Trwa ładowanie...

Canesten – skład, wskazania, stosowanie i skutki uboczne

Avatar placeholder
11.12.2023 13:37
Canesten to lek dopochwowy, którego substancją czynną jest klotrimazol.
Canesten to lek dopochwowy, którego substancją czynną jest klotrimazol. (Adobe Stock)

Canesten to lek dopochwowy, którego substancją czynną jest klotrimazol. Wskazaniem do jego stosowania jest leczenie zakażeń pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy. Lek przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat. Jakie środki ostrożności zachować podczas terapii?

spis treści

1. Co to jest Canesten?

Canesten to dostępny bez recepty lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu. Jest dostępny w postaci miękkich kapsułek dopochwowych. Jego substancją czynną jest klotrimazol. Dzięki temu jest skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków.

Do czego służy Canesten? Jak działa? Obecny w nim klotrimazol prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, który jest składnikiem błony komórkowej grzybów. Gdy ta ulega uszkodzeniu, dochodzi do śmierci komórki grzyba.

Jakie są wskazania do stosowania Canesten?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Preparat jest wskazany w leczeniu zakażeń pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez grzyby wrażliwe na klotrimazol, na przykład drożdżaki.

Grzybica pochwy i sromu (kandydoza) to stan zapalny wywołany przez grzyby z rodzaju Candida. Gdy bytujące w organizmie mikroorganizmy, w sprzyjających dla siebie warunkach, nadmiernie się rozmnożą, wywołują infekcję intymną.

Jej objawem jest świąd, zaczerwienienie, obrzęk lub zaczerwienienie, pieczenie, upławy serowate o kwaśnym lub neutralnym zapachu oraz bolesne oddawanie moczu.

2. Skład Canestenu i zamienniki

Każda kapsułka Canesten zawiera 500 mg substancji czynnej oraz substancje pomocnicze. W aptekach dostępne są także zamienniki leku. To preparaty zawierające klotrimazol, takie jak:

  • Clotidal (krem dopochwowy), Clotidal Max (tabletki dopochwowe),
  • Clotrimazolum Aflofarm (krem), Clotrimazolum GSK (krem), Clotrimazolum GSK (tabletki dopochwowe), Clotrimazolum Hasco (krem), Clotrimazolum Medana (płyn na skórę), Clotrimazolum Ziaja (krem),
  • Fungotac (krople do uszu, roztwór),
  • Pirolam Intima Vag (tabletki dopochwowe),

3. Dawkowanie i zastosowanie Canestenu

Canesten to lek przeznaczony do stosowania miejscowego, dopochwowo. Nie wolno go połykać. Kapsułka powinna zostać umieszczona tak głęboko w pochwie, jak to możliwe, przy użyciu dołączonego do produktu leczniczego aplikatora. Wyjątek stanowi okres ciąży. Wówczas, by zapobiec urazom szyjki macicy należy wprowadzić kapsułkę przy pomocy palca.

Jeśli chodzi o dawkowanie, zarówno dorosłe kobiety, jak i nastolatki po ukończeniu 16. roku życia powinny stosować jedną kapsułkę raz na dobę - wieczorem, przed spoczynkiem nocnym.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Kapsułki dopochwowe Canesten nie mogą być stosowane przez wszystkie kobiety, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Niekiedy niezbędne jest przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.

Preparat Canesten nie może być stosowany u dzieci i młodzieży do ukończenia 12. roku życia w uwagi na brak doświadczenia klinicznego i danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania. U młodzieży do 16 lat (po pierwszej miesiączce) preparat może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem i na jego zlecenie.

Zaleca się unikanie stosowania preparatu w I trymestrze ciąży. Należy zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia (nie ma danych dotyczących przenikania klotrimazolu do mleka kobiety karmiącej).

Jeśli chodzi o działania niepożądane, najczęściej obserwuje się takie skutku uboczne terapii preparatem Canesten, jak: miejscowe podrażnienie (pieczenie), rzadziej ból brzucha, świąd, rumień i podrażnienie, zaś rzadko reakcje nadwrażliwości, obrzęk, wysypka skórna, krwawienie z dróg rodnych.

O czym pamiętać podczas stosowania Canestenu?

Stosując Canesten należy zachować środki ostrożności. Co jest ważne? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w czasie terapii:

  • nie wolno równocześnie stosować innych produktów do stosowania dopochwowego (np. tamponów),
  • należy unikać stosunków płciowych, ponieważ zakażenie może być przeniesione na partnera. Co istotne, gdy występują u niego objawy zakażenia, takie jak świąd czy stan zapalny, on także powinien poddać się leczeniu miejscowemu,
  • lek może obniżać skuteczność środków antykoncepcyjnych, takich jak krążki dopochwowe czy prezerwatywy lateksowe,
  • skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawiają się niepokojące objawy towarzyszące zakażeniu, takie jak cuchnące upławy, nudności, ból w dolnej części brzucha lub pleców, krwawienie z dróg rodnych lub/i ból w ramionach, podwyższona temperatura (38°C lub wyższa).

Wskazaniem do rozmowy z lekarzem jest także sytuacja, gdy w ciągu ostatniego roku wystąpiły 4 zakażenia lub więcej bądź do zakażenia doszło pierwszy raz. Jeżeli po tygodniu stosowania preparatu nie wystąpi poprawa, także trzeba skontaktować się ze specjalistą. Stosowanie preparatu należy zakończyć przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego (nie należy stosować go w czasie menstruacji).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze