Budowa skóry – warstwy, funkcje, choroby
Skóra to największy organ ciała, odgrywający niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Chroni przed wpływem środowiska zewnętrznego, bierze udział w termoregulacji oraz odpowiada za odbieranie bodźców. Co warto wiedzieć o budowie skóry?
1. Budowa skóry – warstwy
Skóra człowieka ma kilka warstw, które mają odmienne funkcje i właściwości. Najbardziej zewnętrzną warstwą jest naskórek. Jego grubość wynosi około 0,5-1 mm. Na dłoniach i stopach naskórek jest nieco grubszy i pozbawiony włosów. Posiada za to więcej gruczołów potowych. W naskórku można wyróżnić pięć warstw:
- rogową,
- jasną,
- ziarnistą,
- kolczystą,
- podstawną.
Nieco głębiej niż naskórek znajduje się skóra właściwa. Jej grubość wynosi od 1-3 mm. Odpowiada za elastyczność i wytrzymałość. Zawiera naczynia krwionośne, nerwy, gruczoły i korzenie włosów. Skórę właściwą można podzielić na dwie główne warstwy: warstwę siatkowatą i warstwę brodawkowatą. Najgłębiej w naszej skórze znajduje się tkanka podskórna. Ma ona różną grubość, a w niektórych miejscach nie ma jej wcale.
Grubość tkanki podskórnej zależy od płci, wieku i metabolizmu. Składa się ona z tkanki łącznej i tłuszczowej. Sposób rozłożenia tłuszczu w tkance podskórnej może być widoczny jako cellulit. Zadaniem tkanki podskórnej jest ochrona narządów wewnętrznych przed urazami oraz magazynowanie zapasów.
2. Funkcje skóry
O tym jak ważnym organem jest skóra świadczy liczba funkcji jakie pełni. Główne funkcje skóry to:
- ochrona przez uderzeniami, uciskiem;
- ochrona przed różnego rodzaju drobnoustrojami;
- termoregulacja;
- odbiór bodźców z otocznia;
- wchłanianie substancji;
- kontrola gospodarki tłuszczowej;
- ochrona przed promieniowaniem;
- produkcja witaminy D;
- wytwarzanie barwnika.
3. Choroby skóry
Niemal każdy z nas miał do czynienia z różnego rodzaju zmianami skórnymi i chorobami. Do najbardziej znanych chorób skóry można zaliczyć trądzik. Najczęściej jest spotykany u nastolatków w okresie dojrzewania. Trwająca w organizmie burza hormonów sprawia, że na naszej skórze pojawiają się ropne wykwity. Całkowite wyleczenie trądziku nie jest łatwe.
Inną bardzo powszechną chorobą skóry jest łupież. Zmaga się z nim ponad 3 miliony Polaków. Przyczyną łupieżu mogą być grzyby, alergie, nieprawidłowa higiena lub inne choroby organizmu.
Dość groźną, lecz niezaraźliwą chorobą skóry jest łuszczyca. Łuszczyca ma podłoże genetyczne. Może ujawnić się w każdym wieku. Do jej głównych objawów można zaliczyć pojawiające czerwone i brunatne krostki obrośnięte naskórkiem. Zazwyczaj występują na łokciach, kolanach, dłoniach lub skórze głowy. Niestety nie ma skutecznego leku na łuszczycę, terapia ogranicza się do łagodzenia skutków choroby.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.