Trwa ładowanie...

Charakterystyczny objaw nowego mutanta COVID. "Pojawia się bardzo często"

Avatar placeholder
25.11.2023 14:40
Lekarka wyjaśnia, jak odróżnić COVID-19 od grypy
Lekarka wyjaśnia, jak odróżnić COVID-19 od grypy (Getty Images)

Rośnie liczba przypadków COVID-19, który spowodowany jest pojawieniem się dwóch nowych szczepów tej choroby - wariantów Eris i Pirola. W przemówieniu w programie "This Morning" w stacji ITV dr Nighat Arif podzieliła się z widzami kilkoma charakterystycznymi objawami COVID, na które należy zwrócić uwagę.

spis treści

1. Objawy zakażenia wariantem Pirola

Podobnie jak wiele innych mutacji występujących wcześniej infekcji, wariant Pirola może wpływać na ludzi inaczej niż poprzednie szczepy, również pod względem rodzaju wywoływanych przez nie objawów.

Lekarka wyjaśniła, że zarówno COVID-19, jak i grypa mogą powodować wysoką temperaturę, katar i ból głowy.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

- Istnieją inne objawy, które mogą pomóc w rozróżnieniu chorób. W przypadku wariantu Pirola wiemy, że poza gorączką, katarem i bólem głowy, pojawia się utrata węchu, skurcze żołądka i biegunka. Pojawia się też ogromne zmęczenie. Widujemy ludzi, którzy są wycieńczeni, rozbici, zmęczeni do cna. Ten objaw pojawia się bardzo często - wytłumaczyła.

2. Podstępna mutacja

Potwierdziła, że w większości przypadków szczep Pirola "nie jest na tyle poważny", by zakażenie nim było wskazaniem do hospitalizacji. Niestety, szczepionki i wcześniej przebyte infekcje mogą nie zapewniać takiego samego poziomu ochrony przed wirusem jak w przypadku poprzednich wariantów.

- Pirola ma 30 różnych mutacji, a przez to jest podstępny. Może ominąć układ odpornościowy. Istnieje również możliwość, że ten wariant jest w stanie uniknąć ochrony zapewnianej przez szczepionki. Oznacza to, że normalna szczepionka, którą zalecamy ludziom, może nie być tak skuteczna, jak się spodziewano, a wręcz może powodować u niektórych osób cięższe objawy choroby - tłumaczy.

3. Co zrobić, jeśli masz symptomy COVID-19?

Po pierwsze, dr Nighat zaleca to, co standardowe - zrobienie testu. Zaleca również utrzymywanie dobrej wentylacji domu, częste i dokładne mycie rąk oraz pozostanie w domu przez co najmniej pięć dni.

Aby pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji, powinniśmy rozważyć noszenie maski lub szalika na twarzy podczas przebywania w towarzystwie innych osób. Nawet jeśli tylko podejrzewamy u siebie lekkie przeziębienie.

- Musimy nauczyć się z tym żyć, musimy naprawdę chronić osoby bezbronne w naszych społecznościach. Musimy dopilnować, aby nie zachorowały na tyle, by kwalifikowały się do hospitalizacji - ostrzegła lekarka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze