Trwa ładowanie...

Budowa skóry – warstwy, funkcje, choroby

Skóra to największy organ ciała, odgrywający niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Chroni przed wpływem środowiska zewnętrznego, bierze udział w termoregulacji oraz odpowiada za odbieranie bodźców. Co warto wiedzieć o budowie skóry?

Zobacz film: "Jak się pozbyć cellulitu?"

spis treści

1. Budowa skóry – warstwy

Skóra człowieka ma kilka warstw, które mają odmienne funkcje i właściwości. Najbardziej zewnętrzną warstwą jest naskórek. Jego grubość wynosi około 0,5-1 mm. Na dłoniach i stopach naskórek jest nieco grubszy i pozbawiony włosów. Posiada za to więcej gruczołów potowych. W naskórku można wyróżnić pięć warstw:

 • rogową,
 • jasną,
 • ziarnistą,
 • kolczystą,
 • podstawną.

Nieco głębiej niż naskórek znajduje się skóra właściwa. Jej grubość wynosi od 1-3 mm. Odpowiada za elastyczność i wytrzymałość. Zawiera naczynia krwionośne, nerwy, gruczoły i korzenie włosów. Skórę właściwą można podzielić na dwie główne warstwy: warstwę siatkowatą i warstwę brodawkowatą. Najgłębiej w naszej skórze znajduje się tkanka podskórna. Ma ona różną grubość, a w niektórych miejscach nie ma jej wcale.

Grubość tkanki podskórnej zależy od płci, wieku i metabolizmu. Składa się ona z tkanki łącznej i tłuszczowej. Sposób rozłożenia tłuszczu w tkance podskórnej może być widoczny jako cellulit. Zadaniem tkanki podskórnej jest ochrona narządów wewnętrznych przed urazami oraz magazynowanie zapasów.

5 rzeczy, o których nie mówi ci dermatolog
5 rzeczy, o których nie mówi ci dermatolog [6 zdjęć]

Kiedy na skórze pojawiają się niepokojące oznaki, zwykle udajemy się do gabinetu dermatologa. Jednak

zobacz galerię

2. Funkcje skóry

O tym jak ważnym organem jest skóra świadczy liczba funkcji jakie pełni. Główne funkcje skóry to:

 • ochrona przez uderzeniami, uciskiem;
 • ochrona przed różnego rodzaju drobnoustrojami;
 • termoregulacja;
 • odbiór bodźców z otocznia;
 • wchłanianie substancji;
 • kontrola gospodarki tłuszczowej;
 • ochrona przed promieniowaniem;
 • produkcja witaminy D;
 • wytwarzanie barwnika.

3. Choroby skóry

Niemal każdy z nas miał do czynienia z różnego rodzaju zmianami skórnymi i chorobami. Do najbardziej znanych chorób skóry można zaliczyć trądzik. Najczęściej jest spotykany u nastolatków w okresie dojrzewania. Trwająca w organizmie burza hormonów sprawia, że na naszej skórze pojawiają się ropne wykwity. Całkowite wyleczenie trądziku nie jest łatwe.

Inną bardzo powszechną chorobą skóry jest łupież. Zmaga się z nim ponad 3 miliony Polaków. Przyczyną łupieżu mogą być grzyby, alergie, nieprawidłowa higiena lub inne choroby organizmu.

Dość groźną, lecz niezaraźliwą chorobą skóry jest łuszczyca. Łuszczyca ma podłoże genetyczne. Może ujawnić się w każdym wieku. Do jej głównych objawów można zaliczyć pojawiające czerwone i brunatne krostki obrośnięte naskórkiem. Zazwyczaj występują na łokciach, kolanach, dłoniach lub skórze głowy. Niestety nie ma skutecznego leku na łuszczycę, terapia ogranicza się do łagodzenia skutków choroby.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza