Bromazepam - charakterystyka, działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Bromazepam stanowi pochodną benzodiazepiny i jest przepisywany pacjentom zmagającym się np. z zaburzeniami stresowymi pourazowymi, z objawami lęku lub zaburzeniami spowodowanymi stresującymi wydarzeniami życiowymi. Jak działa bromazepam? Czy substancja ta może uzależniać? Co warto o niej wiedzieć?
1. Bromazepam – co to jest?
Bromazepam jest organicznym związkiem chemicznym oraz pochodną benzodiazepiny o pośrednim czasie działania. Substancja ta wykorzystywana jest w terapii zaburzeń lękowych uogólnionych, zaburzeń stresowych pourazowych oraz zaburzeń adaptacyjnych, stanów lękowych powiązanych z przewlekłymi chorobami ośrodkowego układu nerwowego.
2. Działanie bromazepamu
Bromazepam, będący pochodną benzodiazepiny charakteryzuje się działaniem przeciwlękowym, nasennym oraz uspokajającym. Oprócz tego, posiada działanie przeciwdrgawkowe oraz obniżające napięcie mięśniowe.
Związek o nazwie bromazepam wiąże się receptorem benzodiazepinowym (RBZD), który stanowi pewien element receptora GABA-A, co powoduje określoną reakcję w komórce, a także doprowadza do zmiany konformacji oraz nasilenia działania hamującego w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.
Ile działa bromazepam w organizmie? Okres półtrwania substancji w ciele pacjenta wynosi od 10 do maksymalnie 20 godzin.
3. Wskazania do stosowania
Bromazepam stosowany jest w przypadku uogólnionych zaburzeń lękowych, dysfunkcji autonomicznych występujących pod postacią somatyczną, między innymi z objawami skórnymi, objawami dotyczącymi przewodu pokarmowego, układu krążenia lub systemu urogenitalnego. Kolejnym wskazaniem do stosowania tego środka farmakologicznego są zaburzenia stresowe pourazowe z objawami lęku. Bromazepam przepisywany jest również pacjentom zmagającym się z zaburzeniami adaptacyjnymi.
4. Skutki uboczne bromazepamu
Stosowanie bromazepamu, szczególnie w początkowym okresie terapii, może powodować następujące działania niepożądane:
- nadmierne zmęczenie i uczucie senności,
- osłabienie,
- obniżone samopoczucie,
- nadmierne uspokojenie,
- problemy z koncentracją,
- niepamięć następczą.
5. Przeciwwskazania do stosowania
Stosowanie bromazepamu jest przeciwwskazane w przypadku pacjentów ze stwierdzonym uczuleniem na benzodiazepiny. Leku nie należy stosować również u pacjentów chorujących na ciężką niewydolność oddechową, ciężką niewydolność wątroby, miastenią.
Bromazepamu nie powinni przyjmować także pacjenci uzależnieni od alkoholu, narkotyków lub leków. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania tego środka jest zespół bezdechu sennego. Wśród innych przeciwwskazań do stosowania bromazepamu lekarze wymieniają: ostre zatrucie alkoholem, środkami nasennymi, lekami przeciwbólowymi, środkami wykazującymi działanie neutroleptyczne lub przeciwdepresyjne.
6. Dawkowanie bromazepamu
Bromazepam stanowi składnik preparatów doustnych. Powinno się go przyjmować około 60 minut przed pójściem spać. Leki zawierające tę substancję należy zawsze stosować jak najmniejszej skutecznej dawce. Zwykle stosuje się następujące dawki: 9mg u osób, które są leczone w sposób ambulatoryjny oraz 36mg u pacjentów hospitalizowanych.
Czy bromazepam uzależnia?.
Terapia środkami zawierającymi bromazepam nie powinna przekraczać okresu 8-12 tygodni. Długotrwała terapia pochodną benzodiazepiny może wywołać fizyczne i psychiczne uzależnienie.
7. Interakcje bromazepamu z innymi lekami
Przed zastosowaniem leków zawierających bromazepam zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach leczniczych, ponieważ związek ten może wchodzić w interakcje z innymi preparatami farmakologicznymi. Bromazepam nie powinien być stosowany z:
- neuroleptykami,
- środkami uspokajającymi,
- lekami antydepresyjnymi,
- preparatami do znieczulenia ogólnego,
- lekami wykazującymi działanie przeciwhistaminowe,
- narkotycznymi środkami przeciwbólowymi,
- alkoholem.
8. Bromazepam – bez recepty czy z receptą
Leki zawierające bromazepam np. Lexotan, Sedam czy Bromox, wydawane są przez farmaceutów wyłącznie za okazaniem recepty. Zakupienie w aptece bromazepamu bez recepty nie jest zatem możliwe. Warto zdawać sobie sprawę, że leki z bromazepamem nie mają zamienników dostępnych bez recepty.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.