Trwa ładowanie...

CDC ostrzega przed zakażeniem. Może mieć piorunujący przebieg

Avatar placeholder
13.08.2023 18:13
Powoduje biegunki, wzdęcia, wymioty. Eksperci ostrzegają przed zakażeniem
Powoduje biegunki, wzdęcia, wymioty. Eksperci ostrzegają przed zakażeniem (Getty Images)

Cyklosporoza jest chorobą przenoszona przez zanieczyszczoną żywność i brudną wodę. Prowadzi do intensywnej biegunki, która nieleczona może trwać tygodniami. Z raportu amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wynika, że od kwietnia w Stanach Zjednoczonych potwierdzono aż 210 przypadków choroby. To alarmujący sygnał dla całego świata.

spis treści

1. Czym jest cyklosporoza?

Cyklosporoza jest chorobą zakaźną spowodowaną przez pasożyta znanego jako Cyclospora cayetanensis i występującego najczęściej w krajach tropikalnych oraz subtropikalnych.

Cyklosporoza przenosi się przez spożywanie żywności lub wody zanieczyszczonej fekaliami zawierającymi pasożyta. Pasożyt nie przenosi się z człowieka na człowieka — musi spędzić czas poza ludzkim organizmem, by stać się zakaźnym.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Przez lata ogniska cyklosporozy wiązano z różnymi rodzajami świeżych produktów, w tym z bazylią, kolendrą, sałatą, malinami i groszkiem.

2. Alarm CDC ws. cyklosporozy

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób z cyklosporozą można zetknąć się o każdej porze roku, ale wzrost zakażeń zazwyczaj rozpoczyna się w maju, a szczyt zakażeń przypada na okres od czerwca do lipca.

W tym roku było inaczej. W 22 stanach potwierdzono 210 przypadków choroby, wiele z nich miało miejsce już w kwietniu.

Według CDC żadne konkretne źródła żywności nie zostały zidentyfikowane jako przyczyna większości tych chorób. Jedno z ognisk (20 przypadków w Georgii i Alabamie) zostało powiązane z importowanymi surowymi brokułami, ale ognisko to zostało już wygaszone.

Możliwe więc, że sezonowość cyklosporozy ulegnie w przyszłości zmianie (np. rozszerzeniu) – na razie jest jednak za wcześnie, by o tym mówić.

3. Objawy cyklosporozy

Objawy cyklosporozy zwykle rozpoczynają się w ciągu tygodnia lub dwóch od spożycia zakażonej żywności lub wody. Najczęstszymi z nich są:

  • biegunka,
  • utrata apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • ból brzucha,
  • wzdęcia,
  • wymioty,
  • gorączka,
  • osłabienie,
  • skurcze.

W niektórych przypadkach objawy mogą trwać tygodnie, a nawet miesiące. Co ciekawe, nie wszystkie zakażone osoby mają objawy choroby, ale u wielu ma piorunujący przebieg.

4. Jak zapobiegać cyklosporozie?

Zapobieganie cyklosporozie wiąże się głównie z zachowaniem odpowiedniej higieny żywności. Obejmuje to zatem mycie rąk przed jedzeniem i przygotowywaniem posiłków, dokładne płukanie owoców i warzyw (nawet jeśli planujemy je później obrać) oraz picie bezpiecznej, tj. przegotowanej wody.

Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, należy jak najszybciej poddać się leczeniu, które zazwyczaj opiera się na terapii antybiotykowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze