Trwa ładowanie...

Burczenie w brzuchu i brak apetytu? To może być rak

 Katarzyna Prus
28.05.2022 12:39
Rak jelita grubego może nie dawać jednoznacznych objawów
Rak jelita grubego może nie dawać jednoznacznych objawów (Getty Images)

Rak jelita grubego może rozwijać się bardzo podstępnie i przez lata nie dawać objawów. Jego symptomy często są mylone z innymi dolegliwościami, co niestety opóźnia diagnozę. - Pacjenci reagują dopiero wtedy, kiedy mają do czynienia z poważnymi objawami. Wówczas może to już jednak świadczyć o zaawansowanej fazie choroby, co automatycznie zmniejsza szanse na wyleczenie i przeżycie - przyznaje prof. Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej.

spis treści

1. Rak jelita grubego rozwija się podstępnie

- Rak jelita grubego, podobnie jak inne choroby nowotworowe, może się rozwijać bezobjawowo nawet przez wiele lat. Nawet jeśli pojawią się symptomy, to w początkowej fazie choroby mogą być nieswoiste. Pacjenci często je lekceważą przypisując innym, mniej poważnym dolegliwościom - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Grzegorz Wallner, kierownik II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie i konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej.

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Europie. Co roku w Polsce taką diagnozę słyszy ponad 18 tys. osób.

Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"
Nieokreślone bóle brzucha czy nawet burczenie w brzuchu mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze
Nieokreślone bóle brzucha czy nawet burczenie w brzuchu mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze (Getty Images)

2. Nie lekceważ burczenia w brzuchu i braku apetytu

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój?

- Jednym z niepokojących sygnałów może być anemia, nagły spadek masy ciała, osłabienie. Może to być również nagły brak apetytu i tolerancji na pokarmy, które wcześniej spożywaliśmy bez problemu, zaburzenia wypróżniania, pozornie niegroźne burczenie w brzuchu czy nieokreślone bóle brzucha - zwraca uwagę prof. Wallner.

- Pacjenci reagują zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy mają do czynienia z poważnymi objawami jak np. śluz i krew w stolcu czy krwawienie z odbytnicy. Wówczas może to już jednak świadczyć o zaawansowanej fazie choroby, co automatycznie zmniejsza szanse na wyleczenie i przeżycie chorego. Wczesna diagnoza jest kluczowa dla osiągnięcia maksymalnych efektów leczenia - dodaje lekarz.

3. Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego?

Czynnikiem ryzyka w przypadku raka jelita grubego jest między innymi wiek, a także obciążenie rodzinne (szczególnie jeśli na nowotwór jelita grubego chorowało kilka osób).

- Badania profilaktyczne powinni wykonywać w zależności od określonej choroby wszyscy, w przypadku nowotworów jelita grubego już osoby po 45. roku życia. Nie musi to być od razu kolonoskopia, która jest inwazyjnym badaniem endoskopowym. Można zacząć od testu na krew utajoną w kale, który można wykonać samemu w domu lub badania morfologii krwi pod kątem anemii - wyjaśnia prof. Wallner.

- Dodatni wynik testu na krew utajoną w kale jest bezwzględnym wskazaniem do kolonoskopii. Pogłębioną diagnostykę trzeba też wykonać w przypadku anemii - zaznacza lekarz.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze