Trwa ładowanie...

Budzisz się miedzy drugą a trzecią w nocy? Lekarz ostrzega

 Karolina Rozmus
05.01.2023 18:50
Prof. Paluch zdradza, na co mogą wskazywać nocne skurcze mięśni
Prof. Paluch zdradza, na co mogą wskazywać nocne skurcze mięśni (Getty Images/Instagram)

Flebolog prof. Łukasz Paluch tłumaczy, że jeśli w środku nocy budzi nas drętwienie i cierpnięcie nóg, to wcale nie musi to oznaczać niewydolności żylnej. Mówi wprost – jeśli tak się dzieje, w pierwszej kolejności należy udać się do neurologa, endokrynologa lub ortopedy.

spis treści

1. Te dolegliwości budzą w nocy

Dr hab. n. med. Łukasz Paluch, flebolog aktywnie działający w social mediach, ostrzega w najnowszym poście przed pewną dolegliwością, która może wybudzać nas ze snu.

- Czujesz, że twoje nogi są zdrętwiałe, cierpną? Objaw ten mylony jest bardzo często z niewydolnością żylną – mówi lekarz.

Zobacz film: "O czym może świadczyć ból w łydkach?"

Przewlekła niewydolność żylna to szereg dolegliwości wynikających z zastoju krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Może objawiać się bólem i uczuciem ciężkości nóg, obrzękami, parestezjami w obrębie kończyn czy wreszcie skurczami łydek w nocy.

Jednak zdaniem prof. Palucha nie zawsze tak jest.

- Objaw taki świadczy prawdopodobnie o zmianach zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub o problemach z wydzielaniem kortyzolu.

Ekspert zaleca, by w takim przypadku najpierw udać się do neurologa lub ortopedy czy endokrynologa.

2. Drętwienie nóg – jakie choroby mogą je wywoływać?

Niewydolność żylna, zwyrodnienie kręgosłupa czy problemy endokrynologiczne to niejedyne przyczyny bolesnych skurczów łydek nocą. Najczęściej dolegliwość ta to skutek zbyt intensywnych treningów czy aktywności fizycznej niedostosowanej do naszych możliwości.

Bolesne skurcze mięśni mogą mieć różne przyczyny
Bolesne skurcze mięśni mogą mieć różne przyczyny (Getty Images)

Bolesne skurcze mięśni mogą też wskazywać na niedobory magnezu, potasu, wapnia czy nawet żelaza. Pojawiają się u osób, które wypijają zbyt małe ilości płynów w ciągu dnia czy tych, które prowadzący siedzący tryb życia czy pacjentów z chorobami przewlekłymi, które wymagają stosowania m.in. diuretyków, czyli leków moczopędnych.

Niekiedy bóle i skurcze mięśni mogą być oznaką zbyt silnego stresu. Wówczas organizm pobudza nadnercza do wydzielania adrenaliny i podnosi poziom glukozy we krwi. Taki wysiłek dla organizmu może powodować nerwobóle oraz właśnie skurcze mięśni.

Skurcze nóg mogą być także objawem groźnych chorób przewlekłych:

  • cukrzycy typu 2.,
  • miażdżycy,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • otyłości,
  • nowotworów prowadzących do zmian lub ucisków w obrębie naczyń krwionośnych i nerwów w obrębie kończyn dolnych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze