Była żona Johnny’ego Deppa, Amber Heard, zdiagnozowana. Jej zachowanie to skutek poważnych zaburzeń?
To był jeden z najgłośniejszych rozwodów w Hollywood, który teraz zamienił się w jedną z najgłośniejszych spraw o zniesławienie. Najnowsze zeznania psychologa klinicznego, zatrudnionego przez prawników aktora, może dowodzić, że ofiarą przemocy w związku nie była Heard, ale sam Johnny Depp. Co dolega aktorce? Dr Curry nie ma wątpliwości.
1. Amber Heard ma zaburzenia osobowości
Krótkie małżeństwo Heard i Deppa miało skandaliczny finał. W 2016 r. rozpoczął się rozwód, podczas którego aktorka złożyła wniosek o zakaz zbliżania się dla Deppa. Dwa lata później wyznała, że była "ofiarą przemocy domowej". To oświadczenie sprawiło, że Depp został jednogłośnie oceniony przez opinię społeczną jak agresor. Skutkiem była utrata wielu intratnych propozycji zawodowych. Aktor nie odpuścił – walczy o 50 mln dolarów odszkodowania za zniesławienie.
Kilka dni temu na salę sądową weszła dr Shannon Curry, psycholog kliniczny powołany przez sztab prawników Deppa. Przeanalizowała dokumentację medyczną Heard, nagrania, filmy, a nawet zdjęcia, na których znajduje się aktorka, wreszcie spędziła z nią kilkanaście godzin i poddała testowi MMPI, który ma m.in. określać cechy psychopatologii. Na tej podstawie postawiła diagnozę.
To nie Depp ma być katem w krótkim związku pary aktorów, a Heard, według jej opinii, wcale nie cierpi z powodu zespołu stresu pourazowego (PTSD). Dr Curry wyznała, że PTSD najłatwiej można symulować.
Zdaniem psycholog, Amber Heard ma zaburzenia osobowości typu borderline oraz zaburzenie histrioniczne. Curry podczas procesu powiedziała, że oba są do siebie dość podobne. Borderline objawia się brakiem stabilności emocjonalnej, "napędzanej przez ukryty lęk przed porzuceniem".
- Osoby z tym zaburzeniem mogą czuć się niekomfortowo, gdy nie są w centrum uwagi, konfabulują, przyjmują rolę ofiary lub "księżniczki" albo szukają opieki – mówiła lekarka o zaburzeniu histrionicznym.
Dodała, że często są to ludzie atrakcyjni fizycznie, którzy "wykorzystują swój wygląd, aby zwrócić na siebie uwagę". Mówiąc o Heard, psycholog bez litości obnażała domniemane cechy osobowości: duże pokłady złości i okrucieństwo, a także strach przed utratą wizerunku.
A jak zareagowała sama Heard na zeznania dr Curry? Jej postawa wyrażała lekceważenie, momentami aktorka pozwalała sobie również na ironiczny uśmiech. Nie uszło to uwadze wielu zagranicznych mediów.
"Grossly exaggerated." A psychologist testified #AmberHeard did not have PTSD and concluded that Heard tried to fake the symptoms.
— Court TV (@CourtTV) April 26, 2022
WATCH #CourtTV LIVE - #JohnnyDeppvsAmberHeard - https://t.co/tnYdPcDRMU pic.twitter.com/BhzUDsWREw
2. Czym jest osobowość borderline i zaburzenie histrioniczne?
Borderline, czyli "osobowość z pogranicza" jest jednym z podtypów zaburzeń osobowości, który trafnie określa się słowami "stabilna niestabilność". Podobnie jak inne zaburzenia osobowości, borderline wpływa negatywnie m.in. na funkcjonowanie w społeczeństwie.
Źródłem silnego napięcia emocjonalnego u osób BD jest pragnienie wyłącznej relacji z drugą osobą i strach przed lub porzuceniem. Niekiedy skutkiem tego są myśli samobójcze, samookaleczanie, czy okresowe stany psychotyczne. Osoby BD często działają impulsywnie, bywają kapryśne, nierzadko reagują gniewem lub przemocą.
Z kolei zaburzenie histrioniczne (łac. histrio – aktor) czy też osobowość histrioniczna wiąże się ze wspomnianą "teatralnością" w zachowaniu. Mówiąc wprost, to osoba, obok której nie da się przejść obojętnie, bo niemal wszystkie jej działania ukierunkowane są na zwrócenie uwagi otoczenia.
By postawić diagnozę, psychiatrzy zwracają uwagę również na takie cechy jak:
- łatwość ulegania wpływom innych,
- chwiejność i płytkość emocjonalna,
- nadmierne przywiązywanie wagi do atrakcyjności fizycznej,
- stałe poszukiwanie uwagi ze strony innych.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.