'Brudne' łokcie i kolana mogą świadczyć o chorej tarczycy
Tarczyca to niewielki gruczoł, który odpowiada za prawidłowe działanie całego organizmu. Kiedy szwankuje nasze ciało wysyła nam sygnały, które często trudno skojarzyć. Wiele chorób może objawiać się zmianami skórnymi.
1. Objawy nadczynności tarczycy
O nadczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy wydziela się nadmierna ilość hormonów: tyroksyny – T4 i trijodotyroniny – T3. To powoduje, że nasz metabolizm przyśpiesza, a w rezultacie dochodzi do zaburzeń na płaszczyźnie ogólnoustrojowej.
Chorzy, którzy cierpią na nadczynność tarczycy mają delikatną i ciepła skórę. Jest to tzw. skórka aksamitna. Innym objawem tej choroby jest dermografizm. Objawia się pokrzywką i reakcją alergiczną po mechanicznym podrażnieniu skóry. Mogą pojawić się również inne charakterystyczne zmiany. Należą do nich: łamliwość i wypadanie włosów oraz miękkie paznokcie.
2. Niedoczynność tarczycy
Brak odpowiedniej ilości hormonów w tarczycy sprawia, że nasz metabolizm spowalnia oraz dochodzi do zaburzeń wielonarządowych. Mogą pojawić się problemy z wagą, tycie, obrzęki, wolniejsze bicie serca czy zaparcia. Skóra przy niedoczynności jest zimna, łuszczy się i jest blada.
W okolicy łokci i kolan staje się ciemniejsza. Wydaje się jakby była brudna. Przy tych schorzeniu występuje łamliwość paznokci i wypadanie włosów. Chorzy też mniej się pocą.
Przy pierwotnej niedoczynności przytarczyc skóra jest szorstka i rogowaci się. Włosy są sztywne, twarde i suche. Są niemiłe w dotyku i wypadają. Na skórze głowy mogą być widoczne łyse plamy. Paznokcie są matowe i cienkie. Pojawiają się na nich poprzeczne bruzdy.
3. Choroba hashimoto
Dolegliwość ta ma podłoże autoimmunologiczne. Często dowiadujemy się o nim przy okazji przypadkowych badań.
Może współistnieć z problemami skórnymi takimi jak: nadmierne rogowacenie skóry na stopach i dłoniach, łysienie plackowate, a nawet bielactwo.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Zawroty głowy mogą być objawem guzków tarczycy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.