Bratek - charakterystyka, zastosowanie, leczenie trądziku
Trądzik jest uciążliwą i męcząca dolegliwością. Kuracje lekami nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat. Warto wówczas zacząć stosować zioła. Bratek polny leczniczo wpływa na zmiany skórne, w tym trądzikowe. Można go kupić w aptekach, w sklepach zielarskich oraz w sklepach ze zdrową żywnością. Warto wiedzieć, jak go stosować, aby szybko zobaczyć efekty.
1. Charakterystyka bratka polnego
Bratek, czyli fiołek trójbarwny, rośnie przede wszystkim na polach i nieużytkach. Ma intensywny zapach, dzięki czemu jego kwiaty często stosowane są do produkcji perfum. Zawiera bioflawonoidy (m.in. rutozyd), które działają antyoksydacyjnie i aktywnie walczą z wolnymi rodnikami. Dodatkowo jest bogaty w witaminę C, więc napary ziołowe i tabletki z jego dodatkiem mogą wspierać odporność organizmu. Dzięki zawartości olejków eterycznych, kwasu salicylowego i garbników sprawdza się także w kosmetologii - poprawia wygląd skóry.
2. Bratek na trądzik
Bratek polny dostępny jest jako herbatka ziołowa i tabletki. Podobnie, jaki i inne sposoby na trądzik, bratek działa jedynie gdy regularnie się go stosuje. W przeciwnym przypadku bratek nie przyniesie spodziewanego efektu i trądzik pozostanie.
Terapia ziołowa przy pomocy bratka polnego przynosi poprawę już po pierwszym miesiącu, jednak znaczne zmiany pojawiają się po kilku miesiącach. Herbata ziołowa powinna być pita kilka razy dziennie. Kuracja z bratka może być powtarzana wielokrotnie.
Bratek polny nie może być używany przez osoby cierpiące na wielopłytkowość i zakrzepicę. Nie zaleca się również stosowania bratka osobom starszym.
3. Właściwości bratka
Ekstrakty i wyciągi z bratka działają nie tylko na trądzik. To roślina o szerokim zastosowaniu, która pomaga w walce z bakteriami i wirusami. Regularnie stosowany bratek przede wszystkim:
- zmniejsza łojotok skóry;
- wygładza skórę;
- wpływa na przemianę materii;
- pomaga oczyszczać organizm z toksyn;
- zioła działają moczopędnie – efekt ten wywołują zawarte w bratku flawonoidy;
- wiąże szkodliwe produkty przemiany materii i pomaga w ich usuwaniu z organizmu;
- wzmacnia włosy i paznokcie;
- pomaga w chorobach dróg oddechowych – herbatka z bratka działa wykrztuśnie i zwiększa potliwość;
- stosowany jest podczas przeziębienia, grypy i anginy;
- wyciąg z bratka skutecznie leczy suchy kaszel;
- po bratka warto niego sięgnąć podczas zapalenia dróg moczowych;
- picie bratka zalecane jest osobom zażywającym duże ilości leków i antybiotyków, bratek działa pobudzająco na metabolizm i oczyszcza organizm.
4. Jak stosować bratek polny
Lepiej zrezygnować ze zwykłej czarnej herbaty i pić napar z bratka polnego. Zioła zalewa się wrzątkiem i zaparza. Tak przyrządzoną herbatę powinno pić się po posiłku, 2-3 razy dziennie.
Herbata ziołowa z bratka możne być stosowana w formie okładów na skórę. Wystarczy namoczyć w naparze czystą szmatkę i przyłożyć ją do zmienionego chorobą miejsca.
Na trądzik skuteczne będzy będzie bratek w formie parówki z wykorzystaniem bratka polnego. Bratek należy wsypać do miski i zalać wrząca wodą. Następnie trzeba nachylić nad miską twarz, a głowę przykryć ręcznikiem. W tej pozycji powinno się zostać około 15 minut. Tego zabiegu nie powinny stosować osoby o cerze skłonnej do pękających naczynek.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.