Botoks likwiduje problemy z pęcherzem!
Osoby z nadczynnym pęcherzem ciągle odczuwają w nim ucisk, przez co nie są w stanie kontrolować potrzeby oddawania moczu. Ogólnodostępne leki na tę dolegliwość nie są wystarczająco efektywne. Na szczęście, naukowcom udało się opracować skuteczniejszą metodę, mającą na celu opanowanie pęcherza. Technika ta wiąże się z wstrzyknięciem botoksu w mięśnie pęcherza. Wprowadzenie botoksu do pęcherza jest nieinwazyjnym zabiegiem, który można przeprowadzić nawet pod wpływem znieczulenia miejscowego.
1. Kto skorzysta z zabiegu wstrzyknięcia botoksu?
Obecne leki na nadczynność pęcherza nie są skuteczne. Szacuje się, że u około 70% pacjentów leczenie nie przynosi rezultatów. Standardowa terapia obejmuje leki antycholinergiczne, jak np. oksybutynina, która działa rozkurczająco na mięśnie gładkie. Niestety, antycholinergiki często prowadzą do wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zatwardzenie czy suchość w ustach.
Wstrzyknięcie botoksu w pęcherz może ulżyć pacjentom z nadczynnym pęcherzem nawet na dziewięć miesięcy. Taki zabieg może znacznie poprawić jakość życia pacjentów, szczególnie tych, którzy muszą nosić na co dzień pieluchomajtki. Początkowe zabiegi będą skierowane do osób, których problemy z pęcherzem są wynikiem stwardnienia rozsianego lub uszkodzenia rdzenia kręgowego. W miarę upływu czasu lekarze mają zamiar wykorzystać go w leczeniu pozostałych pacjentów.
2. Botoks w leczeniu pęcherza
Botoks, który będzie wykorzystywany w zabiegu, jest oczyszczoną toksyną wytworzoną na bazie bakterii. Mimo że substancja jest toksyczna, dopuszczono ją do leczenia niektórych chorób, w tym problemów z oddawaniem moczu. Toksyna ma za zadanie wpłynąć na mięśnie pęcherza poprzez zablokowanie sygnałów nerwowych i chwilowy paraliż mięśni. Taki sam rodzaj botoksu testowany był w leczeniu migrenowych bólów głowy, bólów pleców i niektórych problemów mięśni oka, a także niekontrolowanych ruchów powiek.
Naukowcy podkreślają, że zastrzyki z botoksu powinny być ostatnią deską ratunku. Jeśli wcześniejsze terapie nie przynosiły rezultatów, można poddać się zabiegowi. Cały proces wstrzyknięcia botoksu nie jest metodą szczególnie inwazyjną. Można go przejść pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym. Substancję wprowadza się w 20-30 punktach na mięśniach pęcherza. U niektórych pacjentów zabieg będzie wymagał powtórzenia.
Użycie botoksu jest bardzo bezpieczne. Rzadko mogą pojawić się minimalne skutki uboczne. Działania niepożądane obejmują: ból i zawroty głowy, gorączkę, ból brzucha oraz biegunkę. Większość z tych efektów ubocznych może nie być pośrednim skutkiem wstrzyknięcia botoksu, tylko działania środków znieczulających.
Zastosowanie botoksu w leczeniu nadczynnego pęcherza jest w fazie eksperymentalnej, jednak naukowcy dysponują danymi potwierdzającymi jego skuteczność. Tak innowacyjny, a co najważniejsze – bezpieczny zabieg, może ulżyć pacjentom, którzy męczą się z problemami z oddawaniem moczu nawet od wielu lat. Miejmy nadzieję, że wkrótce taki zabieg stanie się ogólnodostępny.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.