Budzisz się w nocy i nie możesz zasnąć? Tego nigdy nie rób
Wiele osób zmaga się z wybudzaniem w środku nocy i ponownym zaśnięciem, przez co nocny wypoczynek staje się nieskuteczny. Co należy, a czego nie należy robić, aby zachować ciągłość regeneracji i szybko zasnąć z powrotem?
1. Zaglądanie do telefonu albo zerkanie na zegarek
Sprawdzanie godziny po nocnym wybudzeniu zwiększa stres i niepokój, co przyczynia się do opóźnienia zaśnięcia. Dodatkowym negatywnym czynnikiem jest fakt, że obecnie najczęściej korzysta się z zegarka na wyświetlaczu telefonu, zwłaszcza w nocy.
Ekspozycja na światło niebieskie fatalnie wpływa na jakość snu: Amerykańskie Towarzystwo Naukowe potwierdziło, że niebieskie światło hamuje uwalnianie melatoniny z organizmu, co bezpośrednio wpływa na problemy z zaśnięciem.
Dlatego po telefon nie należy też sięgać w momentach ''nocnej nudy'', kiedy sen nie chce przyjść. Nawet jeśli czytanie lub bezmyślne scrollowanie w końcu nas znuży, jakość snu będzie o wiele gorsza, a mózg, zamiast się wyciszać, będzie zmagał się z przebodźcowaniem.
2. Zapalanie światła
Gdy nocny sen zostaje przerwany, wiele osób sięga po książki lub gazety. Wiążę się to jednak z zapaleniem światła, które dodatkowo rozbudza mózg i utrudnia ponowne zaśnięcie. Co ciekawe, sztuczne światło w nocy może wpływać negatywnie nie tylko na osobę, która zmaga się z wybudzaniem, ale także na dziecko czy partnera śpiących w tym samym pomieszczeniu: światło przenika przez powieki i zakłóca sen, dlatego warto dbać o zaciemnienie sypialni, jeśli zależy nam na skutecznym wypoczynku.
3. Szukasz rozrywek? Wybierz te odprężające
Jeśli chcesz odciągnąć myśli od obsesyjnego sprawdzania godziny i analizowania swojej bezsenności, zajmij się czymś, co nie wymaga korzystania ze światła (zwłaszcza tego niebieskiego emitowanego przez ekrany). Dobrym pomysłem będzie włączenie cichej, spokojnej muzyki albo audiobooka.
4. Skorzystaj z technik relaksacyjnych
Chociaż techniki polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni oraz miarowych oddechach mogą wydawać się błahe, ich skuteczność w obniżaniu napięcia i wspomaganiu snu została podparta wieloma badaniami.
Jak wykonać uproszczone ćwiczenie relaksacyjne w nocy? Nie otwieraj oczu. Napinaj mięśnie po kolei, zaczynając od stóp, a kończąc na głowie i twarzy. Utrzymuj napięcie w mięśniach przez pięć sekund. Zwracaj uwagę na głębokie, miarowe oddechy.
Należy jednak podkreślić, że jeśli problemy z przerywanym snem utrzymują się przez dłuższy czas i znacząco wpływają na wydajność, poziom codziennej energii i samopoczucie, warto skonsultować się z lekarzem. Bezsenność to choroba, której skutki, choć z początku nieodczuwalne, mają ogromny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.