Był specjalistą od grzybów, nie uniknął zatrucia. Umierał 17 dni
Grzyby jadalne bardzo łatwo pomylić z trującymi, co zdarza się również doświadczonym grzybiarzom, a nawet naukowcom. Konsekwencje mogą być tragiczne. Przekonał się o tym m.in. słynny niemiecki mykolog, który zmarł właśnie po takim zatruciu. Lekarze od dawna apelują, by zbierać tylko te grzyby, co do których nie mamy wątpliwości i podczas wycieczki do lasu zachować szczególną ostrożność. Na jakie najbardziej uważać?
1. Znał się na grzybach jak nikt inny
Julius Schäffer był słynnym niemieckim mykologiem (zmarł w latach 40. ubiegłego wieku). Wybitna znajomość grzybów nie uchroniła go jednak przed tragedią. Wydaje się to wręcz niewiarygodne, ale naukowiec zmarł po zatruciu grzybami.
Schäffer zajmował się badaniem pieczarkowców (opracował m.in. test chemiczny wykorzystywany do identyfikacji ich gatunków). Opisał też wiele nowych gatunków grzybów.
Jak doszło do zatrucia grzybami, na których się tak znał? Mykolog zjadł posiłek przygotowany z krowiaka podwiniętego. Ten grzyb o silnie trujących właściwościach niestety bardzo łatwo pomylić z jadalnym rydzem.
Objawy zatrucia - wymioty, biegunka i gorączka pojawiły się bardzo szybko. Naukowiec trafił do szpitala, a jego stan gwałtownie się pogarszał. Po 17 dniach zmarł, miał niewydolność nerek. Co ciekawe, jego żona, która jadła to samo, ucierpiała w znacznie mniejszym stopniu.
2. Uważaj na tego grzyba
Krowiak podwinięty (olszówka) to grzyb, na który można trafić w lasach w okresie od lipca do listopada. Pojawia się pod drzewami (np. olchą czy brzozą). Jego kapelusz, w kolorze żółtobrązowym, czerwonobrązowym lub szarobrunatnym jest wklęsły z wyraźnie podwiniętymi brzegami.
Grzyb zawiera toksyczną muskarynę oraz inwolutynę. Muskaryna zaburza pracę układu nerwowego. Po zatruciu pojawiają się zaburzenia oddychania, łzawienie, poty, spowolnienie akcji serca, ślinotok. Objawy można zauważyć już po 2-3 godzinach od zjedzenia grzyba. Jeszcze bardziej niebezpieczna jest inwolutyna, która powoduje bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę i uszkodzenia wątroby. Co ciekawe, grzyb aż do lat 80. ubiegłego wieku był uważany za jadalny.
3. Najbardziej trujące grzyby
Trujące grzyby zawierają szereg toksycznych związków, takich jak m.in. amanityna, falloidyna, gyromitryna, które uszkadzają nerki czy wątrobę, a w niektórych przypadkach doprowadzają do zgonu. Które z nich są najbardziej trujące?
Oprócz olszówki, w grupie najbardziej niebezpiecznych grzybów: muchomor jadowity, muchomor sromotnikowy, muchomor plamisty, piestrzenica kasztanowata, * zasłonak rudy.
Niestety wiele trujących grzybów można pomylić z tymi jadalnymi. Zdarza się to niesty także doświadczonym grzybiarzom. Dlatego najlepiej zbierać tylko te, co do których nie mamy wątpliwości, i korzystać z atlasu. Szacuje się, że w Polsce dochodzi do kilkuset zatruć grzybami rocznie, z których część kończy się zgonem.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.