być gorsze samopoczucie i zbędne kilogramy, które na urlopie zdają się nie mieć znaczenia. Po powrocie do pracy zaczynają jednak przeszkadzać, a brak snu i wypijany alkohol odbijają się na zdrowiu.
Jeśli pogoda w miejscu pracy jest gorsza, niż na wakacjach w ciepłych krajach, może to być dodatkowy czynnik wyzwalający obniżenie nastroju.
2. Jak sobie radzić z depresją po wakacjach
Istnieje kilka metod, które mogą ułatwić powrót z wakacji. Warto przynajmniej spróbować, czy działają. Specjaliści sugerują, aby znaleźć osoby w pracy, które mają podobne odczucia i wspólnie się wspierać. Warto też zarezerwować z wyprzedzeniem kolejny, choćby krótki wypad. Radosne oczekiwanie ułatwi przystosowanie się do prozy życia.
W pracy – o ile to możliwe – lepiej dawkować sobie obowiązki: zacząć od łatwiejszych słów i mniejszego natężenia wyzwań. Dobrze jest nieco zmienić codzienne nawyki, oglądać optymistyczne zdjęcia w internecie, zwiększyć aktywność fizyczną, więcej spacerować, także w biurze. Krótki relaks co godzinę na pewno pomoże pogodzić się z powrotem do pracy.
Warto też przypominać sobie, co tak naprawdę lubimy w swojej pracy. Spotykanie się popołudniami, chociaż na chwilę, w gronie znajomych, również może korzystnie działać na zdrowie psychiczne pracownika, który jest przygnębiony powrotem z urlopu. Trzeba tylko pamiętać, żeby tym razem nie przesadzać z alkoholem, jedzeniem i zarywaniem nocy. W końcu nie chcemy dorobić się kolejnej "depresji po imprezie".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.