Był pewien, że to przez bieliznę. Taki objaw dawał rak, konieczne było usunięcie części penisa
39-letni Joe Merrall z Nowej Zelandii był przekonany, że dolegliwości okolic intymnych, z którymi się zmagał, wynikały z noszenia niewłaściwej bielizny. Kiedy udał się do lekarza, okazało się, że to objawy raka prącia.
1. Druzgocąca diagnoza
39-letni Joe, trener personalny, pewnego dnia zauważył guzek wielkości ziarnka grochu na swoim penisie i udał się do lekarza, aby się przebadać. Przez długi czas lekceważył zmianę, ponieważ był przekonany, że odpowiada za nią zbyt ciasna bielizna. Wierzył, że zniknie, kiedy tylko 39-latek zmieni tekstylia na większy rozmiar.
- Po raz pierwszy dowiedziałem się o tym dwa dni przed świętami Bożego Narodzenia. Popełniłem klasyczny błąd – mimo że widziałem guzek, bardzo długo nie zgłaszałem się do lekarza. Teraz opowiadam swoją historię, aby ostrzec innych przed takim zachowaniem – powiedział w rozmowie z Daily Mail.
Lekarze początkowo myśleli, że przyczyną zmiany może być infekcja przenoszona drogą płciową, więc przepisali maść. Ale po tym, jak guzek urósł i rozprzestrzenił się na całą główkę penisa oraz wzdłuż trzonu, zlecono szereg badań specjalistycznych. Wyniki dowiodły, że mężczyzna zmaga się z rzadką formą raka prącia - tłuszczakomięsakiem (leiomyosarcoma).
Aby uratować mu życie, mężczyzna musiał przejść operację i usunąć dużą część swojego penisa. Była to dla niego trudna decyzja, ponieważ obawiał się wpływu, jaki będzie miało to na jego życie prywatne i zawodowe.
Po operacji mężczyzna borykał się z depresją i lękiem. Ostatecznie szukał pomocy u psychologa, aby pomógł mu pogodzić się ze zmianami w jego ciele i nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości.
2. Przyczyny raka prącia
Rak prącia to rzadki typ nowotworu, który ma swoje początki w komórkach penisa. Jest to złośliwy nowotwór, który rozwija się powoli i zwykle zaczyna się od plamki lub guzka na penise.
Rak prącia może wystąpić w różnych formach, w tym:
- rak płaskonabłonkowy (najczęstszy typ),
- rak brodawkowaty,
- rak gruczołowy,
Czynnikami ryzyka raka prącia są m.in.:
- wiek (najczęściej diagnozuje się go u mężczyzn po 50. roku życia),
- palenie papierosów,
- infekcje przenoszone drogą płciową (np. HPV),
- brak higieny intymnej.
Rak prącia jest rzadko diagnozowany. Według amerykańskiego National Cancer Institute odsetek zachorowań na raka prącia w USA wynosi około 1 na 100 000 mężczyzn rocznie. W Polsce dokładna liczba zachorowań nie jest znana, ale według danych GUS z 2019 roku, w ciągu roku odnotowano łącznie około 5500 nowych przypadków nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.