Trwa ładowanie...

Bulgotanie w brzuchu – kiedy i dlaczego powinno niepokoić?

Bulgotanie w brzuchu pojawia się, gdy organizm trawi pokarm. Jeśli odgłosom nie towarzyszą nieprzyjemne i dokuczliwe dolegliwości, takie jak nudności, ból brzucha czy zgaga, efekty dźwiękowe towarzyszące pracy jelit nie są powodem do niepokoju. W przeciwnym razie warto odwiedzić lekarza. Co trzeba wiedzieć?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Bulgotanie w brzuchu po jedzeniu

Bulgotanie w brzuchu, przelewanie czy burczenie to efekty dźwiękowe, które zwykle towarzyszą trawieniu. Najwyraźniej słychać je, gdy w układzie pokarmowym zostaje zainicjowany proces nazywany wędrującym kompleksem motorycznym (z ang. migrating motor complex, MMC).

Jego istotą są skurcze jelit, a celem opróżnienie układu pokarmowego z resztek jedzenia oraz wszelkich produktów trawienia. Dużą rolę odgrywa w nim motylina, hormon produkowany przez tkanki jelita cienkiego.

Skurcze jelit, które pomagają przesuwać ich zawartość są słyszalne, ponieważ jelita są wypełnione nie tylko płynną treścią, ale i gazami. Te pochodzą zarówno z połkniętego podczas jedzenia i picia powietrza, jak i z procesu fermentacji niestrawionych resztek, który zachodzi w jelicie grubym.

Bulgotanie po jedzeniu oznacza, że w układzie pokarmowym kończy się właśnie proces trawienia. To dlatego burczenie w brzuchu często towarzyszy pojawiającemu się uczuciu głodu. Jest to jak najbardziej normalne.

2. Kiedy bulgotanie w brzuchu powinno niepokoić?

Czasem jednak bulgotanie w jelitach może być powodem do niepokoju. Dzieje się tak, gdy po posiłku:

  • często bądź zawsze pojawia się także bóle brzucha, zgaga, nudności czy wymioty,
  • bulgotanie w brzuchu jest uporczywe.

Jeśli sensacje pokarmowe zdarzają się sporadycznie, nie muszą martwić. Niestrawność może się przytrafić każdemu, a bulgotanie w brzuchu i gazy czy bulgotanie w brzuchu i ból żołądka to częste wspomnienia po sutej kolacji czy wystawnym rodzinnym obiedzie.

Najczęściej dolegliwości mijają samoistnie, czasem jelita potrzebują wsparcia. Zwykle skutki przejedzenia czy nadmiernego wytwarzania gazów w jelitach niweluje napar z ziół, takich jak mięta, koper włoski, kminek, czy anyż.

Warto również sięgać po dostępne bez recepty środki z apteki (tabletki, krople, herbatki), które wspierają trawienie, łagodzą nieprzyjemne dolegliwości i ułatwią pozbycie się nadmiaru gazów z jelit.

Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka oraz wymioty mogą wskazywać także na zatrucie pokarmowe. W takiej sytuacji niedyspozycja znacznie obniża jakość życia. Czasem konieczna jest wizyta u lekarza, który może zalecić leki na receptę bądź antybiotyki.

Bulgotanie w brzuchu i biegunka, silne bóle brzucha czy wzdęcia mogą być także objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Alergie pokarmowe często wiążą się z problemami skórnymi, takimi jak wysypki, afty czy atopowe zapalenie skóry.

W takiej sytuacji najbardziej skuteczna jest dieta eliminacyjna oraz zażywanie leków przeciwalergicznych w przypadku alergii. Bardzo ważne jest, by chorób tych nie lekceważyć, ponieważ z czasem mogą pojawiać się stany zapalne czy zniszczenie jelit.

Bulgotanie w brzuchu oraz ból brzucha, przewlekłe biegunki, nudności i wymioty, obecność krwi w stolcu, problemy z wypróżnianiem czy gorączka powinny skłonić do wizyty u gastroenterologa, ponieważ mogą być symptomem poważnych chorób, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Sytuacji związanych z bulgotaniem w brzuchu, które mogą wskazywać na patologię, jest jednak więcej. Gdy towarzyszą mu bóle brzucha, biegunki czy mdłości, być może winne są bakterie.

SIBO (ang. small intestinal bacterial overgrowth), bo o nim mowa, to pojęcie odnoszące się do nadmiernie rozrośniętej flory bakteryjnej jelit. Dochodzi do tego wówczas, gdy do jelita cienkiego przenikną bakterie zasiedlające jelito grube.

Kiedy patogeny się namnożą, wywołują wiele dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wielu specjalistów uważa, ze SIBO może odpowiadać za zespół jelita drażliwego (IBS).

Za bulgotanie w jelitach może również odpowiadać celiakia, w przebiegu której dochodzi do zniszczenia kosmków jelitowych. Dzieje się tak wskutek kontaktu z glutenem. To białko obecne w większości zbóż.

Objawami celiakii są nie tylko wzdęcia, dziwne odgłosy pochodzące z jelit, biegunki i nudności, ale również bóle mięśni, anemia, zapalenie stawów, przewlekłe zmęczenie czy wyniszczenie organizmu.

3. Bulgotanie w brzuchu w ciąży

Bulgotanie w brzuchu w ciąży może się pojawić na każdym jej etapie. Na początku efekty dźwiękowe często towarzyszą porannym mdłościom. Wymioty i przelewanie w jelitach to typowe objawy ciąży.

Sensacje ze strony układu pokarmowego, które odczuwają przyszłe mamy we wczesnej ciąży mają związek ze zmianami hormonalnymi. Na późniejszym etapie mogą być konsekwencją zaburzenia przepływu treści pokarmowej przez jelita.

Niedogodność ta ma wówczas związek z ich przesunięciem przez powiększającą się macicę. Wiele kobiet odczuwa również bulgotanie w brzuchu przed porodem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza