Pocił się nocą, swędziała go skóra. Diagnoza była szokiem
Dilan Patel, 25-letni trener fitness z Ilford we wschodnim Londynie, ujawnił jeden pozornie niewinny objaw, który doprowadził do diagnozy zaawansowanego raka krwi. Młody mężczyzna mówi o tym, co go zaniepokoiło i dlaczego warto zwracać uwagę na każdy nietypowy symptom ze strony organizmu.
1. "Budziłem się zlany potem"
Dilan prowadził typowe życie młodego mężczyzny - ciężko pracował i spędzał czas z przyjaciółmi. Nagle zaczął doświadczać niepokojących symptomów.
"Budziłem się w środku nocy zlany potem. Dosłownie mokry" - opowiedział w filmiku na TikToku, który obejrzało prawie 200 tysięcy osób. "Moje ubrania, łóżko - wszystko było mokre. Działo się to dwa, trzy razy każdej nocy".
Początkowo bagatelizował objawy, myśląc, że jest mu po prostu za ciepło w nocy. Jednak problem utrzymywał się miesiącami. Dwa lata później, gdy symptomy stały się nie do zniesienia, zdecydował się odwiedzić lekarza. Diagnoza była szokująca: chłoniak Hodgkina - rzadka forma raka krwi atakująca układ limfatyczny. U mężczyzny wykryto pięć guzów, w tym jeden w płucu. Rak osiągnął już czwarte stadium zaawansowania.
Oprócz nocnych potów zmagał się z intensywnym swędzeniem.
"Moja skóra swędziała niewiarygodnie - nosiłem ze sobą wszędzie balsam, przekonany, że to po prostu sucha skóra" - wspomina Dilan.
Zauważył także guzy na szyi, ale myślał, że to efekt ćwiczeń na siłowni. "Takie małe oznaki i niegroźne pozornie objawy? One są tam z jakiegoś powodu. Nie czekaj, aż będzie za późno" - apeluje teraz do internautów.
2. Chłoniak Hodgkina jest rzadką chorobą
Chłoniak Hodgkina, znany również jako ziarnica złośliwa, to nowotwór układu limfatycznego wywodzący się z limfocytów B. W Polsce rocznie diagnozuje się około 700–800 nowych przypadków chłoniaka Hodgkina, co stanowi 0,5- 0,7 proc. wszystkich nowotworów i 12 proc. chłoniaków. Choroba najczęściej dotyka osoby w wieku 20-40 lat, z niewielką przewagą mężczyzn.
Chłoniak Hodgkina jest jednym z najlepiej rokujących nowotworów złośliwych. Dzięki postępom w diagnostyce i terapii, wyleczalność sięga 80–90 proc. Rokowanie zależy od kilku czynników, w tym zaawansowania choroby, obecności objawów ogólnych: takich jak gorączka, nocne poty czy utrata masy ciała.
Specjaliści podkreślają, że mimo agresywnego charakteru, chłoniak Hodgkina ma dobre rokowania. Leczenie zwykle polega na chemioterapii, czasem w połączeniu z radioterapią. Trzy na cztery osoby żyją co najmniej 10 lat po diagnozie.
3. Na początku przypomina zwykłą infekcję
Początkowe objawy chłoniaka Hodgkina mogą być niespecyficzne i przypominać infekcje, takie jak przeziębienie czy grypa. Do najczęstszych symptomów należą:
Powiększone, niebolesne węzły chłonne: zwłaszcza w okolicach szyi, nadobojczykowych, pachowych czy pachwinowych.
Gorączka: utrzymująca się bez wyraźnej przyczyny.
Nadmierna potliwość: szczególnie w nocy.
Niezamierzona utrata masy ciała:
Świąd skóry - często nasilający się po spożyciu alkoholu lub ciepłej kąpieli.
Osłabienie i zmęczenie.
W zależności od lokalizacji powiększonych węzłów chłonnych mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej w przypadku zajęcia węzłów w śródpiersiu oraz bóle brzucha, wzdęcia, problemy z wypróżnianiem, gdy zajęte są węzły w jamie brzusznej.
U niektórych pacjentów może wystąpić ból węzłów chłonnych po spożyciu alkoholu, choć jest to rzadki objaw.
Dilan zachęca teraz wszystkich, aby nie ignorowali niepokojących objawów i słuchali swojego ciała. "Jeśli czegoś się nauczyłem z tego doświadczenia, to tego, by zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez swój organizm" - podkreśla.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.