NewsyByła miss walczy z ciężką chorobą. Tak objawiał się zespół Guillaina-Barrégo

Była miss walczy z ciężką chorobą. Tak objawiał się zespół Guillaina-Barrégo

Natalia Lewandowska, wicemiss Warmii i Mazur z 2019 roku, zmaga się z poważną chorobą autoimmunologiczną. Na schorzenia tego typu cierpi nawet co 10. Polak, z czego wielu nieświadomie.

Wicemiss Warmii i Mazur walczy z ciężką chorobą autoimmunologiczną
Wicemiss Warmii i Mazur walczy z ciężką chorobą autoimmunologiczną
Źródło zdjęć: © siepomaga.pl, Facebook

Niewinna infekcja okazała się groźną chorobą

27-letnia olsztynianka na początku myślała, że dopadła ją zwykła grypa. Miała światłowstręt, bóle pleców i nóg. Jednak w ciągu trzech dni stan Natalii gwałtownie się pogorszył – straciła czucie w nogach, a później doszło do całkowitego osłabienia mięśni. Wkrótce pojawiły się kolejne komplikacje, które doprowadziły do jej hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii.

Lekarze postawili diagnozę – zespół Guillaina-Barrégo. Jest to rzadka choroba autoimmunologiczna, która atakuje układ nerwowy, prowadząc do niedowładów, a w ciężkich przypadkach – do niewydolności oddechowej. Obecnie Natalia jest pod respiratorem i przechodzi proces oczyszczania osocza.

Choroby autoimmunologiczne – czym są i skąd się biorą?

Choroby autoimmunologiczne to schorzenia, w których układ odpornościowy atakuje własne komórki i tkanki, traktując je jak zagrożenie. Przyczyny tych chorób nie są do końca poznane, ale mogą mieć związek m.in. z czynnikami genetycznymi, infekcjami wirusowymi, stresem, a nawet nadmierną ekspozycją na słońce (przez którą wiele chorób “aktywuje” się latem).

Natalia Lewandowska przebywa obecnie w szpitalu
Natalia Lewandowska przebywa obecnie w szpitalu© siepomaga.pl

W przypadku zespołu Guillaina-Barrégo organizm atakuje osłonki nerwów, co prowadzi do osłabienia mięśni, paraliżu i trudności w oddychaniu. Choroba często rozwija się po [infekcjach wirusowych lub bakteryjnych. Leczenie obejmuje terapię immunoglobulinami, plazmaferezę (oczyszczanie krwi) oraz długotrwałą rehabilitację.

- Po pandemii z powodu masowych zakażeń koronawirusem obserwujemy wysyp chorób autoimmunologicznych, ale powodem mogą być także inne infekcje np. w obrębie jamy ustnej, przyczynić się może do tego nawet jeden zepsuty ząb - zaznaczała w WP abcZdrowie Violetta Zajk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem".

Objawy chorób autoimmunologicznych mogą być bardzo różne i obejmować m.in.:

  • zmianę barwy głosu, chrypkę, bezgłos,

  • nadmierne, przewlekłe zmęczenie.

  • ból i zapalenie stawów,

  • przewlekłe problemy skórne,

  • zespół suchego oka,

  • bóle brzucha i biegunki.

Jakie badania należy wykonać, kiedy podejrzewamy, że nasze objawy mogą świadczyć o chorobie autoimmunologicznej? Przede wszystkim podstawowe badania krwi ze wskaźnikami OB czy CRP na stan zapalny, czy na czynnik reumatoidalny - zwłaszcza, jeśli na choroby autoimmunologiczne cierpią też nasi najbliżsi krewni.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. Fakt
  2. abcZdrowie.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie