Sygnał, że tętnice są zapchane cholesterolem. Pojawia się u 3/4 chorych
Miażdżyca rozwija się latami, nie dając charakterystycznych objawów. W wielu przypadkach jest rozpoznawana dopiero w momencie, kiedy dochodzi do zawału lub udaru. Jakie mogą być wczesne sygnały wskazujące na groźne zmiany w naczyniach krwionośnych?
Oto #HIT2024. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.
1. Nietypowe objawy miażdżycy
- W Polsce 45 proc. wszystkich zgonów stanowią zgony sercowo-naczyniowe pochodzenia miażdżycowego. Według ostatnich dostępnych danych, w 2022 roku zmarło prawie 450 tys. Polaków, więc zgony z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych przekraczają 200 tys. rocznie - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Maciej Banach, specjalista w dziedzinie kardiologii i lipidologii, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego.
Nieprawidłowy poziom tzw. złego cholesterolu LDL prowadzi do rozwoju miażdżycy. Tętnice zapychane przez cholesterol stopniowo zaczynają się zwężać, co hamuje przepływ krwi. W konsekwencji rośnie ryzyko zawałów i udarów.
Objawy miażdżycy zależą przede wszystkim od umiejscowienia zmian. Najpoważniejsze następstwa niesie za sobą niewydolność przepływu w naczyniach wieńcowych, mózgowych, nerkowych oraz w tętnicach doprowadzających krew do kończyn.
Kardiolog dr Beata Poprawa wśród nietypowych objawów miażdżycy wymienia m.in. bóle w łydkach, fałdy skórne na uszach, bóle brzucha, zaburzenia neurologiczne oraz zmiany skórne.
2. Problemy z erekcją a miażdżyca
Jednym z sygnałów wskazujących na rozwój miażdżycy są również problemy z erekcją.
- Zaburzenia potencji to dla lekarza zawsze sygnał, że coś się dzieje – mogą to być zmiany miażdżycowe. Problemy ze wzwodem powodują, że panowie częściej zgłaszają się do lekarza, ale poziom cholesterolu, nadciśnienie czy otyłość ich nie martwią już tak bardzo - wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, internista, kardiolog, ordynator Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.
Zaburzenia erekcji mogą o nawet 3-5 lat poprzedzać inne zaburzenia związane z miażdżycą.
3. Ból w łydkach i fałdka na uchu
Kolejnym sygnałem ostrzegawczym, którego nie wolno ignorować, jest ból w łydkach. Konsultacji z lekarzem wymagają zawsze takie objawy jak drętwienie łydek, ból nóg podczas chodzenia czy słabsze czucie w stopach. Jedną z przyczyn może być brak odpowiedniego dokrwienia z powodu zwężenia tętnic.
Objawy mogą pojawić się również na uszach - chodzi o fałdkę pojawiającą się na płatku ucha, czyli tzw. znak Franka. W jednym z badań zaobserwowano, że 3/4 z 240 osób, u których potwierdzono miażdżycę, miało znak Franka na uchu.
Dr Poprawa wskazuje, że sygnały ostrzegawcze mogą pojawić się również na naszej skórze np. w postaci kępek żółtych.
- To zgrubienia, które lokalizują się szczególnie w okolicach powiek, na zgięciach stawu łokciowego, czasami na klatce piersiowej i pod piersiami u kobiet. Mogą występować w postaci guzków nad ścięgnami stawów rąk, w okolicy ścięgna Achillesa. One sugerują podwyższony poziom cholesterolu i każą lekarzowi szukać konkretnego procesu miażdżycowego - dodała lekarka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.