Trwa ładowanie...

Brzuch po cesarce – wygląd, dieta na ładny brzuch, lekkie ćwiczenia fizyczne

Brzuch po cesarce – wygląd, dieta na ładny brzuch, lekkie ćwiczenia fizyczne
Brzuch po cesarce – wygląd, dieta na ładny brzuch, lekkie ćwiczenia fizyczne (123RF)

Brzuch po cesarce jest zmorą wielu kobiet. Zabieg cesarskiego cięcia pozostawia na ciele kobiety wiele zmian. Przykładem może być blizna pooperacyjna, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Już w pierwszych dniach po porodzie, można zaobserwować poprawę, brzuch jest znacznie mniejszy, jednak skóra na nim często zostaje obwisła, a kształt brzucha nie do końca jest satysfakcjonujący. Przy stosowaniu odpowiedniej diety, po upływie czasu oraz późniejszych ćwiczeniach, brzuch wróci do formy sprzed ciąży.

spis treści

1. Brzuch po cesarce

Brzuch po cesarce bywa przyczyną kompleksów i obniżonej samooceny. Będąc w ciąży, większość kobiet zastanawia się jak będzie wyglądał ich brzuch po urodzeniu dziecka. Warto mieć na uwadze, ze jeżeli kobieta rodzi siłami natury, to jej ciało znacznie szybciej wróci do swojej jędrnej formy. Jeśli lekarze przeprowadzili u kobiety cesarskie cięcie ciało może wyglądać, ciało potrzebuje nieco więcej czasu na regenerację. Na brzuchu zostaje blizna, która przez kilka tygodni po porodzie boli i daje o sobie znać podczas wykonywania wielu codziennych czynności. Blizna po cesarskim cięciu jest zaklejona opatrunkiem, który należy często zmieniać oraz przemywać ciepłą wodą z szarym mydłem.

Karmienie piersią zazwyczaj sprzyja utracie nadmiernych kilogramów. Okazuje się, że w ciągu jednego dnia karmiąca mama może spalić nawet 500-600 kalorii. Jeżeli kobieta zdecyduje się na karmienie piersią po porodzie, to powiększona w czasie ciąży macica, zacznie się szybciej obkurczać. Jest to wynik działania hormonów, które uwalniają się w trakcie laktacji. Mleko kobiece to źródło kluczowych dla rozwoju maluszka przeciwciał, które wspierają układ immunologiczny niemowlęcia. Zawiera ono cenne składniki odżywcze, które wspomagają rozwój mózgu i zmysłu wzroku u dziecka.

Zobacz film: "Jak wrócić do formy po porodzie?"

W tym czasie warto uzbroić się w cierpliwość i nie przejmować się okresową niemożnością wykonywania ćwiczeń fizycznych. Nadmierna ilość wysiłu czy wykonywanie tzw. brzuszków może grozić przepukliną. Z powrotem do aktywności fizycznej należy odczekać od 6 – 8 tygodni, jednak tak naprawdę wszystko jest zależne od indywidualnego uwarunkowania ciała danej kobiety.

Blizna po cesarskim cięciu szybko znacznie blednąć
Blizna po cesarskim cięciu szybko znacznie blednąć (123RF)

2. Dieta na ładny brzuch po cesarce

Oprócz wspomnianego karmienia piersią do poprawy brzucha może przyczynić się kilka innych niemniej ważnych czynników. Karmiąc noworodka piersią bezwzględnie należy przestrzegać odpowiedniej diety (przynajmniej kilka miesięcy). Chodzi o to, aby jeść jak najwięcej produktów gotowanych lub przyrządzanych na parze. Należy unikać ciężkostrawnych i wzdymających potraw, ale także słodyczy i napojów gazowanych. Wskazne jest picie dużej ilości wody niegazowanej, zielonej herbaty, kompotów, soków owocowo-warzywnych. Warto w tym czasie sięgnąć po herbatę z liści pokrzywy. Napój wspiera działanie układu odpornościowego, pobudza produkcję erytrocytów (tzn. krwinek czerwonych) oraz hemoglobiny, a także chroni przed anemią. Kolejnym produktem, po który powinny sięgnąć swieżo upieczone mamy są również herbaty laktacyjne. Herbatki wspomagają wydzielanie pokarmu, a w ich składzie znaleźć możemy kminek, anyż, melisę, koper włoski.

Dieta po cesarce powinna uwzględniać następujące produkty:

3. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Kolejnym czynnikiem, który pomoże w walce o pięknych brzuch po cesarce, będzie codzienne nawilżanie skóry kremami ujędrniającymi, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Korzystajmy z oliwki do ciała, która dobrze nawilży skórę. Jeżeli zależy nam na szybszych efektach, to możemy udać się do profesjonalnego zakładu kosmetycznego, który zaleci odpowiednie zabiegi na brzuch.

4. Lekkie ćwiczenia fizyczne na brzuch po cesarce

Wbrew pozorom lekkie ćwiczenia fizyczne można wykonywać kilka dni po cesarskim cięciu. Można wykonywać ćwiczenia wzmacniające ramiona lub nogi. Pamiętajmy jednak, że brzuch podczas cesarki został mocno naruszony, zostały przecięte mięśnie brzucha, dlatego niektórych ćwiczeń po prostu nie będziemy w stanie wykonać. Ale za to można wzmacniać mięśnie kegla, w tym celu wystarczy napinać i rozluźniać obciążone mięśnie pochwy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Wbrew pozorom ruszajmy się jak najwięcej. Nie leżmy w łóżku, tylko starajmy się angażować powolutku brzuch. W tym celu możemy zdecydować się na codzienne spacery z maluszkiem albo wykonywanie ćwiczeń na dużej piłce. Mięśni brzucha nie nadwyrężajmy zbyt mocno, wszystko z umiarem. Z upływem czasu będziemy mogły dodać pełne ćwiczenia na obolałe mięśnie brzucha.

O mięśnie brzucha po cesarce trzeba będzie zawalczyć. Na początku lekko ich używajmy, a po kilku tygodniach będzie możliwe wykonywanie ulubionych ćwiczeń wzmacniających.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze